Работа с гипскартон за напреднали.
nikibol - специалист
Здравейте.
Извинявам се за лаишките въпроси, но.. няма как.. никой не се е родил научен.
Става въпрос за следното:
Ще обособявам кухнята в баня/тоалетна и коридор.
Големината на помещението е 270 по 240.
http://nikibol.snimka.bg/other/banya-to ... 154726.big
Под въпросното помещение има изба и подът на стаята е гредоред.
Мисля да налея плоча/замаска на място, като забивам в стените/около 10 см. / аматурно желязо и съответно го правя на арматурна мрежа. В момента имам в наличност арм. желязо Ф 8 .... достатъчно дебело ли е и на колко голямо око да правя.
На 130 см., по цялата дължина на стаята /270 см./ ще правя преградна стена.
За следното от двата края / в избата/ мисля да излея бетонни колонки а след това да ги свържа, като се получи основа за полагането на тухли или гипскартон.
Колонките са високи по 185 см. Направил съм ги отново от намиращото ми се желязо /Ф8/ гладко, неприщипано. като: 4 по /Ф8/ гладко, неприщипано и бигли 16 по 16 /Ф8/ през 10-15 см.
Випросът ми е:
Достатъчно ли е желязото или е добре да сложа и друго такова... което да е по дебело.
Стената ще е около 200 см. та... от какво е най добре да е изградя, като се има впредвид, че имам в наличност тухли/стари/ единички.
Благодаря на отзовалите се.
здрасти
1. За да си направил плоча на мястото на гредореда, ще трябва да имаш поне 4 колонки в краищата на помещението-избата ( ако имаш съществуващи още по-добре)
2. Армировката (арматурата) за колоните трябва да е мин 4 пръта 12 мм (N12-оребрена) и стремена (бигли) ф8 през 20 см
3. основите - ще трябва да изкопаеш в избата поне 40-50 см дълбочина и ширина около 40 см
4. за плочата няма да ти е необходима друга армировка- предполагам че ако направиш мрежа ф8 през 15 см ще ти стигне. Но все пак си има и други изисквания.
5. Дебелината на плочата -10 см напълно достатъчна
6.стената можеш да я направиш с единични тухли, без да се притесняваш :)
Всички размери са ориентировъчни !!!
Преградната стена къде ще е ? в избата или в новото помещение?
"Мисля да налея плоча/замаска на място, като забивам в стените/около 10 см. /" - плочата къде ще е? На кое ниво?
iva6ki - специалист
"abroto" много правилно си му казал ,но ако такъв труд ще
хвърляш и искаш да е като хората вкопаваш в стените и 5см
е достатъчно НО четири колони в четирите крайща на мазето като преди
това махаш всичко и оставяш само гредите правиш две напречни бетонни
греди до нивото на дървените и вземаш шперплат 10-18мм и правиш оставащ
кофраж ако имаш и отпадъчна ламарина по добре, подпираш дървените греди
и си правиш 7-12см плоча.Не се ангажирам с размери и арматура тъй като
при стари постройки трябва оглед на място от човека който ще го сметне
иначе е "едно към гьотер" и за подсетка мин.бет покритие на арматурата 1,5см
Успех :)
nikibol - специалист
abroto написа:
здрасти
1. За да си направил плоча на мястото на гредореда, ще трябва да имаш поне 4 колонки в краищата на помещението-избата ( ако имаш съществуващи още по-добре)
2. Армировката (арматурата) за колоните трябва да е мин 4 пръта 12 мм (N12-оребрена) и стремена (бигли) ф8 през 20 см
3. основите - ще трябва да изкопаеш в избата поне 40-50 см дълбочина и ширина около 40 см
4. за плочата няма да ти е необходима друга армировка- предполагам че ако направиш мрежа ф8 през 15 см ще ти стигне. Но все пак си има и други изисквания.
5. Дебелината на плочата -10 см напълно достатъчна
6.стената можеш да я направиш с единични тухли, без да се притесняваш :)
Всички размери са ориентировъчни !!!
Преградната стена къде ще е ? в избата или в новото помещение?
"Мисля да налея плоча/замаска на място, като забивам в стените/около 10 см. /" - плочата къде ще е? На кое ниво?
Благодаря за отговорите Ви.
Преградната стена няма да бъде в избата, а на първо ниво.
Питам Ви сега, защото.. направил съм стъпки, имам и някаква арматура/прищипана Ф18, та се чудих дали да поставя и по 2 пръчки в колона и от нея.
Заравих да споделя, че.... ще наливам върху съществуващо дюшеме, като след това същото ще си остане на място/оставащ кофраж/. Под дюшемето има гредички 10 по 10 или 12 по 12.
А какво ще кажете за бетоната основа 15 по 15. с каква арматура да е изпълня??? 4 по ???? и бигли Ф8 през 15/20 см.
iva6ki - специалист
Колега риска си е за твоя сметка ,но в колона прътите са
мин 4 без значение от сечението на колоната и тук там някоя бигла
поне стават и гладки
Ако ще правиш плоча върху дюшемето, тогава неразбирам защо са ти колонките...!? те няма какво да ти подпират в средата на полето..
преградната стена я направи от гипсокартон.
а за бетонната основа- тя на какво ще е основа? Да не би да искаш да кажеш, че това 15/15 е греда (трегер под дюшемето)?
основи само за колонките може да направиш
nikibol - специалист
iva6ki написа:
Колега риска си е за твоя сметка ,но в колона прътите са
мин 4 без значение от сечението на колоната и тук там някоя бигла
поне стават и гладки
Колега.. в поста си съм записал " и 2 пръчки" т.е. .. при съществуващи 4 бр. Ф8.
Правя колонките с долната подстенна бетонна основа за да стане по здраво и стабилно. Това е единствената ми цел.
Смятам, че няма да издържи плочата ако отгоре и сложа и преградна стена от стари тухли/единички/ + малко бетон.
iva6ki - специалист
Имах предвид min 4 броя по принцип без значение дали те са A1- "Ф" , А2 -N или А3 - N(прищипана) повече от 4броя за
за твоя случай няма смисъл, ако искаш да се подсигуриш ги направи две по две а за риска имах предви че до колкото
те разбирам колоните ще ги правиш без съприкосновение с плочата а ще подпират дървените греди които на свой ред ще подпират дюшемето и от там плочата.
Друг вариант правиш си колонките две по две ф и "прищипано" бигли и т.н. като излизат на височина на дюшемето(през него) с фусове по
15-тина см и между колонките и си правиш плочата с една "обратна греда" на която от каквото ти хрумне можеш да направиш стената :-D
nikibol - специалист
iva6ki написа:
Имах предвид min 4 броя по принцип без значение дали те са A1- "Ф" , А2 -N или А3 - N(прищипана) повече от 4броя за
за твоя случай няма смисъл, ако искаш да се подсигуриш ги направи две по две а за риска имах предви че до колкото
те разбирам колоните ще ги правиш без съприкосновение с плочата а ще подпират дървените греди които на свой ред ще подпират дюшемето и от там плочата.
Друг вариант правиш си колонките две по две ф и "прищипано" бигли и т.н. като излизат на височина на дюшемето(през него) с фусове по
15-тина см и между колонките и си правиш плочата с една "обратна греда" на която от каквото ти хрумне можеш да направиш стената :-D
Благодаря колега.
Не правя колонките заради гредите и юшемето, а точно както си го описал по долу: Друг вариант правиш си колонките две по две ф и "прищипано" бигли и т.н. като излизат на височина на дюшемето(през него) с фусове по 15-тина см и между колонките и си правиш плочата с една "обратна греда" на която от каквото ти хрумне можеш да направиш стената.
Единствената разлика е в това, че съм сложил само желязо Ф8,
фусовете са през 12-13 см. и също са от Ф8.

Тема "Направа на колонки и... основа за стена...." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: