• 1
  • 2
solo5 - майстор
felice написа:
ама имам цяла кутия бежова боя за врата и половина, иначе няма какво да я правя
:-D ей това е най-голямата грешка
ако имаш нещо, което се чудиш за какво да го ползваш или го хвърли или си го складирай някъде
но да го ползваш само за да не се изхвърли е грешно :wink:
felice - специалист
Помощ за МДФ!! В "Бриколаж" казаха, че повече няма да има, в "Практикер" пък точно днес не разкрояват :x

Някой да знае къде около Люлин 3 мога да намеря МДФ и кой да го разкрои днес?
Takezo Sensey - модератор
Преди Бриколаж , от Сливница (Мото Пфое)за Обеля , точно на кръстовището има голем склад за строителни материалиГИПСОКАРTОН е с такива букви пише.

Предполагам там има. :wink:
Последна промяна от Takezo Sensey на чет дек 04, 2008 4:45 pm, променено общо 1 път.
felice - специалист
takezo написа:
Преди Бриколаж , от Сливница (Мото Пфое)за Обеля , точно на кръстовището има голем склад за строителни материалиГИПСОКАТРОН е с такива букви пише.

Предполагам там има. :wink:
Има, ама ГИПСОКАТРОН :wink: OSB и шперплат. Вярваш ли, че там за МДФ не бяха чували - нито от работниците, нито продавачките в магазина им??

Както и да е, остана за вторник - след малко помощникът ми си тръгва :(
felice - специалист
Най-сетне да сложа обещаните снимки на вратата... Има малко разминаване с плана - нямахме време да напъхам и Селитрона, та си остана само с каменна вата и МДФ.

Боята все пак няма да се използва - при слагането успяхме да "понакъдрим" МДФа, но за щастие на матовата му повърхност не личи :) обаче ако го боядисам... :shock:

Където можах, сложих и уплътнения. Не са на 100% - макар и метална, вратата не е идеално права спрямо касата. Нищо де, нали има и вътрешна :-D

Обаче вратата вече се затваря като истинска, не дрънчи на кухо, а и каква шумоизолация има... (изпробвано е с музика :lol:)

Болтовете на бравата засега са "решени" в ужасен вариант (единствената подходяща дължина се оказа с по-малка глава, та подлагах шайби, мани - мани :x)

Като цена не беше нещо особено - 2 листа каменна вата х3.50 лв, МДФ за 15 лв, винтове за 2.50 лв, болтове за 3.50 лв - общо 28 лв. Но съм много доволен от резултата :)

Снимки - тук
Темата е много стара, но (мисля) е все така актуална.
Ще напиша какво мисля, пък може и на някой да е полезно.
Най-важно е, още при обмисляне на шумоизолиране, да се знае, че пълна шумоизолация е възможна само, ако физически си далече от източника на шума :) (примерно живееш в къща)
От тук нататък нивото на шумоизолация основно зависи от средствата, които си готов да отделиш. Ако работиш с фирмен продукт, който е специално шумоизолиращ, то обикновенно ти излиза 3-4 пъти по скъпо.
За шумоизолация на врата, най-важно е това, което ти каза tysonlkr :
Шумът не идва само от това че вратата е от желязо, има значение и дали вратата се затваря плътно (дали прилепва добре към касата)
Въздуха е най-добрия проводник на шум.
Трябва да се използват различни по плътност/вид шумоизолиращи материали. Най-бюджетните, които аз намерих са:
- каменна вата (~60-90kg плътност)
- корк
- плътна гума
Една комбинация от 5/10см каменна вата, корк 0,5 см и плътна гума 0,5см дава 4-8 пъти намаление на шума.
Но имай предвид и следната особеност - обикновенно касата и рамката на входните врати са от някакъв тип желязо. То също е добър проводник на шум. (още повече на ударен шум) Обикновенно се разделят металните части с гумена лента, но за врата не ми е ясно как може да се случи. Може би при самото изграждане на врата трябва да се спази този принцип. Техниката на касите на най-високите класове прозорците е доста добра от гледна точка на шумоизолация. (за нещастие, от към сигурност е много зле).

След всички тези общи приказки, да се върна на въпроса. Според мен, най-удачния бюджетен вариант е - чрез две врати за вход. - отвън стабилна метална входна врата (с добро ниво на защита против взлом). След нея масивна дървена (интериорна) врата (със всичките и гумени уплътнения). Пракчета и уплътнени на двете врати (за да не се допуска свободно преминаване на въздух )
  • 1
  • 2

Тема "Шумоизолация на врата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: