niki_sap - специалист
Здравейте. Започвам голям ремонт на стар тухлен апартамент. Свалих тапетите и излезе доста добра гипсова шпакловка - абсолютно равна и гладка (стъкло бих казал) с изключение на задиранията от шпаклата при свалянето на тапетите и тук таме някой стар дюбел. Имам 2 въпроса:
- при така описаната почти перфектна шпакловка, с каква финна шпакловка да мина? Идеята е, че нямам много опит и е добре да има по-дълго отворено време. При положение, че до сега е имало тапети и все пак е останало лепило поне тук таме, да минавам ли с грунд преди финното замазване и с какъв?
- в една от стаите е имало теч и има малко (2-3 кв.м.) подкужурено и олюпено до мазилка, че даже и по-дълбоко. Мога ли да ползвам като материал същата финна шпакловка, която ще взема за останалите стени (ще стане дебело примерно 3-5-7 милиметра на места) или да купя нещо различно и какво? Пак грунд да слагам ли и какъв?

Отделно имам преместване на контакти и ще има замазване на канали, дали мога да полазвам някой от горните материали или да действам с класически гипс?

Последно съм се занимавал преди 10-тина години и не ми е ясно какви материали ми трябват, от тогава излезоха много нови неща и не искам да объркам какво да ползвам.
niki_sap - специалист
60 души погледнали и нито един не е правил гипсови шпакловки :)
И все пак аз родължавам да питам :) За финишна шпакловка, кое бихте препоръчали от следните:
http://www.boro-bg.com/downloads/downlo ... 0saten.pdf - Боро кит сатен - на варова основа - това не е ли лошо?
http://www.boro-bg.com/downloads/downlo ... oroKIT.pdf - Боро кит - пак на варова основа - все си мислех, че трябва да бъде по-скоро гипс някакъв, но може и да е по-добре варовата основа?
http://www.boro-bg.com/downloads/downlo ... ata_MD.pdf - МД - не пише да е на варова основа

С какъв грунд да мина стените при положение, че със сигурност има все пак остатъци от лепило за тапети и тук таме е на гола мазилка (където е олюпено от теча) според спецификациите на горните продукти говорят за:
- Боро грунд 20
- Боро грунд
- Боро контакт
Грунда въобще задължителен ли е или мога да спестя?

Ако някой от горните продукти е боклук - моля препоръчайте друга марка. Мерси предварително.
Pooh - майстор
niki_sap написа:
Ако някой от горните продукти е боклук - моля препоръчайте друга марка. Мерси предварително.
Всичко на БОРО е боклук!
За финиш - Sheetrock с оранжев капак. Ако не е идеална шпакловката - вземи със зелен капак за заглаждане първо.
N.Georgiev - специалист
За каналите и другите по дебели места за запълване си вземи лепило за гипсокартон -АЛЧИБАЙ или перфлекс на Кнауф .Щом основата ти е здрава , не ти трябва дълбоко проникващ грунд , трябва ти контактен .И ако шкуриш - шкурка 200-220 .
niki_sap - специалист
Благодаря и на двамата - Шиитрок се оформя, като най-доброто май - четох за него и на други места.
Ок, контактен грунд - кой бихте препоръчали? Мога ли да позлвам един и същи грунг преди финиша с Шиитрок и след това преди боядисване с латекс?
N.Georgiev - специалист
За латекса ще си вземеш грунд от същата марка като латекса .

Тема "Гипсова шпакловка и/или финна шпакловка?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: