Работа с гипскартон за напреднали.
6osi6 - майстор
270лв. са много пари. За тях може се купят повече от 100 м. стириопорни профили ф20-30см. Не си заслужава. :axe:
Pooh - майстор
6osi6 написа:
270лв. са много пари. За тях може се купят повече от 100 м. стириопорни профили ф20-30см. Не си заслужава. :axe:
Сега остава да обясните, какви ще да са тези профили от стириопор (каквото и да означава това) и какво общо имат с гипсокартона и огъването му?


П.П. А понятието "много пари" е доста относително. Както и решението дали нещо си заслужава или не. Ако идеята е само да се правят бройка постове - има и по-добри варианти.
6osi6 - майстор
Стиропорните профили се добавят към картона с монтажно лепило там където има нужда от огъване. Могат да се купят готови с различен диаметър или да се поръчат. А и те самите, като цилиндър, подлежат на огъване по дължина по-лесно, от колкото огънатия вече гипс картон.
Pooh - майстор
Явно съм прекалено глупав - не можах да си го представя. Може ли някаква снимка на тази чудесия?
Аз като чуя профил и си представям нещо твърдо, което служи за някаква носеща конструкция, но май случая не е такъв.
:? Не мога да си представя, как стиропорче помага на гипсокартона да се огъне, но пък и никога не съм твърдял, че знам всичко. Та ще се радвам на повече информация по въпроса, ако може и нещо нагледно (снимка, схемичка), което да ми помогне за изясняването на въпроса.
Благодаря предварително.
Бат Иво - специалист
Аз ги огъвам така- монтирам си правите конструкции ,изваждам размерите на бъдещият огънат лист и преди да си тръгна го оставям в такова положение , че гравитацията да си свърши работата до следващият раб.ден. :-D
Pooh - майстор
Абе то варианти много, но най-удобния е - мокрене и го оставяш на шаблон да изсъхне.
Не съм я виждал на живо тази глезотийка дето ги гъне, но от клиповете, които съм гледал изглежда обещаващо. Единственият проблем е, че не може да огъва цели листа - там си остава стандартния вариант. :wink:
Очаквам сега да се включи пак колегата със стиропора, че може да се окаже някаква нова сгодина, която да улесни мъките по кривите участъци.
6osi6 - майстор
като чуя профил и си представям нещо твърдо, което служи за някаква носеща конструкция
Това ти е професията. Аз правя това в свободното си време. Реших да направя таван 5 кв. м., със скрито осветление, като идеята е взета от тук
http://www.designworldonline.com/upload ... s-A380.jpg.
Обаче, фронталната част освен че ще бъде елипсовидна, с радиус около 6 м. хоризонтално, трябва да бъде и заоблена, с радиус около 4 см. вертикално, нещо като формата на геврек и не в обичайното изпълнение с 5 см. права лицева част.
Примерно, имаме две успоредно или под ъгъл разположени плоскости, с разстояние между тях 5 + х см, което трябва да бъде завършено с овална, кръгла и подобна форма и освен всичко това тя да по дължина да е леко елипсовидна
http://prikachi.com/images/374/4421374R.png
как ще се изпълни с тази машинка, която прави по-големи радиуси и след това не само, че картона не може да огъне по дължина, но не могат и да се направят канали или други фигури в него, което е възможно при стиропора?
Pooh - майстор
Ясно, разбрах - пишем да се намираме на приказка. Темата е за огъване на гипсокартон все пак.
Има начини и за оформяне на много малки радиуси - гипсокартон с фрезовани по дължина канали, който се слага на шаблон, шпаклова се (запълват се каналите) и след изсъхване имаме готова черупка. Никога не съм твърдял, че гипсокартона е решение за всяка ситуация, но даденият от 6osi6 случай е единичен и говорим за декорации, които пак трябва да се залепят на твърда основа.

Само за протокола - прилагам снимка, за която ще съм благодарен да ми обясните, как и с какви "стиропорени профили" може да се направи, без да се налага огъване на гипсокартон.

П.П. Не е използвана въпросната механизация, но ако тогава ми беше попаднала, със сигурност щеше да ми спести нерви и време. Друг е въпроса, че подобно устройство се изплаща много бързо.

Прикачен файл

Изображ.156.jpg
Суров вид на криволинейни форми, за да се види кое точно е огъвано
Изображ.156.jpg (42.09 KиБ) Видяна 5553 пъти
6osi6 - майстор
Pooh написа:
даденият от 6osi6 случай е единичен и говорим за декорации,
Случаят не е единичен. Това са елементи, които не стоят отделно, лепят се примерно на тези места
http://prikachi.com/images/196/4422196U.jpg
и не са нужни никакви шаблони и толкова оформяне и шпакловане, както ще е при картона.
Тани - модератор
А на какво ще ги залепиш и виждал ли си широки 40 см такива профили , които могат да се огънат по картона? Мненията ти явно се основават на предположения , а не на опит!

Тема "Огъването на гипскартон12,5 вече е лесно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: