Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Korohulio - специалист
Привет на всички.
Ситуацията е следната: живея в къща 2 етажна. Аз съм на 1-ви етаж.
Имам 3 стаи баня кухня коридор. Под 2 от стаите и под коридора имам мазе. Пода е с гредоред и отгоре душаме. Основата на къщата е от камъни. Върху тях надлъжно са поставени греди. Върху тези греди са поставени носещите гради на пода. Предполагам има и сгурия и най-отгоре дюшаме. Проблема е че:
1. Пода много се клати;
2. Дъските скърцат;
3. Мазата "дърпа" и бързи изтива.
Какво мога да направя за да реша тези проблеми?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Стандартно в "кьортавана" има кирпич - плътно сбита месена пръст. Тогава подът става монолит, плътно е, не духа, топли и не мърдат гредите. Башка бонус е, че гадинките не гризат дъвенията в кирпича. Сгурията е само пълнеж, леко термоизолиращ.
Опиши как точно се клати. Дъските на дЮшЕмето ли мърдат или целият под с гредите барабар.
Korohulio - специалист
Когато се разхохдам из стаята, вратите на мебелите тракат. Предполага че всичко се клати :lol:
В момента взех да обмислям да лея плоча. Като тя да стъпи на мястото на гредата която е върху каманите. Горе долу по 15 см отвсякъде.
Евентуално ще се опитам да издълбя и още малко отстрани. Втория етаж е на на носещи колони, така че новата плоча ще носи само себе си, мебелите и мен :lol:
Смятам да я направя 10 см. Колко смятате че ще ми излезе плоча 4Х4 метра стая?
Майстора съм аз, може само познат да ми направи арматурата.
Profi Stroi - специалист
Защо не се насочиш към сух под
крум - специалист
Korohulio написа:
...
Когато се разхохдам из стаята, вратите на мебелите тракат
...
Смятам да я направя 10 см.
Гарантирам запазването на вибрациите и тракането на вратите.

Тук плочата е 12 см. Навсякъде, където няма сух под, като ходиш и всичко подскача. В момента съжалявам, че когато раздигах душамето и изхвърлих сгурията, вместо да налепя вата и 3 дни да се мъча да нивелирам майките, нямах пари за един сух под.
Korohulio - специалист
Мислех си и за сух под. Но ме интересува задължително ли е над перлита да се слага гипсофазер. Не ставали да се направи една лека замазка с цимент, а от горе да се сложи и малко арматура и пак замазка?
Най- отгоре ще има и ламинат.
Дргия момент е докъде за запълня с перлит. До горния край на гредореда или и над тях?
Ако някой е правил нещо такова да пише.
Действително се обръщам към Вас за съвет. Не съм решил как да го направя все още. Кое е най- добрия вариан според Вас. Съществен момент е и финансовата част :)
крум - специалист
Първо квадратурата на стаята е голяма. Аз бих рискувал с перлит само ако квадратурата е 2-3 квадрата. Моят съвет - сложи си суха посипка, специално произведена за целта. Или Аквапанел, или Силиперл. Това второто съм го виждал само на демонстрационен макет.

Второ - предполагам, че обема за запълване ще е доста голям (примерно ниво 10-15 см). Така че отдолу помисли първо да наредиш нещо. Да речем фибран за под. Хубаво е посипката да е дебела 3-5 см. Гредите задължително трябва да са под посипката поне на 2 см.

Трето ползвай гипсфазер задължително. Предимства:
- сухо е
- здраво е
- леко е
- лесно е
И не е безкрайно скъпо. Посипката ще ти е по-големия разход.
Задължително 2 пласта разминати, залепени и навинтени. Аз лично бих се "изхитрил" дори да сложа два пласта по 12.5 см, а не по 10.

И четвърто намери си проспекта на Кнауф за сухи подове и го прочети много внимателно, за да си изясниш в твоя случай какво би било най-подходящо.
Korohulio - специалист
А вместо посипка, какво ще кажете ако го направя със смес от перелит и цимент. Някъде мернах че преди това се ползвало за изолация. Идеята ми е следната:
1. разковавам отгоре дюшамето;
2. Предполагам че отдолу ще има сгория и от тук:
2.1 махам сгорията и запълвам със смес на перелит и цимент;
или
2.2 Не махам сгорията а направо отгоре правя замазка.
и в двата случая смятам да пълня до достигане на горния край на гредореда или максимум 1 см на горе..
3. След като изсъхне, слагам някаква тънка арматура и замазка със цимент и пясък примерно.
4. Отгоре ламинат.
Как Ви се струва? Ще стане ли?
ppeettiioo - специалист
опитаи сгурията да я забъркаш с пясъка и цимента(например 1,5сгурия,1,5 пясък,50кг цимент или 2сгурия , 2 пясък , 50 кг цимент).Сгурията е лека и по здрава от перлита.Армираи между гредите
крум - специалист
Сгурията се разпрашава, смърди и не е ясно какъв й е произхода.
Да не говорим, че нито ще пребориш вибрациите, нито шума с такава смес. Само допълнително ще натовариш конструкцията.

Тема "Съвет за дюшаме" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: