zillius - специалист
Здравейте приятели от този чудесен форум!Искам да ви попитам за вашето мнение по този въпрос,защото не можах да намеря точен отговор за него в търсачката.Искам да направя предстенна обшивка на стената около този вратопрозорец,като изолирам с каменна вата между гипсокартона и стената.Та въпроса ми е как да обърна после около дограмата,след като се получава отвор около 5 см. между гипскартона и стената.Не знам къде и как да захвана парчетата гипскартон,които ще изрежа за обръщането :? Моля ви тези които са правили това да ми помогнат в решението на проблема!Прилагам една снимка за унагледяване.
П.С. Къде в София мога да купя маркиращ канап?Изображение
ribnikolaevi - майстор
На мене ми залепиха парчета от кипсокартон с гипсово лепило - едно да друго и към стената. Когато подложката стане с подходяща дебелина - лепиш върху нея картона. За другия край - към профила. Самия профил беше захванат просто към картона (нямаше къде другаде да се хване).
Crafty - специалист
Това е техника, която се използва от няколко години и е лесна и удобна. А относно маркиращият канап - има го във всяка железария.

Прикачен файл

Изображ.000.jpg
Завършващ профил захванат с рапидки за дограмата
Изображ.000.jpg (21.35 KиБ) Видяна 21188 пъти

Прикачен файл

Изображ.001.jpg
Какво представлява изпълнението
Изображ.001.jpg (40.45 KиБ) Видяна 21188 пъти
IJAN - специалист
А откъде може да се купи такъв завършващ профил?Иначе наистина става много бързо и лесно.
Crafty - специалист
Там от където се купува и гипсокартон и профили. Названието му е "Завършващ PVC профил за гипсокартон 9,5/12,5" (зависи от дебелината на гипсокартона който ще използвате. Цената му е около 1лв. на метър
zillius - специалист
Благодаря за отговора,а за вертикалните страни на дограмата пак ли се захващат същите пвц профили и редно ли е да се пробива пвц дограмата? :sad:
Crafty - специалист
zillius написа:
Благодаря за отговора,а за вертикалните страни на дограмата пак ли се захващат същите пвц профили и редно ли е да се пробива пвц дограмата? :sad:
По същият начин се обръща навсякъде, просто детайлната снимка ми е за горната страна. Относно маркираното - когато я сглобяват, не я ли пробиват? И тук не говорим за пробиване, а за захващане - има разлика. :wink: Единственото което може да се явява като минус е, че така се "захапват" 1,5см. от дограмата, което личи най-много при пантите. Но в крайна сметка при обръщане винаги се правят някакви компромиси.
dito - специалист
И на мен ми е голяма чуденка дали да използвам тези профилчета :?: Притеснявам се дали не мърда по малко ГК като влезе в тази пласмаска - първо дали е достатъчно стегнат профила и второ дали не е мек? Като се натисне картона близо до профила поддава ли лекичко или не? Също така - добре ли изглежда след като се боядиса? Честно казано, струва ми се, че по-изчистено би станало без.
В офиса са обърнати точно по този начин и не зная дали е заради калпавото изпълнение или по принцип си е така, но леко мърда, освен това са боядисани самите профилчета с латекс и е станало манджа с грозде...
Имах 2 други идеи относно обръщането:
1. Ивици ЕПС/ХПС, които откъм дограмата са залепени с циментово лепило и после шпакловани, а отгоре - с гипс и метално ъгълче. Това съм го пробвал преди 2 години и май се получи задоволително.
2. Два слоя ГК, като първият слой е хванат за СД-профила от външната страна, а от вътрешната е лепен челно за стената точно до прозореца (не зная с какво лепило ще е по-подходящо). Вторият слой ГК вече леко застъпва дограмата и се хваща с рапидки за първия. Това не съм го виждал, но май клоня към него, защото така или иначе съм се навил стената да е на 2 слоя, та по същия начин и обръщането.

Какво мислите за моите 2 варианта и какви са им евентуалните проблеми? Също така ми е интересно - вторият слой ГК прави ли стената малко по-масивна - в смисъл дали при почукване се усеща гадното кънтене на ГК? Струва ли си да го правя?

Прикачен файл

obry6tane.JPG
obry6tane.JPG (12.8 KиБ) Видяна 21132 пъти
Последна промяна от dito на пет ное 27, 2009 2:48 pm, променено общо 2 пъти.
Crafty - специалист
Показаният от мен начин е най-чист и най-лесен. Самият профил не мърда, а картона влиза в него. След шпакловане не би трябвало да се вижда изобщо - минава се както външен ръб ... не мога да си открия снимките, но когато успея - ще покажа как трябва да изглежда. И сега за другият вариант - както колегата по-горе каза - подлепва се към стената в единият край, а другият пак се захваща за конструкцията.

Прикачен файл

Изображ.155.jpg
Това е варианта с подлепване.
Изображ.155.jpg (26.06 KиБ) Видяна 21135 пъти
ribnikolaevi - майстор
Crafty написа:
Показаният от мен начин е най-чист и най-лесен. Самият профил не мърда, а картона влиза в него. След шпакловане не би трябвало да се вижда изобщо - минава се както външен ръб ... не мога да си открия снимките, но когато успея - ще покажа как трябва да изглежда. И сега за другият вариант - както колегата по-горе каза - подлепва се към стената в единият край, а другият пак се захваща за конструкцията.
Тоя троен стъклопакет, и тая предстенна обшивка са ми много познати, Пешо!
То май и бат Стефчо се подвизава тук под друго име, ще го хванем и него натясно.
:-D

Това момче го слушайте, разбира гипсокартона.

Прикачен файл

155_184.jpg
155_184.jpg (26.06 KиБ) Видяна 21116 пъти

Тема "Обръщане на вратопрозорец!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: