• 1
  • 2
Работа с гипскартон за напреднали.
yanko78 - специалист
Е па как е измисли тая бяла фуга на този естествен камък?
brick - специалист
пет юни 18, 2021 9:23 pmbig_dragon написа:
Разликата между хидратната и хидравличната вар е като
разликата между въглеродния двуокис и диоксид.
Другото е маркетинг...
Разликата е съществена и я има отпреди да е измислен маркетингът.
Но нищо де... житейската практика е показала, че в много случаи самочувствието наистина успешно (за житейски цели) компенсира липсата на познания.
bigdragon - майстор
Ба ли обяснил на простосмъртните разликата между хидратната
и хидравличната вар, като използваш науката химия.
hidrazin - майстор
Разликата е съществена.
Хидратната вар смесена с вода се втвърдява само на въздух.
Хидравличната вар след смесена с вода се втвърдява не само на въздух а и оставена под вода.
Различията са в резултат на състава и вида на изходните суровини преди изпичане.
За получаване на хидравлична вар е необходимо в изходните суровини да има достатъчно количество глинести примеси.
Като за простосмъртни е напълно достатъчно...
:partyman:
kozl - майстор
Аз па тва понятие хидравличнапвар за първи път го срещам. Нещо требе да е търговско наименование.
Варта се произвежда от карбонатни скали. Скалите се натрошават на фракции под 100 мм, след което трошената каменна маса се изпича в пещ. Карбонатната маса след изпичане се нарича негасена вар и съдържа основно CaO. Едно време га немаше хидратна вар се ползваше негасената вар и в импровизирана варница се залива под вода. Целта е CaO да се свърже с водата и да се получи гасена вар, която е калциева основа Сa(OH)2. Калциевата основа във въздушна среда реагира с въглеродния двуокис и се получава калциев карбонат CaCO3.
Каква е тази хидравлична вар, която втвърдява под вода :?
Освен да е смес на хидратна вар на прах с цимент :? Цимента втвърдява под вода.
Аз не знам как се произвежда хидратната вар на сух прах, но тя също е гасена вар, само че в изсушено състояние. Класическата гасена вар е каша и все още се продава вакумирана в найлонови чували.
И един факт от минно обогатителната промишленост. Най-химически активната вар се получи от негасена вар от Огняново. От същото място хидратната вар в сравнение с класически гасената вар се проявяваше като "скопена" такава.
bigdragon - майстор
пон юни 21, 2021 10:52 pmhidrazin написа:
Разликата е съществена.
Хидратната вар смесена с вода се втвърдява само на въздух.
Хидравличната вар след смесена с вода се втвърдява не само на въздух а и оставена под вода.
Различията са в резултат на състава и вида на изходните суровини преди изпичане.
За получаване на хидравлична вар е необходимо в изходните суровини да има достатъчно количество глинести примеси.
......
И къде е химията в цялото обяснение?

Глината не се втвърдява под вода, а когато изсъхне,
за да не омеква отново, тя се пече.
hidrazin - майстор
вт юни 22, 2021 7:43 amkozl написа:
Аз па тва понятие хидравличнапвар за първи път го срещам. Нещо требе да е търговско наименование.

Аз не знам как се произвежда хидратната вар на сух прах, но тя също е гасена вар, само че в изсушено състояние.
Не е търговско наименование а си е отделен продукт. Вярно, малко познат у нас.
Често се използва (не у на де) за реставрация на стари сгради. Абе смятай го като много слаба марка портланд цимент.
При втвърдяването на тая вар протичат същите процеси като в цимента.
Предимството е че мазилка с такава вар не се бои от вода. Демек външна мазилка мое да я докараш до земята.
Също така такава мазилка никога не "цъфти" - онези бели кристали като мъх...
За варта:
хидратна вар(на прах) се получава като се гаси с много малко вода, точно толкова че да стане само на прах.
гасена вар (на каша) същото като по-горе но с излишък на вода
варово мляко - с още повече вода
вт юни 22, 2021 9:13 ambigdragon написа:
И къде е химията ...
В учениците по химия, технологичните справочници, както и в достъпен вид на български в Интернет.
Това че си поискал нещо съвсем не означава че ще го получиш...
:partyman:
bigdragon - майстор
вт юни 22, 2021 9:55 pmhidrazin написа:
....
Това че си поискал нещо съвсем не означава че ще го получиш...
:partyman:
Дааааа.....
Философия.
Но ако не си го поискъл, няма как да го получиш...
  • 1
  • 2

Тема "фугиране на камък с голяма фуга" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: