• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
zack - специалист
Привет,
Имам питане относно подвигане на под в апартамент в сграда София, строена 1960 г.
Премахнахме съществуващия под, който беше дюшеме/паркет, отдолу дъски и под тях скара на две нива.
Между скарата имаше сгурия и като всичко това се махна нивото падна с около 13 см.

Въпросът ми е, с какво да вдигнем нивото така, че от една страна да е леко, от друга, което ми е особено важно е да се намалят вибрациите в плочата.
В момента в две от стаите, които са с размери 5 на 3.5 метра при набиване на пети в средата се усещат вибрации.

Мислех си за вариант за плаващ под с каменна вата/фибран и отгоре олекотена замазка. Или нещо подобно.
Преди с дюшемето и с мебели в стаите и т.н. не се усещаше вибрация. Проблемът е, че не искаме дюшеме.
Предпочитаме някакъв вариант с олекотена замазка отгоре, а под него каквото е най-удачно.

Търся вариант, при който вибрациите ще се минимални и ще се разпределя усилието, без това да доведе до утежняване на конструкцията.
Олекотената замазка я смятах около 30 кг. на м2. Само не зная дали върху плаващ под ще има търсеният ефект :?
Иначе като тежест ще е еквивалентна на премахната. Като цяло търся вариант да огранича вибрациите.

Друго, което обмислях е добавяне на гипсфазерни плоскости между подовата вата/xps и замазката.
На който и вариант да се спра, първо ще направим проба с едната стая и след това останалите 4, че :?

Документация не мога да открия все още и не зная дали ще успея, за да разбера каква арматура и т.н. са използвани.

И да попитам, това среща ли се често от тези години - тънки и вибриращи плочи, особено когато не са натоварени?
miliad - майстор
Що си мисля, че тази тема е дъвкана вече във форума.
zack - специалист
Лошото е, че нямам никаква представа каква е плочата.
Утре ще ходя до Направление "Архитектура и градоустройство", дано да имат някакви документи за сградата :?

Чудя се дали мога да се консултирам с проектант по въпроса, ама ако не открия документи не зная как ще стане?
Майсторът ми казва да не го мисля щом 65 години е нямало проблеми, ама мен тия вибрации ако не друго, ме дразнят яко.

Вероятно ако пак направя скара и дюшеме няма да се усещат, но проблемът е, че дюшеметата все почват да скърцат.
А махнах старите, щото тая гнусна сгур под него не мога да я трая. Прах и отпадъци :sad:

Та сега се чудя кой вариант би помогнал най-много за намаляне на вибрации и за разпределение на натоварването върху плочата? :?

И друго се чудя. Тия плочи с някакъв товар 30-40 кг. на м2 дали няма да им намалеят вибрациите.
Колкото ще е обемното тегло на замазката. Дори се замислям дали да не го пробвам някак :?
chapara - майстор
чет мар 07, 2024 12:32 pmБоянчо Патъра написа:
Сипвай стиропор-бетон и си свиркай. Аз откакто го открих тоя метод само така повдигам подове. Бързо, лесно, евтино, здраво, леко, изолиращо, може би и вибрации да поема. Като стъпям на такова не кънти грам. Накрая една тънка подова и айдееейййй...
Само не го наричай бетон.
Значи будалите наливат баластра, пясък, цимент и желязо, а ти си свиркаш?
Някакъв пълнител може и да е, дори и изолатор, но бетон - НЕ. Има по добри методи за изолация със армирана замазка, всепризнати, плаващ под.
kozl - майстор
Е така ги наричат такива смеси "лек бетон".
На практика бетона е смес от цимент, пясък, фракция камък и вода.
В лекия бетон класическите инертни материали се заместват от олекотени такива.
Идеята на лекия бетон е да е вместо друг пълнеж и най-вече за нагласа на нивата.
А доколко лекият бетон със стиропорени дарадонки ще спре вибрациите в плочи дебели до и под 10 см :?
chapara - майстор
Може да ги наричат кой както си иска.
Бетона е носещ елемент.
zack - специалист
:?
А може ли някаква насока, или съвет по моите въпроси? Че получавам известия за отговори, влизам и :mrgreen:
kozl - майстор
Едва ли ще откриеш нещо в архива на общината за сграда преди 70 год.
Но без да провериш :?
Съвета е да свикваш с вибрациите.
Иначе може да пробваш с консултации с конструктор. Има методи за изследване на плочата и конструкцията. Първо ще се изследва, после ще получиш проект и след това ще трябва да платиш и за изпълнение. Най-вероятно решението ще е подсилване на плочата + подсилване на конструкцията. Ако това е сграда ЕС - мисията е невъзможна и избираш горния съвет :-D
Насочил си се към насипин пълнеж. Колкото е по лек, по добре за конструкцията на сградата, но по-малко ще намалява ефекта на вибрации.
Аз имам съвсем скромен опит от ремонт в подобна сграда. Но там вибрациити бяха неизбежни, че трамвая минава близко до сградата и на всяко минаване вибрации. Над плочата сгурия, над нея 3 см армирана замазка и вибрации в плочите от ходене поне аз не съм усещал.
zack - специалист
пет мар 08, 2024 10:23 amkozl написа:
Едва ли ще откриеш нещо в архива на общината за сграда преди 70 год.
Но без да провериш :?
Съвета е да свикваш с вибрациите.
Иначе може да пробваш с консултации с конструктор. Има методи за изследване на плочата и конструкцията. Първо ще се изследва, после ще получиш проект и след това ще трябва да платиш и за изпълнение. Най-вероятно решението ще е подсилване на плочата + подсилване на конструкцията. Ако това е сграда ЕС - мисията е невъзможна и избираш горния съвет :-D
Насочил си се към насипин пълнеж. Колкото е по лек, по добре за конструкцията на сградата, но по-малко ще намалява ефекта на вибрации.
Аз имам съвсем скромен опит от ремонт в подобна сграда. Но там вибрациити бяха неизбежни, че трамвая минава близко до сградата и на всяко минаване вибрации. Над плочата сгурия, над нея 3 см армирана замазка и вибрации в плочите от ходене поне аз не съм усещал.
Мерси. В момента обмислям всякакви варианти. Лошото е, че много от старите сгради в София са така.
В момента жилището(завършено 1939 г.) ни е такова, но в него не пипахме душемето,
а наредихме дебел ламинат върху кокосова подложка и тежестта така се разпределя, че не се усеща нищо.
Но това ни е последен вариант. В новото много старо жилище искахме махнем сгурията и дюшемето и подовете да са нови.
Е махнахме ги и сега съм пред дилема.

Проблемът е, че фирмите в повечето случаи едно обещават, друго се получава. Затова ще търся всякакви мнения + ще направя една стая пробно.
Конструкцията няма да утежняваме. В момента сме махнали по груби сметки 30-35 кг. на м2. Максимум и толкова ще върнем.
Много е вероятно при изграждането на нов под от самата тежест вибрациите да намалеят много, дори се чудя
дали да не разпределя из някоя от стаите 30 чувала със сгурия, че имам останали, за да видя какъв ще е ефекта.

Лошото е, че човек все прави компромиси. Ако искаш жилище на хубаво място и нямаш 1+ милион, така се получава.
Хубавото е, че ниво има - 3 метра от плоча до плоча. Да се чуди човек що са правили плочите такива??? :rolleyes:

В момента се чудя при кой вид под ще се разпределя най-добре тежестта? Вероятно така ще се намалят достатъчно вибрациите?
zack - специалист
Какво мислите за вариант фибран и върху него два слоя Гипсфазер Knauf Vidifloor SK за под 10x1000x1500 мм с тегло 11,8 кг. за м2?
При този вариант си мисля, че тежестта ще е оптимално разпределена върху възможно най-голяма част от пода.

Фибранът не трябва да е лепен при подобно изпълнение, нали?
Обмислям дори комбинация с XPS, каменна вата и два слоя Гипсфазер Knauf Vidifloor SK
Че има доста да се повдига и висок фибран се намира по трудно. Така би трябвало да се получи и добра шумо и топлоизолация?
  • 1
  • 2

Тема "Тънка плоча - повдигане на ниво на под" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: