• 1
  • 2
Pooh - майстор
Няма да се хлъзнат бе човек, освен всичко друго триенето е доста голямо за тази цел, пък и като хванеш картона, къде ще ходят? Започваш обшиването от долу на горе и не се притеснявай за глупости. Ако редиш конструкцията както аз ти казах, ще спестиш директни окачвачи и по-лесно ще си хванеш нивото на плоакоста, но не е грешно и по другия начин ... въпрос на сметка и желание, важното е да се спазени размерите и общият вид на конструкцията за съответната система.
Аз лично бих процедирал по следният начин:
1. Пускане на хоризонтална права в долният край
2. От двата края на долният край се пускат прави по наклона на покрива (ако покрива ще има равна част в горният край - се пуска и там права и при свързването на двете прави се отсича равнина) и се запазва еднакъв ъгъл по стените!!! (много важно, за да не се осуче конструкцията)
2.1. Ако покрива е 3-4 и повече скатен, се пуска един наклон и се пренася по всички ребра ... трудоемко, но сигурно - направа на шаблон е само плюс
3. Редене на вата-задължително за покривите ... един слой от 5см. (стандартното изпълнение за стени и окачени тавани) е крайно недостатъчно за покривни помещения, имай го предвид.
4. Редене на носещата конструкция - при перпендикулярното редене хващаш по повече ребра и по-трудно може да се излъжеш, освен това по-лесно се хваща нивото на 1-ят и последният профил (обикновенно са до хоризонтална права) и после с един дълъг мастар се прехвърля нивото и по останалите профили.
5. Щрак-щрак ... любима занимавка - монтаж на монтажните профили, щракат анкервинкелите и ти става едно леко, като видиш колко бързо се оформя конструкцията :wink:
6. Монтаж на плоскостите - от долу на горе (за да имат твърда основа и да не се сучат) със задължителното разминаване на фугите ... двуслойната обшивка е силно препоръчителна за покривните помещения, но всеки си решава сам, все пак още едан обшивка си струва пари.
7. Особенно внимание се обръща на видимите дървени елементи (ако се оставят такива) - колкото по-точно е изрязването на картона в тези места, толкова по-малко се цапат при шпакловането и по-лесно се оформят на финала

Като цяло - хубаво е първо да се оформят стените и надзидовете и тогава да се прави таванната част - колкото повече прави (разбирай добре нивелирани) елементи имаш, толкова по-лесно се хваща нивото на самата конструкция за тавана. А това е НАЙ-ВАЖНАТА част от оформянето на подпокривното пространство - питай който искаш. :wink:
Успех и търпение ... не бързай и проверявай повърхноста постоянно. Сед монтирането на носещите профили, провери цялато повърхност и ако се налага - преработвай, защото затвориш ли го веднъж, трудно ще се поправи кривината :wink:
Domashen_maistor - специалист
именно това щрак-щрак ме притеснява. Ще видим, като го почна ще пиша за проблемите ако възникнат такива. Просто досега не съм го правил.
perko - специалист
Стара тема, но. ....
Не може ли ЦДтата, да се закрепят препендикулярно на гредите и да се избегне втори ред ЦДта?
Нивелирането в една равнина винаги може да се постигне лесно с по-дълги винтове и подходящи подложки.
Вярно, че не го видях в нито една система това, но понякога е направо невъзможно да закрепиш дирекния окачвач към ЦДто.
Pooh - майстор
Чак не знам, какво да отговоря на подобни питанки ... :?
Дали може да се спести от директните окачвачи ... да, има и окачвачи специално за дървена конструкция:
Изображение
Вероятно и без този окачвач може да се мине ... с разни клинчета и подложки ... В този ред на мисли, защо да използваме профили - има и варианти за дървена скара. Въпросът, който мен ме тормози е ЗАЩО? Системите и различните им компоненти са измислени за улеснени, защо насила да си затрудняваме работата?
perko - специалист
Хубаво че показа необходимия крепеж, с него явно става много по-лесно. Ама човек от главата си пати :)
Гипскартона, колкото и да изглежда елементарен, явно изисква доста предварителна теоретична подготовка.
Pooh - майстор
perko написа:
Гипскартона, колкото и да изглежда елементарен, явно изисква доста предварителна теоретична подготовка.
Винаги съм го твърдял ... и не само за гипсокартона - всичко иска познаване на някаква теория, преди да се подхване практиката. :wink:
trockenbauer - напреднал
perko написа:
Стара тема, но. ....
Не може ли ЦДтата, да се закрепят препендикулярно на гредите и да се избегне втори ред ЦДта?
Нивелирането в една равнина винаги може да се постигне лесно с по-дълги винтове и подходящи подложки.
Вярно, че не го видях в нито една система това, но понякога е направо невъзможно да закрепиш дирекния окачвач към ЦДто.
Да,може като гредите "играят ролята" на носещата конструкция
С това си изказване и мен ме "хвърли" в смут в първия момент,но предполагам,че имаш предвид подложки и по-дълги винтове за да монтираш директните окачвачи?

Ето една схема онагледяваща как се прави.
Ако все пак си решил конструкцията да е двойна на две нива,тогава носещата!!! е перпендикулярна на гредите,а монтажната успоредно на тях.
/Търся схемата за скатни тавани и ще я кача,просто в момента нямам много време/
Успех в начинанията Ви.

Прикачен файл

decken.jpg
perko - специалист
Профилите ги сложих вече, не знаех че има окачвачи като този: Изображение които много щяха та ми улеснят живота. Първоначално идеята ми беше, на ребрата на покрива да закрепя дирекни окачвачи и на тях профилите. Но още след първия профил, видях че тая няма да я бъде, просто нямам достъп с винтоверта за да завинтя копчето. Понеже нямаше много време за умуване, завинтих профилите направо за ребрата, с дълъг винт директно през средата на профила. Ако някъде бягаше от равнината, подлагах тънки парчета от фурнир. Стана здраво, но не казвам че е правилно, моля не ме карайте сега да развалям всичко, понеже е ясно че няма да го направя :).
Окачвача на снимката определено щеше да помогне.
Pooh - майстор
trockenbauer написа:
...
Ако все пак си решил конструкцията да е двойна на две нива,тогава носещата!!! е перпендикулярна на гредите,а монтажната успоредно на тях.
/Търся схемата за скатни тавани и ще я кача,просто в момента нямам много време/
Предполагам, че такова нещо търсиш:

Прикачен файл

mansarda_D612-sd2.jpg
Мансарда с двойна конструкция
mansarda_D612-sd2.jpg (44.44 KиБ) Видяна 10666 пъти
  • 1
  • 2

Тема "за гипсокартон на таван" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: