• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
sokolov.91 - майстор
съб апр 24, 2021 10:30 pmmuhala написа:
съб апр 24, 2021 6:59 pmsokolov.91 написа:
съб апр 24, 2021 5:40 pmmuhala написа:
Соколов, какъв найлон ще слагаш? Как се пробиват отворите за лунички и няма ли да се нарани найлон?
Някакъв евтин найлон. Гледах има вторичен найлон на 4 метра за 1.40лв метъра. На мен стаите са ми по 3.80метра и няма да ми се налага да го наставям. Кабелите за луничките ще ги изкарам през ватата и найлона и ще ги омотая с тиксо за найлона. Картона ще го пробвам с фрезата преди да го монтирам на тавана за да не скъсам найлона. Има обаче нещо друго... Лед луничките колко ли топлина отдават? Да не вземе да се запали найлона... :?
Не мисля, че луните ще запалят найлона от топлината. Трудно ще се охлаждат. Аз съм в същата ситуация. Правя ГК на покрив с дървена конструкция. Гледах какви ли не клипове на Кнауф, с някакъв геманец на име Нешо дори, и никъде подяволите не полазват как се монтира една шибана луна.
Този найлон, за който говориш е тъничък, аз взех от него и трудно се работи с него.
Идеята ти да се понтират надупчени плоскости не е лоша. И аз ще опитам така.
Тънък е найлона ама е евтин. Няма да покривам парник с него я.
Относно лунички те... Предубеден съм към тях и топлината им. Май ще мина на вариант с лед лента и ето такъв профил


https://rosi.bg/aluminiev-profil-s-pvc- ... -3321.html

за всеки случай.
muhala - майстор
Не се притеснявай, луните няма как да запалят нещо. Дори да се запалят те и найлона, огъня няма да тръгне нагоре, защото имаш вата.
Тази простотия с найлона ще се опитам да я отхвърля скоро. В банята имам ГК и 5 луни без вата и тн. Ще славля едната да видя колко конденз и мухъл има ако има изобщо. :partyman:
sokolov.91 - майстор
съб апр 24, 2021 11:12 pmmuhala написа:
Не се притеснявай, луните няма как да запалят нещо. Дори да се запалят те и найлона, огъня няма да тръгне нагоре, защото имаш вата.
Тази простотия с найлона ще се опитам да я отхвърля скоро. В банята имам ГК и 5 луни без вата и тн. Ще славля едната да видя колко конденз и мухъл има ако има изобщо. :partyman:
Според мен ако имаш само конструкция без вата няма как да имаш конденз и мухъл по плочата над картона.
Пък относно луничките и топлината и пожара - да също съм съгласен, че даже и да се запали найлона нищо около него не гори. Нито плочата нито ватата, нито картона и профилите, нито анкетите на директните окачвачи. Но гледката няма да е никак приятна въпреки, че пожар няма да стане. Отделно, че луничките дето мислех да слагам щяха да са декоративно осветление за гъзария и щяха да са цветни и слаби. С тия профили и RGB ЛЕД лента с дистанционно всичко ще си дойде на мястото. Какъвто цвят искаш, колкото силно искаш. Пък и луничките за декоративно са леко демоде вече. :wink:
mkocev - специалист
Реших и аз да се допитам до форума, по отношение на пароизолация на тавани.
Изчетох каквото можах да намеря в нета и като цяло добих представа защо се слага.
Чудя се обаче в моя случаи, доколко е необходима пароизолация.

Отделно малко ме разколеба и озадачи мнението на майстора (и мой приятел), който ще прави картоните.
Човека се занимава професионално с гипсокартони от около 20-ина години.
Според него, в конкретния случай, не е добре поставянето на паробариера, между ватата и картона, тъй като се създава предпоставка за навлажняване и мухлясване между картона и найлона. Нещо такова обясни. Т.е. в случая с парозащитата едва ли не ще има повече предпоставки за проблеми, отколко без нея.
Според него, този подход се прилага, когато има дървена покривна конструкция непосредствено над картона и ватата.

В моя случая, става въпрос за двуетажна къща със скатен бетонен покрив.
Ватата на тавана на първия етаж ще е 5см, като основната цел там е да не кънти прекалено много картона, както ако е празно.
На втория етаж ще е 10см., тъй като там ще играе и топлоизолационна роля.
За по-прегледно, прилагам нещо като схема, на слоевете под покрива:
Прикачен файл:
Покрив.png
Покрив.png (66.18 KиБ) Видяна 2087 пъти
Слоевете от долу нагоре са:

- Гипсокартон 12мм и вата 10см, на конструкция, която ще виси на окачвачи, монтирани към плочата.
Разстоянието до плочата, ще е мин.20см. В някои помещения ще е около 30см и нагоре, тъй като на места в горния край, тавана ще се изправя (хотизонтално). Т.е. ще прави чупка и няма да е с наклона на покрива, а ще е равен. Над стълбището и коридора на втория етаж (общо към 9-10 квадрата), ще има нещо като таванско помещение/склад, с най-висока точка към 130см. Тавана на коридора и стълбището ще се монтира на метална конструкция, на която отгоре ще наредя плоскости, вероятно ОСБ, за да се ходи по тях (и да се трупат неща :))
- Бетонена плоча 16см (минимум, поне толкова е по проект) върху която съм налепил 20-25см стиропор, между дървената конструкция за керемидите.
Едно важно уточнение, стрехите на покрива са дървени. Плочата е само в очертанията на къщата. Т.е. стига до стените и отстрани ще се скрие с фасадната изолация.
- Обшивка от кофражен шперплат - над изолацията, като между двете има 2-6 см разстояние по целия скат,а на билото има 2-3 см цепка с цел някаква вентилация, да не се спарва прекалено стиропора. Въздуха може да влиза в долната част на покрива над изолацията.
- Двойна скара и керемиди - над обшивката. Първия ред керемиди е стъпил на вентилационни профили, има керемиди с вентилационни отвори, а билото е сух монтаж с цел оптимална вентилация.

Тъй като има някаква изолация върху плочата (под която не сложих парозащита) и въздушна междина, между плочата и ватата, си мисля, че може и да няма проблеми с конденз и мухъл по ватата, ама знам ли....

Ще се радвам на мнения по темата :)
schuldiner - майстор
Какво толкова сложно и скъпо има да пуснеш един найлон между ватата и картона?
Да, повече ще спарва, ако прекаляваш с влажните процеси и не проветряваш. Но пък ще имаш топлоизолация и никакъв мухъл в и над нея. Без вата само ще се надяваш да е по-добре, но ако се появи сериозен проблем, ще сменяш всичко до плоча. Приятелят ти е прав само за много много конкретен случай, когато пАрите са толкова малко и условията за пасивна вентилация така оптимални, че на практика влагата да минава безпрепятствено, а по-просто казано не е прав.
chapara - майстор
Не е прав, ама хич!!! Къде ще е точката на оросяване на последната плоча, натрупана с влагата и от първия етаж? Ми във ватата😊😁
mkocev - специалист
Не, че е сложно и скъпо опъването на найлона, просто ми се ще да не допусна някоя грешка.
Както писах, според майстора не било добре, но пък по пътя на логиката (и според това, което съм чел по темата), паробариерата е за предпочитане, да не кажа задължителна за таваните на последен етаж.
Човека е интелигентен и уж е професионалист, затова донякъде съм (или по-скоро бях) склонен да му повярвам.
От друга страна, дчесто разни майстори и уж професионалисти не мислят за ползването в дългосрочен план на това, което правят.
Дали не им дреме или е от липса на компетентност, не знам, но се е получавало от време на време...етн
Предполагам, че няма да сбъркам ако сложа и на първия етаж паропреграда. Независимо от това, че плочата е вътрешна, все пак ще е сравнително изолирана. Отделно, че вероятно така ще се редуцира количеството влага/пара,което ще спира паропреградата на втория (последния) етаж и съответно, ще има по-малко влага междукартона и найлона (или мембраната).
chapara - майстор
Сложи, но сложи неразградим полиетилен поне, ако не ти се слага истинска мембрана, за да не се окаже че след година и половина нямаш такава😊 Влагата която човек отделя с дъха се е около 2 литра в денонощие. Ии голяма обица на ухото за ежедневно проветрение или автоматични клапи на дограмата. Изолацията не е само плюсове, има и минуси!
sokolov.91 - майстор
А аз какво да правя в банята не знам. Да слагам ли и там найлон или изобщо да не слагам вата, а да си остане кух тавана. За 4 квадрата баня мисля, че ако е по безопасно ще го оставя без вата...
chapara - майстор
По мое мнение категорично без вата и евентуаааално лепен фибран на тавана, за да не прави влажния въздух конденз. Все пак съм раздвоен по този казус, нямам пряки наблюдения, така че по добре нищо от колкото предобряне. Поне плочата ще диша, луните ще сушат. Една добра силикатна мазилка няма да допуска влага в кухината.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Моля за съвет от специалист по гипскартон и изолации" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: