Draganov - специалист
Колеги,искам да изправя тавана на едно усвоено вътрешно балконче на панелка с гипсокартонени плоскости.
Размерите на тавана са 3,50 х 1,40. Въпросите ми са:
-Какъв профил да опъна по дължината 3,50 (от едната страна),като се има в предвид,че е монтиран ПВЦ прозорец и над него до тавана има само 4 см.,които са запълнени с пяна.(т.е.профила явно ще трябва да се укрепи към таванната плоча.
-Вътрешната дълга страна има денивелация около 5 см. спрямо външната (т.е. балкона на горния етаж има наклон).Профилите трябва да бъдат на едно ниво,т.е. не може да се направи "скара".Правилно ли е това?
-Ако опъна 2 CD профила по дългите страни и UD профили с дължина по 1.40 през 50 см. перпендикулярно ,дали ще стане без допълнителни окачвачи или други помощни детайли?
Благодаря на отзовалите се!
gogitko - специалист
Ако страната от към прозореца е по-ниската няма проблем за скарата само я хоризонтирай и прибери максимално към тавана.Теб те интересува да може да си отваряш прозореца.Опъваш 2 УД по дългите и ЦД между тях,а не обратното. Не можеш да оставиш ЦД без окачвачи поне по два щото всичко ще провисне.Презъстапи 2 см от дограмата ,а не тавана да е на ръба на дограмата така ще имаш 6 см.Прави сметка че като направиш скарата от долу ще има още 12.5 мм за гипскартона.УД-то от към дограмата го остави висящо , а окачвачите ги сложи на 10 см от края на ЦД.
Draganov - специалист
gogitko написа:
Ако страната от към прозореца е по-ниската няма проблем за скарата само я хоризонтирай и прибери максимално към тавана.Теб те интересува да може да си отваряш прозореца.Опъваш 2 УД по дългите и ЦД между тях,а не обратното. Не можеш да оставиш ЦД без окачвачи поне по два щото всичко ще провисне.Презъстапи 2 см от дограмата ,а не тавана да е на ръба на дограмата така ще имаш 6 см.Прави сметка че като направиш скарата от долу ще има още 12.5 мм за гипскартона.УД-то от към дограмата го остави висящо , а окачвачите ги сложи на 10 см от края на ЦД.
Към прозореца е по-ниската страна.
Ако правилно съм разбрал,UD-то над прозореца ще бъде висящо ,т.е. CD-профилите ще го държат,които от своя страна ще висят на окачвачите. Самите окачвачи,на десет см. от дългите стени,т.е. 1.40 дължина на CD профилите,с 2 окачвача в краищата на 10 см.,остава 1,20 в средата. Дали ще е достатъчно да носи тежестта или да сложа по още един по средата на тия 1,20?
Извинявам се,че въпросите ми са може би тъпи,но никога не съм работил с гипсокартон , а случая при мен е като в песента на Тодор Колев "...желанието е по-голямо от възможностите".
gogitko - специалист
Да правилно си ме разбрал.И ще е по добре с 3 окачвача.Някои коват УД за дограмата което мисля че е неправилно.Успех.
Draganov - специалист
Колеги,каква вата ще ми препоръчате да "набутам" над гипсокартона,като имате впредвид,че откъм прозореца кухината е с около 7-8 см.по-малка (и на практика е колкото CD профила,ако не го спусна малко да "захапе" рамката на прозореца,както ме посъветва колегата в предния пост.)отколкото на срещуположната стена.Размера на тавана, както по-горе писах ,е 1.40 х 3.50м.Аз съм се насочил към тази жълтеникавата на рулони.
Впрочем,дошла ми е идея в средата на тавана да пусна двойно ниво (правоъгълна гондола)с кухина,в която ще сложа светодиодни ленти.
Draganov - специалист
Наредих профилите (2 UD по дължината 3.40м и 7 CD по тясната страна през 50 см.Набутал съм между профилите вата Isover.Още не съм купил гипскартона,но имам малко въпроси:
-Откъм прозореца гипскартона ще припокрие дограмата с 1-1,5 см. Мога ли да сложа силикон по ръба на гипскартонената плоскост,за да уплътни към ПВЦ-то,или шпакловката ще покрие фугата (да не се появи впоследствие "цепка" )?
-По останалите ръбове към стените каква лента да сложа - хартиена,хартиена с алуминиево фолио,стъклофибърна или ....?
-По снадките между 2 гипсокартонени плоскости слага ли се лента?
-Каква шпакловка ще ми препоръчате - обяснете ми подробно етапите и технологията,като на човек с голямо желание (и мисля,с добра сръчност),но без никакъв опит.Изчетох форума,но толкова различни съвети само ме дезориентираха.
Благодаря предварително!
tanosliven - специалист
1 силикон но да се боядисва-шпаклофката ще се напука.
2 По принцип ако запълваш с фугенфюлер не е необходима мрежа ако се опират двете скосени страни на картона на аз винаги слагам мрежа не хартиено.
3 Каква шпаклофка и за какво ,
Draganov - специалист
tanosliven написа:
1 силикон но да се боядисва-шпаклофката ще се напука.
2 По принцип ако запълваш с фугенфюлер не е необходима мрежа ако се опират двете скосени страни на картона на аз винаги слагам мрежа не хартиено.
3 Каква шпаклофка и за какво ,
Благодаря за бързия отговор!
-Силикона почти няма да се вижда - той ще е отстрани на гипсокартонената плоскост,евентуално може да избие малко,но ще го забърша.Все-пак ще сложа такъв,който се боядисва.
-Фугенфюлера и шийтрока едно и също ли е? И ако не-с кое е препоръчително да се шпаклова? В магазините има една стъклофибърна лента на ролки,1.40лв. май 10м беше.Ще питам продавачите,дано знаят става ли с нея.
-Шпакловка за целия таван,предполагам,че не се боядисва направо върху картона?Или греша...

Тема "Таван на усвоен балкон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: