Работа с гипскартон за напреднали.
mdimitrovm - напреднал
Здравейте ,
предстои ми да направя външно стълбище с площадка
което да е закрепено към къщата / в смисъл без колони /
Денивелацията ми е 150 см. Какви удачни размери трябва да бъдат стълбите и как да бъдат армирани и закрепени към къщата .
Благодаря предварително .
dito - специалист
Така без подробности е малко трудно...
За размерите - по принцип височината на стъпалото умножена по 2 + дълбочината на стъпалото е най-добре да бъде 62-64 см. Ако приемем за височина 15 (делител на 150 е), то дълбочината на стъпалото идва 32-34 см. Ако нямаш толкова място по хоризонтала (320 - 340 см) може да приемеш за височина 16.7 см. при 9 стъпала. Тогава става около 30 см. дълбочина на стъпалото => дължината на стълбищното рамо идва 9*30 = 270. Прецени как е по-добре на конкретната ситуация, като разбира се не забравиш да добавиш и площадката :). Относно ширината на стълбите ми се въртеше, че за вътрешни сълби минимално е 110 см но може и да греша. Не зная за външни как е, но ми се струва добре да е поне толкова (макар и да натежи, защото ще е конзола).
Относно армирането - по принцип би трябвало да ги изчисли конструктор, но ако е без проект, поне майсторът да е човек с опит. Доколкото помня по-серозната носеща армировка се пуска по дължината на стълбището, но в случая ако искаш да се хване конзолно за стената трябва да се армира в обратната посока, тоест като тераса - носещите пръти са в горната част на стъпалата по дължината на самото стъпало. По дължина на стълбищното рамо също трябва да се пуснат пръти, най- малкото като разпределителна армировка. Огъват се и пръти 6.5 по формата на самото стъпало, нещо като стремена (бигли). За всичко си има норми. Във всеки случай, не прави нещо, в което не си напълно сигурен.
Захващането към сградата е проблемно според мен, защото дори когато се излива плоча на тераса, железата се запъват (тоест вкарват се в гредата до конзолата). Не помня колко % от дължината на самия прът се запъваше, но не е малко. При теб този проблем е по-сериозен, защото вече е изградена контрукцията и трябва да се види точно как могат да се вкарат тези железа в бетона - а ти не даде подробности за конструкцията, към която ще хващаш стълбите. Ако не искаш да има колона е трудна задача :(
dito - специалист
Има и друг вариант - ако самата площадка на стълбите е възможно да се захване добре за сградата (предполагам, че щом там свършват стълбите има врата :lol: => има плоча => под нея има пояс или греда ), а долният край си стъпи добре върху едно малко фундаментче, то може стълбището да се армира надлъжно, а не като конзола - предполагам че това ще е по-удачният вариант. Въпросът е дали може да се хване самата площадка?
The_FAN - специалист
Тази тема не е за тук - това е раздел Сухо Строителство, в който се комнтират еднствено системите и резултатите от тях.
dito - специалист
Очевидно става въпрос за СБ стълби, щом пита за армировка.
mdimitrovm - напреднал
Съжалявам ако съм объркал мястото на темата.
Точно за СБ стълби става въпрос .
Основата ми е с денивелация 150 см . така че с повечко къртене мисля че ще се получи .
Благодаря на отзовалите се .Утре ще кача и снимки
Transporterr - специалист
интерестна темичка макар и старичка
някой би ли я подплатил с начина на армиране на самите стъпала
наппример ето така за долната армировка.

Изображение

Предполагам че за едни градински стълби не е кой знае колко отговорно чак и бигли да се слагат по стъпалата но все пак..

Тема "външна стълба" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: