Работа с гипскартон за напреднали.
zmeios - специалист
Нещо не ми се връзва стоманена греда да струва в ПЪТИ повече от дървена такава. Или си попаднал на арматурен двор - скъпчии, или (по-вероятно) гредите ти са някакво менте (чети: мокро и несъхранявано по правилата)

У нашенско, БУГарско, хората обичат да ползват дърво. Това не е лошо - дървото е чудесен материал - но ако търсиш да носи тежест без огъване, една стоманена релса винаги скрива шапката на дървените решения.

А иначе, ако стоманата не е опция, и аз съм съгласен - повечко ферми и полуконзоли, и гредата ще може да поеме няколкото тона сняг.

П.С. Торбалан много бърбори, ама тоя път е прав. Ако може конструктор да погледне това което правиш, ще е идеално...

П.П.С. Ако не те кефи как изглежда стоманената релса като визия, винаги можеш да я облепиш с неносеща ламперия ;) от разни дъсчици. Един вид, целият покрив ще изглежда като гредоред, няма да личи че има стомана.
ribnikolaevi - майстор
За Смолян ако не се лъжа снега беше 180 кг/м2. Трябва да сложиш коефициент на натоварване 1.4. Има и собствено тегло и вятър. Но площта на покрива не е ясна, защото не даваш размера в другата посока (напречната). За вятъра ми трябва и точната схема на покрива.

Че гредата НЕ става, е ясно за всички. Но ако искаш точна сметка как да подпреш, през какво разстояние, дай ми точен отговор на това което те питах. Ако ти трябва отовор като на пазара, продължавай в същия дух.
anmoll - специалист
Мерси на всички.
Утре имам среща с конструктора,с когото работя вече 1година ,но имам повече вяра на хора с повече опит.Не исках да го занимавам с този навес,но се налага.Предлагате ми релса,но тя е закалена и не става за горе -чупи се,май металната греда е най -добрия вариант.
torbalan - Дървен философ
това дето си го написал е велика глупост!

никой по-добре не може да ти отговори от конструктор...

хората с опит, дето нямат понятие от проектиране, ще ти кажат "попове на всеки 2 метра"
reevil - специалист
За моята напречна греда какво мислите(втората снимка)?
Как да сметна колко може да издържи, а и как се разбира колко точно от товара на покрива се поема от нея :?
anmoll - специалист
Торбалан ,конструктора с който по неволя се наложи да работим така се презастрахова,че ни костваше много. Срещата ни утре е по друг повод,но ще го питам и за гредата да си кажа -нямам му вяра.
ribnikolaevi - майстор
reevil написа:
За моята напречна греда какво мислите(втората снимка)?
Как да сметна колко може да издържи, а и как се разбира колко точно от товара на покрива се поема от нея :?
Носи една сила в средата и. Силата е от натоварване от собствено тегло, сняг и вятър /имат си нормативни и изчислителни стойности/. За носимоспособносто се взимат по-големите - изчислителните. Товарната площ се определя по средите между съседните напречни греди (от едната страна видях че не е греда, а зид).
Огъващият момент е М=FL/4. От момента може да си сметнеш напреженията и да ги сравниш с допустимите изчислителни напрежения за дървесината, която си ползвал.

s= M/W
W=bhh/6.
Допустимите напрежения на дървесината в момента не мога да ти ги кажа. Едната причина е, че не знам каква си ползвал. Другата е, че не се занимавам с дърво и справочника ми е в мазето най-вероятно.
anmoll - специалист
Това е навеса -ще сложим една греда-няма как ,една под носещата хоризонтална-2м. и една вертикална с две рамена и ще направим някои укрепвания.
Реевил, много хубав покрив-поздравления.

Прикачен файл

DSC06759.jpg
DSC06759.jpg (84.95 KиБ) Видяна 13975 пъти
reevil - специалист
Благодаря! Гледам че и наклона ти е доста малък и ще се натоварва още повече. Най-добре го поукрепете малко-една вертикална по средата и на всички вертикални по 2 спънки на 45градуса.
Общо взето както си го написъл ще стане добре :cool:
anmoll - специалист
днес

Прикачен файл

DSC06777.jpg
DSC06777.jpg (102.58 KиБ) Видяна 13916 пъти

Тема "Дървена носеща греда-9м." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: