tyrnokop - специалист
Здравейте, колеги.
Ново строителство, стените са на гипсова шпакловка.
В местата, където имам ъгъл е използвана лайстна. Ръждата е превзела от пода до тавана всяка една такава лайстна.
Въпросът ми е:
Трябва ли да махам ръждивите лайстни и да ги подменям с нови от някакъв специален материал и след това шпакловка по ъглите или има и по-безболезнен начин с третиране с някакви препарати?
Благодаря на всички.
Ето и снимка на проблема:

Прикачен файл

lajstna.jpg
ръжда по лайстна
lajstna.jpg (36.68 KиБ) Видяна 14851 пъти
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
рябва ти един напоителен разговор със строителя/контрола на обекта.
В гипс всичко си ръждясва и затова тези лайсни ги правят алуминиеви. Някой разбирачев е ползвал неподходящи материали. Което пък поставя въпрос и къде още са си оставили ръцете златни...
Конкретно а питането ти - да, трябва да се сменят лайсните.
Deo-x - специалист
Има едни пластамасови лайсни с дупчета.С тях ги подмени.А алуминий нали не ръждясва :? ,може да са сложили някви евтини ламаринови лайсни.
emil_v r - майстор
тези са стоманени , поцинковани , по- дздрави са но са за другаде...

Алуминиевите също понякога съм виждал пускат нещо като налеп , и скапват орталъка.
Бе кой ги измисли тия лайсни... 45 години си карахме добре и без тях , заобляхме ъглите , като фаска ...

Ееех блаженни години, когато вземах 1 шапка пари ! :roll:
tyrnokop - специалист
...къде още са си оставили ръцете златни...
n_a, просто нямам думи да опища как ми се обръща стомахът от омраза като се сетя за строителя и за всичките му лъжи, измислени обещания и неспазени срокове. Последната измишльотина беше, че спира тока и ще извика бригада да поставя интериорните врати с бензинови агрегати, защото .... щяло да му излезе по-изгодно.
Горното не е по-темата но го споменавам, за да предпазя бъдещи купувачи от фантасмагориите на
Някой разбирачев
.

emil_v r, да предположим че след като изкъртя профилите си направя ъглите без лайстни с
фаска
. Дали ще има някакъв проблем?
И последно - ако намажа профилите с ръждопреобразувател, автолак или дори блажна алкидна боя за да си спестя разкъртване, има ли шанс след време отново да избие ръжда?
emil_v r - майстор
11 Те- това ми е в къщи , завърти си снимката , сега е хоризонтална , понеже иначе ще трябва мн. да смаля снимката ...
Фаската е до 2м височина , нагоре -остър ъгъл ...
Глей сега ... зависи колко лайсни са , ако са 2-3 изкърти ги , и сложи пластмасови ... за алумин. давам гаранция Франция 90% да не пуснат окис , не дзнам...

Ако са много ичегъртай за проба една и питай Н_А с какво да ги боядисаш/ защитиш . ... аз не знам .
Обикновенно пуска ръжда в началото докато е влажно , понеже гипсът + вода отделя сярна кисел. после процесът затихва ....


Такива сме строителите , всички ни мразят , но за нас клиентът е все пак просто месо , трябва да се обезкости , и изпържи няма как.

Прикачен файл

DSC08368.JPG
DSC08368.JPG (33.44 KиБ) Видяна 14780 пъти
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Тая фаска не подхожда на съвременно картонено-талашитено строителство.
Питащия. Изправи се и си дигни гащите. Сиреч спри да си потърпевш, ми си чети на ставане и лягане договора и закона. Не се занимавай с лайсните, ми проучи какви ТРЯБВА да са и си ги изискай. Веднага обаче. Най-добре си наеми личен технически за консултации.
Впрочем, това на снимката не ми прилича на гипсова шпакловка
tyrnokop - специалист
Впрочем, това на снимката не ми прилича на гипсова шпакловка
Да плача ли, да се смея ли....
Цитат от договора: "...а стените се предават на гипсова шпакловка..."
Лайстните са 3.
Илиян Илиев™ - майстор
Обикновено тези поцинковани лайстни ръждясват от варта в мазилката.

От гипсова шпакловка не ръждясват. :wink:
emil_v r - майстор
Гипсова шпакловка си е това , и за мен си е идеална.
Щом са 3 броя - минаваме на план-Б .
Изкъртваш ги културно , купуваш пластмасови , и за нек'ви 30-50 лв
викаш друг строител да ти ги лизне.
От мен като строител нямам спомен някой да си е взел парите , така че
не търси технически , или закони ...
Ние сме закона.
На теб каква ти е професията ?

Тема "Как се решава проблем с ръжда по лайстни" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: