• 1
  • 2
Работа с гипскартон за напреднали.
GDoTT - специалист
Това никъде, но прочетох че UD на стената се слага с него, докато за UD на таван те съм чел нищо. Най-логичното би било, да е с анкер клин, но предпочитам да попитам, отколкото да си правя свободни съчинения като схемата ми. Също така ако е с анкер клин, то на какво разстояние се хващат клиновете?
Pooh - майстор
GDoTT написа:
Междувременно, няколко въпроса -
1. Рапидките, с които се хваща картона за профила са през 20 см нали?
2. Носещите профили с какво се захващат в тавана?
3. Шпакловам фугите с хартиена лента и фюгенфюлер (в теми в форума четох, че така е най-добре, тъй като стъклофазерната лента била остаряла технология и с нея се пукало)?
4. Слагам ли ъгли при шпакловането с шиитрок на въшните и вътрешните бордове?
5. Профилите се хващат един за друг с копчета?
1. Да
2. ИзображениеИзображениеИзображение
Който от трите намериш - все ще ти свърши работа. Истината е, че масово се хващат и с пластмасови пирон-дюбели ... при 4 точки на закрепване не е толкова фатално - не е като да носи 1-1,5 m² един дюбел (както се получава при равен таван :wink: ). Все пак препоръчвам металните - малко по-трудни са за монтаж, но в пъти по-сигурни.
3. С фугопълнител, аз лично правя само предварителното пълнене на фабричните фуги - да позапълни в дълбочина. Лентите ги лепя с Шийтрок. Въпрос на навик. Относно вида на лентата - да, хартиената е за предпочитане, но ако решиш, че е трудна за работа - ползвай гласфазерна или мрежеста - микрофибърна.
4. Разбира се! Що за въпрос?! Дори и да фрезоваш картона и да се разминеш с външния ъгъл, вътрешния как точно мислиш да го оформиш без лента? Скритото осветление ще свети все в него и най-малкия дефект - ще вади очите на всеки наблюдател.
5. Да и не. Захващат се тези профили, които оформят скелета на фигурата и държат правилна геометрия, не всички наред. Конкретно в разглеждания случай, това са долните-вътрешни профили.
GDoTT написа:
Също така ако е с анкер клин, то на какво разстояние се хващат клиновете?
Ако използваш метални крепежи (аз им казвам анкерни дюбели, пък ти ги наричай, както ти е удобно - пирони, клинове ... :wink: ) - по 1 в края на профила (на 5-6см. от самия край) и 1 в средата - значи по 3 на профил. Ако все пак решиш да ползваш пластмасови пирон-дюбели - поне по 4 на профил.
GDoTT - специалист
Мерси много Pooh! Остана ми само още едно въпросче на този етап и те оставям на мира, поне докато не стане време да правя фигурата. Като слагам ъглите (алуминиеви) и тея профилите за едностранна шпакловка на бордовете, трябва ли да слагам хартиена лента като шпакловам или само шпакловката е ок?
  • 1
  • 2

Тема "Скрито LED осветление в орнамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: