Работа с гипскартон за напреднали.
ArturDent - Почти Безобиден
Здравейте, предстои ми монтаж на декларативните тухли показани по-долу. Трябват ми съвети.

Ето началните условия:
- Ще се лепи вътре в помещение, като облицовка (около метър високо).
- Стената на която ще лепя има мазилка,гипсова шпакловка и боя (една ръка).
- Нов паркет на пода, който не трябва да се цапа.
- Тегло на една тухличка – към 400 грама (смятал съм го, може и да не е вярно)

Приоритетите са ми, в тази последователност:
- Да не се цапа паркета, т.е. да се избягват по възможност всякакви мокри процеси и такива свързани с лепила за плочки.
- Да става възможно най-бързо. Все пак ще има време за съхнене: Дължината на „цокъла” е към 18 м., което значи че при всички положения между два реда тухли ще имам поне 1 час.
- Цена.

Какво мисля да направя:
- Преди лепенето мисля да мина стената с едра шкурка, за да сваля част от боята.
- Понеже ще има фуги (1см), мисля между всеки ред тухлички да поставям дървена летвичка с дебелина 1 см или парче фибран, пак дебел 1 см.
- Лепене – Ето тук е голямата чуденка. Имам (за сега) 3 варианта. Други предложения?
1. ПУ пяна за изолации. Мострата на производителя в различните магазини е с такава пяна.
2. Някакво монтажно лепило - май с него ще стане най-чисто но и май най-скъпо?
3. Лепило за плочки и подобни.

Ето и тухлите:
Изображение
laptoo - напреднал
скоро си лепих такива отвън около вратата и аз си мислех да слагам летви и така...но ги направих на око..,и аз попитах тук съфорумците как да ги фугирам и вариантите бяха с пистолет за салам,шпакла или моя побългарен вариант които се оказа удачен...взимаш една доста здрава налонова торбичка и слагаш вътре сместа(лепилото)правиш малък отвор отпред и с стискане караш ред по ред,а що се отнасч за лепенето вземи си флекс лепило(бяло)хем за лепене хем за фугиране....жалко че немога да ти покажа снимки.......
ако това ти помогне го правих в коридора преди това(но без фуга).......
viewtopic.php?f=51&t=26252&start=40 на 3 тата страничка надолу има снимки на един коридор(моя)....
ebahti - майстор
Щом са по 400гр. предполагам са е големина на обикновена тухла -25/6/12 Ако е така,най добре ги иззидай с готовия сух хоросан в чували,като задния край откъм стената го мацай с по малко лепилце.С летвички се прай фугирана зидария,ама ако искаш да постигнеш ефекта от снимката ще тр. да минеш без тях-с добра ръка и око,и 1 телена четка накрая
ArturDent - Почти Безобиден
ebahti написа:
Щом са по 400гр. предполагам са е големина на обикновена тухла -25/6/12
Не знам колко са, но пише 1 кв.м. = 22 кг.
Иначе размера им е 25/6.5/2.
jekasus - майстор
Това са тухлички на Кам Дизайн (артикул 1603) Във всеки пакет си има инструкция http://www.kam.bg/?page=installing С флексово лепило (в твоя случай бяло на Боро) прешпакловаш основата, гребен на тухличка. Фугата я регулирам с червените клинчета на "ребро", фугирането е обсъдено в темата, дето посочи laptoo. Другия вариант за лепене е "салама".
marian1 - майстор
От собствената ми практика съм забелязал че каквото и да използваш от посочените - все става, но използването на ПУ или тъй наречените лепила без пирон - ще е в пъти по удобно и чисто - Каквото е изискването ти. Това е за вътрешно - няма да има натоварване - така че лепни си го - няма да е необходимо и да е плътно - може на 4-5-6 точки както ти дойде на ръка - в крайна сметка - това е само декорация! Това с летвичката е добра идея - защото ще постигнеш бързина и производителност - без да е нужно да му баеш! :-D
ArturDent - Почти Безобиден
Това се надявах да чуя.
Иначе данданията с флексовото лепило ми е ясна. Чел съм и производителя какво е написал.
Като видях обаче че неговите мостри са залепени с ПУ пяна, реших че и аз мога да се измотам. Даже предполагам че мострите му са подложени на по-голямо натоварване - нали всеки ден ги ръчкат някакви хора (клиенти).

А за летвичката - ами то аз не търся идеална нивелация, даже напротив, трябва да изглежда като стар зид. Пък и тухличките не са идеално равни.
marian1 - майстор
момент - не сваляй боята - и още нещо, каква е боята?
ArturDent - Почти Безобиден
Аз не мисля да свалям боята, а просто да я мина с шкурка. За по-добра адхезия (залепване).
Ами боя, като боя - интериорна на Vitex.
Изображение
http://www.vitex.gr/en/internal_surfaces_final_001.php
rockwall - майстор
Стената на която ще лепя има мазилка,гипсова шпакловка и боя (една ръка)
КАКВА Е БОЯТА - варова или блажна

Приоритетите са ми, в тази последователност:

- Да не се цапа паркета, т.е. да се избягват по възможност всякакви мокри процеси и такива свързани с лепила за плочки.


МОКРИ ПРОЦЕСИ не значи ще по стената ще тече вода - взимаш си найлон за 2 лв пакета и 1 ролка хартиено тиксо и залепящ върху паркета покрай стената и си готов - монтирали сме на 100 места върху вече сложен ламинат и паркети, че даже и мокети

- Да става възможно най-бързо. Все пак ще има време за съхнене: Дължината на „цокъла” е към 18 м., което значи че при всички положения между два реда тухли ще имам поне 1 час.

Едва ли ще е толкова бавно, ако си с циментово лепило ...
Освен това тухлите не се лепят ред по ред а се върви с няколко реда в едната посока и после отново се връщаш с няколко реда - точно за да не се цапа излишно


- Цена.

Какво мисля да направя:
- Преди лепенето мисля да мина стената с едра шкурка, за да сваля част от боята.


Ето така наистина паркетът ще се запази чист :x :toimonster:
Има грундове, не влизай в този филм, защото после ще трябва да минаваш стените с прахосмукачка, след като минеш всичко друго де


- Понеже ще има фуги (1см), мисля между всеки ред тухлички да поставям дървена летвичка с дебелина 1 см или парче фибран, пак дебел 1 см.

Нямаш избор да няма фуга 1 см - защото фирмата, на която са тухлите ти, продава м2 с включена фуга между всички тухли в кв.м. =1см - така или иначе си си я платил и ако не направиш фуга и не си взел повече, няма да ти излезе квадратурата.
(М/у другото смятал ли си колко въздух си купил ?)
Все се каня да направя тая сметка :axe:


Относно монтажа - Вариантът с летвички не е зле, ако ги имаш и ако няма да фугираш.
Ако ги нямаш - линия с молив върши същата работа .
Ако ще пълниш фугите - по-добре си спести разправиите с НЕциментовите лепила и прави всичко наведнъж.


- Лепене – Ето тук е голямата чуденка. Имам (за сега) 3 варианта. Други предложения?

Не мисля че имаш чак толкова варианти.

1. ПУ пяна за изолации. Мострата на производителя в различните магазини е с такава пяна.

1. Тази пяна трябва да не се разширява

2. Мострите са стояли легнали ВЪРХУ ПЯНАТА поне 3 дни, което няма да се случи с твоите тухли - това помисли ли си го ??

3. Мострите не са НА ТВОЯТА СТЕНА


2. Някакво монтажно лепило - май с него ще стане най-чисто но и май най-скъпо?


1. около 5-10 пъти по-скъпо

2. Фугиране с пяна ли мислиш да правиш ?? #-o Не бих си го помислил даже ...

Ако фугирането, след лепене с пяна или течни пирони и т.н., ще е ВСЕ ПАК с циментова смес - няма много смисъл от играта и лепенето с пяна и т.н., защото пак ще имаш мокър процес


3. Лепило за плочки и подобни.

Само това е вариант за мен за монтаж на облицовка върху нормална стена - другото са по-сложни и скъпи варианти, които могат, на всичко отгоре, ТАКА да ти зацапат облицовките, че да трябва да купуваш още.

Със силикони се лепят само мостри и то защото не става с циментово лепило върху ПДЧ


За по-подредена информация http://sitekreator.com/rockwall/installation.html


Относно вариантът с торбата за фугиране - това не е побългаряване на варианта с пистолета - по-скоро обратно. Този вид шприцове (подобни на сладкарските или на торба с отрязан връх) се наричат ПОШ и навън се ползват много, но са с торбички за еднократна употреба, а и у нас не съм виждал още да продават. С пистолет е по-лесно и има по-добър контрол върху струята. Такъв пистолет струва 3-4 лева

Ако фугите ще се пълнят с циментова смес по-добре се откажи от лепене със необичайни лепила и от летвичките.

Минава се стената на гребен, слага се малко по-дебело лепилото и когато натиснеш тухличката, около нея излиза материал, който едновременно пълни фугите.
След като поизсъхне - примерно на следващия ден - само минаваш с една летвичка и махаш ненужното. Така си спестяваш фугирането, което ПОВЯРВАЙ МИ не е най-лесната част от монтажа.


marian1 Това е за вътрешно - няма да има натоварване - така че лепни си го - няма да е необходимо и да е плътно - може на 4-5-6 точки както ти дойде на ръка - в крайна сметка - това е само декорация!

Какво значи, че е вътрешно и няма да има натоварване ????
Вътре в безтегловност ли ще са? :weedman:
Натоварването и теглото е същото вън и вътре - 1G

Тема "Как да залепя декоративни тухли?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: