• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
8180 - майстор
Торбалан,
Изненадваш ме - тия дни те четях с интерес в др. актуални теми.
Нямам времето, пък и е писано доста по въпроса и тук.
Помисли над въпроса - "А за къде другаде, освен за вътрешна ТИ се ползва пароизолация?"
Предполагаем отговор - най-масово при топъл покрив, макар в не чист вид е също вариант на вътрешна ТИ и физиката е същата.
torbalan - Дървен философ
Моля те отговори ми с думи прости...

Имаш стена, вата, гипсокартон...

Вън е студено - вътре топло...

Къде ще сложиш пароизолация и с каква цел?

Като се има предвид, че не говорим за сауна, а за нормални стаи...
ivanovrg - специалист
точно за това положение се слага пароизолация
стената стажа още по студена,понеже ватата не допуска топлото да я загрява
ГК и ватата са паропропроскливи
следователно веднага на стената(на гърба на ватата) се образува конденз
затова трябва да има пароизолация
torbalan - Дървен философ
Ако има условия за конденз - влагата ще кондензира на пароизолационното ти фолио... На водата и е се тая дали на стена или върху фолио ще кондензира...

Поразрових се в техническата документация на Кнауф и там имаше само едно изречение за пароизолационно фолио - не ми се търси отново, но беше нещо в смисъл, че ако се очаква през външната стена да минава влага - тогава се слага такова, за да предпазва ватата от проникващата влага...

Щом Кнауф не предлагат такова нещо (а те го продават и е в техен интерес да го набутат на колкото може повече клиенти) явно през гипса и ватата не минава достатачно влага, че да кондензира по стената...
ivanovrg - специалист
torbalan написа:
Ако има условия за конденз - влагата ще кондензира на пароизолационното ти фолио... На водата и е се тая дали на стена или върху фолио ще кондензира...
може да и е все едно къде ще кондензира,но си иска условия
-топъл влажен въздух + студена повърхност

пароизолацията е от топлата страна на ватата
няма как да се образува на нея конденз
Spaidy - специалист
Иванов, чул си и ти някога нещо и сега като приказката за жабата и коня, дето подковавали коня. :wink:
От опит казвам. Без пароизолация, место минерална вата си сложете каменна, не е толкова голяма разликата в цената, а в качествата и е голяма.
ivanovrg - специалист
Spaidy написа:
Иванов, чул си и ти някога нещо и сега като приказката за жабата и коня, дето подковавали коня. :wink:
От опит казвам. Без пароизолация, место минерална вата си сложете каменна, не е толкова голяма разликата в цената, а в качествата и е голяма.
Spaidy а ти като си чул друго кажи какво е то

цената на каменната вата е горе долу 2 пати(а качеството и като изолация не е два)
каменната вата също е паропропусклива и също си иска пароизолация
единственото и предимство е че не задържа влага

в Англия където съм се учил на тоя занаят така го правят и така го обясняват
marian1 - майстор
Торбалане изумяваш ме - виждам че много се интересуваш, а за това, като че ли си правиш оглушки. С няколко думи - намокрената изолация, рязко влошава качествата си. Очаква се, че е възможно влага да премине (каквато и колкото и да е) и да се задържи по ватата - предвид изместената точка на студено , от там влошаване на изолацията, и други подобни свързани с намокрената веднъж вата - сигурно си чел за пасивните къщи.Точно поради тази теория, се поставя паробариера, която да спира намокрянето и то да остане само до ГК - едно от качествата, които рекламират за него е че контролира ( донякъде ) влажността посредством абсорбацията когато е по влажно и обратно отдаване на влажност когато е по сух въздуха в помещението. Надявам се с тази кратка лекция да си си изяснил по-голямата част от тази материя. Всичко това, което съм ти писал съм го чел от обща култура по рекламни брошурки на кнауф и ригипс - ако те интересува чети повече.

Относно каменната вата - безсмислено е да се слага отвътре, предвид цена и изолационни с-ва - спрямо минералната и още повече по голямата трудоемкост и различни обеми за разнасяне.
8180 - майстор
Торбалан,
Хич не щеш да се поразровиш, ако действително те интересува.
Виж това, да не пиша пак:
viewtopic.php?p=478007#p478007
Погледни, обаче по-нагоре какъв е случая, че е друг, но физиката си важи.

Доста хора си представят водата само като течност и вероятно затова се затрудняват.
Дори при нормални температури, винаги има равновесие вода/пара и някакво количество във вид на пара си витае във въздуха. Когато достигне някаква концентрация дори си кондензира във въздуха - пара в банята, мъгла.
Въпрос на концентрация и разлика в т. нар. парциални налягания, които природата се стреми да изравни.
Сега, зимата навън е студено, вътре топло. При по-висока температура, пределната за конденз концентрация е по-голяма (респект. парц. налягане и количеството гозообразна вода единица обем).
Навън, заради ниската температура количеството пара е съответно по-малко (респ. налягането) - излишното вече е кондензирало някъде. Природата, търсейки равновесие, устремява вътрешната влага навън.
По пътя си парата среща прегради - добри или лоши (като материал и дебелина), през които преминава лесно или трудно.
Ватата и гипскартонът са лоши прегради за парата и затова е необходима по-добра пароизолация - ДА ЗАДЪРЖИ ДОСТАТЪЧНО БЕЗОПАСНО влагата при високата температура във вид на пара и да предотврати достигането на опасни концентрации до студените части, където би кондензирала.
"Съпротивлението" на материалите за парата се обозначава с Мю (Число на дифузно съпротивление), а Мю=1 е на въздуха. Същото е и на ватите. На гипскартона - ок. 10, на Ал. фолио - ок. 700000. Това е един вид "специфичното съпротивление" - умножава се по дебелината (в метри) за да се видят различните слоеве - т. нар. Sd - еквивалентна (на въздуха) дифузна дебелина [m].

Ал. фолио (0,1мм) - Sd= 700m
Гипкартон (12мм) - Sd= 0,12m
Вата (10см) - Sd= 0,1m

Това е, от мен да мине поредното писане.
torbalan - Дървен философ
Добре де, всичко това много хубаво, но не отговаряш на въпросите ми...

1. Кнауф са производители - в техен интерес е да ти набутат и пароизолационно фолио, но не го правят... Защо? Защо пишат, че е необходимо само, когато се очаква влага да проникне от вън през стената към изолацията...

и

2. Аджеба колко влага ще мине през тоя гипсокартон, че да кондензира във ватата и да влоши изолационните и свойства...


Мога да отговоря и на двата въпроса...

1. Ако производителите тръгнат да налагат нещо, от което няма смисъл, ще загубят много...
Защо няма смисъл - защото влагата (ако изобщо я има) ще кондензира върху фолиото и пак ще овлажни ватата... Както по горе писах - все и е тая на влагата дали ще кондензира върху стена или върху фолиото, което е до стената...

и на втория въпрос

Влагата, дето евентуално ще мине през гипсокартона е толкова нищожно количество, че ако производителя тръгне да ти дава акъл да слагаш фолио, че да се пазиш от нея, ще загуби адски много... Защото има хора, дето са наясно с материята и с удоволствие ще осъдят въпросния производител...




Виж, ако се очаква да проникне през стената влага, тогава има смисъл от въпросното фолио, но лично аз бих предпочел да си оправя стените така, че да не минава влага през тях...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Моля за съвет от специалист по гипскартон и изолации" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: