sasko12345 - специалист
Направих си тавански етаж и нов покрив. Покрива е покрит с кофражни платна влагоустойчиви и отгоре битумни керемиди, даже не са керемиди ами е цяло руло. Майсторите сложиха първо 1 слой после още един. Отдолу сложих изолация някаква УРСА 10 см минерална вата имах и малко каменна вата. И гипскартон още не е затворен целия покрив на 70% е затворен. Покрива е скатен около 100 квадрата има 2 отдушника. Няма врати още помещението студено е сравнително около 10 градуса.

Въпросът ми е защо се образува конденз и на места капе даже забелязах 3-4 места капе си и това ме дразни не е много но де да го знам дали няма да се засили. Примерно 50 грама вода сигурно има изкапала общо. Платната като ги пипна са си мокри горе.

Освен това тая вата да не плувне в мухъл до 2-3 години незнам. Паропропускливо фолио няма. Имам няколко странни идей ако сложа 2-3 духалки горе над гипскартона да затоплят примерно за 1-2 часа сутрин дали ще има ефект.
8180 - майстор
sasko12345 написа:
ПаропроНЕпропускливо фолио няма.
failure - специалист
Може ли да пуснеш снимки на покрива, къде са отдушниците и откъде капе?
schuldiner - майстор
Тези отдушници не са онези отдушници.
Едните вентилират пространството между ватата и покривното покритие, а другите - въздуха в помещението. Между двата обема не трябва да има връзка, затова пароНЕпропускливо фолио на тавана на стаята. И разбира се още вентилация, ако се живее там.
sasko12345 - специалист
Покрива е 2 ската по 50 квадрата има отдушници 2 близо до билото са 1 на единия скат и един на другия скат. В момента гипскартона е направен на 60%.

Мисля от местата където все още може да се бръкне да набутам още вата защото сега е 1 слой от около 5 см на места е УРСА на места е няква фалшива се оказа. А пък там където няма гипскартон ще сложа и фолио да видиме ще има ли ефект.

Чудя се има едни гофрирани за покрив ако сложа най отгоре такива дали няма да спре конденза те пак малко изолират като че ли.
8180 - майстор
sasko12345 написа:
А пък там където няма гипскартон ще сложа и фолио да видиме ще има ли ефект.

Чудя се има едни гофрирани за покрив ако сложа най отгоре такива дали няма да спре конденза те пак малко изолират като че ли.
Колега,
Не е лошо да прочетеш по-внимателно кое как - тук, пък и другаде (Брамак, Тегола, например) има доста писано.

Частично положеното фолио, вероятно, ще има минимален ефект.
Какво наблюдаваш сега? Платната са студени, съвсем естествено. Когато затвориш ще бъдат още по-студени (близка до външната температура). Както е отворен още тавана, в него навлиза свободно (ватата не го спира) влажен въздух от къщата и естествено кондензира по платната.
Дори да спреш въздуха с идеално уплътняване на гипсокартона, той не може да спре ефективно проникването през него към ватата и платната на водни ПАРИ чрез дифузия.
В резултат, влагата ще продължи да кондензира по платната, да омокря и компрометира ватата, вероятно ще избие и по картона.
Преградата е пароизолоционно фолио, както ти писах, положено навсякъде и възможно херметично. Съществуват теории и сметки, които позволяват (при покриви рядко) паропреградата да се осъществи с бои и грундове по гипсокартона, но изискват сигурни материали и прецизно изпълнение, и май никой не го прави тук.
В обяснената конструкция, отдушниците и вълнообразните покривни плоскости няма да помогнат - проблемът е под платната и решението също!

Не ми се ще, но читавото изпълнение, би довело до сваляне на картона и полагане на фолио под ватата навсякъде. По-сложен и читав вариант е вентилираният покрив, за което вече е късно или скъпо (евентуално с коментираните плоскости отгоре на следващ етап).
Успех!
sasko12345 - специалист
Неискам да запечатвам покрива с найлон. Мисля да сложа вентилация отгоре между картона и покрива някви вентилатори така че да се проветрява

Тема "Покрив конденз" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: