• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
stenmark - специалист
Това за фолиото и аз не го приемам.т.е. приемам страната на Торбалан.Фолиата са парапускливи и такива не.Първия вариант не пропускат вода,но пропускат парите т.е. идеята е влагата която е има в помещението безпроблемно да премина и напуска помещението,но тогава преминало картона и ватата ще срещне студена стена и вероятността да се образува конденз е голям.А такива които не допускат и влагата премине картона и остане между него и ватата вероятността да мухляса картона е почти 99%.За мен по добре да сложи такава след ватата и да позволява влагата да напуска стаята и не позволява от вън да влиза такава.
ivanovrg - специалист
stenmark
правилната подредба от вън на вътре е:
стена-вата-пароизолация-ГК
ако имаш влага от вън на вътре трябва да се оправя проблема от вън
целта на пароизолацията е да спира парите от стаята да стигнат до ватата и стената
stenmark - специалист
Това вече мисля се разбра за спирането.Но я ми кажи какво става с тая влага която остава между картона и ватата.Разбирам че това работиш и затова ще ти напомня как става картона като мозайка бочарда от мухала.Гипса наистина възможността да поема голямо количество влага,но след това трябва да има възможността да я отдава.А за този случай варовата мазилка едва ли ще спре влага да навлиза през стената,остава и да е северна.
8180 - майстор
marian1 написа:
Пароизолация се слага от към топлата страна - което в твоя случай, ще стане така - стена, вата, пароизолация, картон.
Краткото и точно мнение по въпроса е дадено в цитирания втори отговор - за всичко противно, ако е необходимо, може и да поспоря, но не тук. Направих компромис тук заради Торбалан - явно няма файда.
В този раздел има трайно неразбиране на въпроса от "картонаджиите".
За пълнота, ще спомена, че питаните от автора алуминиево и пароизолационно фолио са едно и също. Дали ще е алумиево, специализирано пароизолационно или просто найлон не е особено съществено. Правилното место на полагане е дадено от Мариан1.
stenmark - специалист
Oбещавам следващия път да снимам мухлясъл картон и да го кача.Едно е вярно май от различните ,защото за мен това не е спор,няма файда.
torbalan - Дървен философ
8180 написа:
torbalan написа:
Няма как да ти повярвам - в къщи от около година имам една дупка, дето отворих за да ремонтирам едни тръби...
И с тез тръби, вероятно говориш за вътрешна стена - да, за там фолиото не е необходимо.
Разсъжденията ти за конденза по картона и фолиото - не приемам!
Външна е стената... По-външна нема как да бъде...
jekasus - майстор
Ама къщата ти е с изолация?
След отговора ще кажа мои мисли по въпроса :-D
torbalan - Дървен философ
Да, с изолация е...

Влагата кондензира там, където достигне точката на оросяване...

Може и по средата на стената да е...
jekasus - майстор
torbalan написа:
Влагата кондензира там, където достигне точката на оросяване...
И тази точка е обикновено в изолация, като в този конкретен случай тази изолация е вътрешна. И в природата всичко, освен човека се стреми да мине по-лесния път, така и водните пари ще тръгнат навътре към помещението, където имат 2-3 см изолация и 1.25см картон, отколкото обратно навън през 2-3 см изолация и 25 см тухла и няколко см мазилка.
Та за това се слага пароизолационно фолио, да не стане картона на лайна.
8180 - майстор
jekasus написа:
И в природата всичко, освен човека се стреми да мине по-лесния път, така и водните пари ще тръгнат навътре към помещението,
jekasus,
Макар до тук в темата да сме на едно мнение, бих допълнил (поправил) горното:
"да мине по-лесния път"... В ПОСОКА РАВНОВЕСИЕ. През зимата, в БГ посоката е навън с/без преграда. Преградата предотвратява (задържа) този естествен процес, парите си остават пари - в питането в и около картона, количествено равновесно с вътрешната влага. Както не кондензират в стаята, така и по картона (най-общо).
Отделно, дори да ги пуснем ("да дишат") през стените, това не може да стане в достатъчни санитарни количества през монолитните слоеве, но количествата могат да са достатъчни да компрометират стената (изолацията) чрез конденз (замръзване).
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Моля за съвет от специалист по гипскартон и изолации" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: