Много интересна и все по-често дискутирана тема.
kr1100 - майстор
ср апр 26, 2023 7:02 pmchapara написа:
...Или чукча(ти),не чете, той само пише. Ти сам сподели каква ти е главата.
За мойта трудова дейност не бери грижа, работя за удоволствие, не за прехрана.
Не се впрягай. Остави го да си чука главата с проблемите си. Не заслужава помощ.
:partyman:
chapara - майстор
ср апр 26, 2023 7:17 pmulieliadi написа:
А бре кълвач, кубик бетон колко тежи?
Лепи си плочките и не гледай настрани, нямаш капацитет :lol:
Даже от Кнауф препоръчват да се използва керамзит, вместо тяхната посипка, добре че ти се яви та да ме светнеш :finga:
Тъпо парче, но ти е рано да го осъзнаеш, или ти разбивам някакъв измислен селяндурски бизнес.
Кълвача е прозорлив :lol: :lol: :lol:

П.С. Капацитета ми е ПГС стр. инж., спецялност технологии, заповядай с твоето СВ :lol:
ulieliadi - специалист
Офф, вече се чудех дали има смисъл изобщо да ти отговарям... То с радио не се спори, камо ли с такива като тебе.
https://www.misiamoiatdom.com/602-%D0%B ... 0%BA%D0%B0 Ето ти клип, първия който ми излезна, познай кво ползват за посипка? Сигурно и тия са тъпи.
https://tashev-galving.com/files/spec/1 ... %20022.pdf
Ето ти и малко литература да попрочетеш, какви доменни пещи те гонят, каква мед - нямам идея. Напълно екологично чист продукт.
Относително тегло - 350-400кг на кубик. Верно е че перлита е 60кг на кубик, ама не става за тази работа, сигурно знаеш защо, нали си некъв измислен инжинер. Ако има нужда от повече дебелина се ползва XPS за пълнеж, ако не вярваш изгледай видеото. Ама пък те са тъпи, извинявай!
И не ми казвай че аз съм си изгубил времето в обучение, а се виж себе си! Технологии си завършил сигурно през 1980г, тогаво сигурно си бил махмурлия на урока за сухия под! Ама тогава това не се е учило, най-вероятно, а?
Къв бизнес, ще ми разбиеш, също нямам идея...просто се опитвам да помагам, не че автора го интересува, ама темата ще остане и най-вероятно и други ще има опасност да те послушат.
И вече ако и това не ти помогне да се ограмотиш, пиши ми на лично, за да ти пратя номер я на Здравко, я на Дани, на Жорката, Иван и т.н. от Кнауф, любезни са и ще ти обяснят с какво да замениш тяхната посипка. И се свий после в ъгъла и помълчи!!!
chapara - майстор
Здравейте, правя ремонт на втори етаж от къща чиято плоча е доста неравна и със съмнителна дебелина. Не искам да наливам замазки и да я утежнявам излишно, затова се спрях на сухите подове на кнауф.
Тая част от уравнението видял ли си :?
За междинни подложки няма да говорим.
Само като чуя за побългарявне на готови системи ме втриса, на това съм се научил!
Хайде стига, пораснали пилци,.........Сяка ж..., да си знае..... :lol:
Здравейте отново, благодаря на всички за отговорите. До сега се занимавах с останалата част от строежа и малко бях забравил за въпроса си тук в форума.

След като видях изгнила посипка на Кнауф в един хотел (която миришеше ужасно още преди да се отвори), реших че може би е по-добър вариант да направя пода с греди и отгоре два реда ОСБ (11мм ОСБ2 и 9мм ОСБ3) един върху друг. Между гредите мисля да напълня плътно с перлит за шумо и звуко изолация. Мислих да сложа вата, а не перлит, но тъй като разстоянието между пода и гредите не е еднакво и ще има "дупки" между ватата и ОСБто, реших да заложа на перлита. За греди за скарата съм се спрял на 8x8, сложени на всеки 40см, с напречни между тях на всеки ±60см (така че да се падат на края на първия ред ОСБ за захващане към тях). За повдигане на скарата на места с цел изравняване, мисля да я повдигна с дървени клинчета и да налея по дъжлината на гредите, където има нужда цимент, така че гредичките леко да потънат в него. На едно място казаха да се анкерира скарата за плочата, на други места казват в никакъв случай да не се прави, така че съвет за това ще е добре дошъл. Основните ми притеснения са:
- дали перлита е адекватен за целите на упражнението и дали да го "наливам" плътно до ОСБто
- как да повдигна гредите от скарата така че да не увиснат след време и да не чуе пукот и гърмежи и да трябва да се преправя всичко. Клинчетата ще държат докато изсъхне цимента. Ако има по-адекватен вариант, казвайте
- 20мм общо ОСБ достатъчно ли е? Върху него ще сложа една подложка 3-5мм като тази https://praktiker.bg/bg/Podlozhki-za-la ... T/p/472318 и после 10/12мм ламинат

Не очаквам нещо да скърца защото няма да имам дъски. Главно искам да не се чува прекалено много като се върви и да не и създава проблеми пода поне в следващите 15 години. Всякаква критика на новия план е добре дошла :-D
D.Kalchev - специалист
Поне аз не разбрах какви неравности има пода и каква разлика в нивата трябва да се изравнява? XPS с висока плътност за под няма ли да е някакъв вариант? Наскоро мой познат повдига нивото в малко помещение, като искаше да го изравни със съседното. Вярно, че нямаше много кривини, но сякаш се получи добре с тънка подложна замазка и тия плоскости.
chapara - майстор
Питаш в темата или се подготвяш за упонираш отговор и накрая мнение?
Ами сметни на око кое ще легне на рошав бетон по добре, без барабанени кухини😊. Кое ще е по леко изпълнение.
MamaMy - майстор
simeonD, хайде първо уточни за себе си какъв под искаш, сух или мокър. Ако искаш сух, лек под, какви цименти и бъркала те гонят. Също така сухият под с посипка не се прави със скара. Със скара правиш под тип гредоред. Там може да запълниш квадратите с вата без никакъв проблем, но и там е сух под. Няма никакви цименти. Сухия под на Кнауф се прави с перлит като самия той е носещ. Площта на плоскостите отгоре разпределя равномерно натоварването и той-издържа, а самите плоскости плуват отгоре. Ако искаш мокър под със замазка, там също има начини за олекотяване. Там вече може да забъркаш перлита с цимент и да направиш изравнителна замазка, но тя само е лека. За здравина не гарантирам. За здравина отгоре пак трябва да се прави нормална армирана замазка. Ако обаче ще редиш отгоре ламинат, може направо върху перлитената замазка само с една подложка. Ламината също разпределя усилието равномерно. Ако пък те е страх толкова шибни върху перлитената замазка един слой ОСБ. Варианти много, но трябва да се уточниш за себе си какво точно искаш.
нед сеп 10, 2023 11:53 pmD.Kalchev написа:
Поне аз не разбрах какви неравности има пода и каква разлика в нивата трябва да се изравнява? XPS с висока плътност за под няма ли да е някакъв вариант? Наскоро мой познат повдига нивото в малко помещение, като искаше да го изравни със съседното. Вярно, че нямаше много кривини, но сякаш се получи добре с тънка подложна замазка и тия плоскости.
в повечето стаи не е кой знае колко голяма неравнотията - хлътнало по 3-4 см от края до средата на стаята. Голямата стая е проблем, защото е 4.7м x 8.5м и като пусна лазера в средата има почти 12см хлътване. Като купа е, като високите части са там където има стени на долния етаж. XPS би бил вариант, но върху него май не мога да сложа направо OSB, а трябва са прави 1-3см замаска, което искам да избегна. Дори и да се направи, няма ли пак да си остане като купа в средата, което ще е проблем за ламината след това, защото няма да може ад следва контура на пода. Също така XPS с якост на натиск 300 KPA ли се води за под, защото освен някакъв специален "модел" на Fibran който е 500, това е най-високото което намирам по магазините?
пон сеп 11, 2023 11:53 amMamaMy написа:
simeonD, хайде първо уточни за себе си какъв под искаш, сух или мокър. Ако искаш сух, лек под, какви цименти и бъркала те гонят. Също така сухият под с посипка не се прави със скара. Със скара правиш под тип гредоред. Там може да запълниш квадратите с вата без никакъв проблем, но и там е сух под. Няма никакви цименти. Сухия под на Кнауф се прави с перлит като самия той е носещ. Площта на плоскостите отгоре разпределя равномерно натоварването и той-издържа, а самите плоскости плуват отгоре. Ако искаш мокър под със замазка, там също има начини за олекотяване. Там вече може да забъркаш перлита с цимент и да направиш изравнителна замазка, но тя само е лека. За здравина не гарантирам. За здравина отгоре пак трябва да се прави нормална армирана замазка. Ако обаче ще редиш отгоре ламинат, може направо върху перлитената замазка само с една подложка. Ламината също разпределя усилието равномерно. Ако пък те е страх толкова шибни върху перлитената замазка един слой ОСБ. Варианти много, но трябва да се уточниш за себе си какво точно искаш.
Разбира се че не знам какво искам. Ако знаех как трябва да се направи, нямаше да пиша във форум да търся съвети. Цимент писах че мисля да използвам само под самите греди така че да не увисват тъй като пода е като купа. Не да наливам за изравняване. Мисля че има разлика и това не е чак толкова много цимент че да утежни плочат. Подовете на кнауф или по-точно тяхната посипка това лято видях как е изгнила в хотел за по-малко от 10 години, а уж е слагана от професионалисти. Затова страня от този вариант вече. Когато зададох въпроса си в началото имах доста работа преди да стигна до пода и исках да събера мнения и съвети, не да се заяждам после с хората защо това което са казали не става и да уборвам някой.

Тема "сух под на втори етаж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: