• 1
  • 2
tysonlkr - специалист
Започна да си правя изолация с вата и гипсокартон на една външна стена и тавана, но се появиха няколко въпроса.

1. От едната страна на предстенната ми обшивка е комина. Вътрешния ъгъл между гипсокартона и комина с какво да го запълня? Кой вариант да избера хартиена лента и фугенфюлер или акрилен уплътнител :?

2. С какво да реализирам финишната шпакловка? Досега съм шпакловал само с колор кит, но незнам дали може да се използва при гипсокартон и дали изобщо се произвежда, защото не съм го срещал.
Някаде четох че за финишно покритие се ползва сатен гипс, но не съм работил с него и се опасявам да не стяга много бързо.
Стените ще се боядисват, ако е от значение. Какво финишно покритие ще ми препоръчате?

3. Окачения таван който ще е на едно ниво. От три страни ще е залепен за стената, а от към прозореца мисля да реализирам следното нещо
Прикачен файл:
shema.jpg
shema.jpg (39.78 KиБ) Видяна 3500 пъти
сглобката в края ще я реализирам с два UD профила единият захванат за тавана с анкери, а другият ще се захване за първият с копчета и къси CD-та които ще влизат в двата UD профила.

На какво разстояние трябва да поставя най близкото CD до тази конструкцийка? 50 см ще са много ли?
И при такава конструкция ще има ли опасност от провисване?
ceco_144 - специалист
1. Хартиената лента за мен не е много добър вариант. Може да използваш армираната лента и шпакловка, може и с алуминиеви ъгли и шпакловка
2. Гипс сатен не стяга много бързо, зависи какво количество ще забъркаш и колко бързо разнасяш. Може да започнеш първо с по-малко количество и с времето ще разбереш колко може да разбъркваш. По принцип преди време използвах един сатен, който можеше няколкократно да го разбиваш ако започне да стяга.
3. Тези 5 см. смятам че няма да са проблем и няма да провисне. За разстоянието зависи от коя страна ще започнеш и на какво ще остане последният CD. Ако правиш това на схемата двете UD ще държат конструкцията и няма как да провисне изпъкналата част - пространството от към прозореца.
Това са мой мнения и така процедирам. В този форум има много други майстори, аз повече съм любител и си правя сам ремонтите в къщи и апартамента. Ако има нещо друго може да питаш.
tysonlkr - специалист
Каква е тази "армирана лента"? Може ли някаква снимка да видя какво да търся?
Алуминиевите ъгли не са ли за външен ъгъл а не за вътрешен :?

Гипсокартона ще започна да го редя от тази страна нататък, затова питам 50 см от тук до първото СД дали са много.

И още един въпрос възниква между тавана и стените с какво да направя ъглите мислех с хартиената лента?
ceco_144 - специалист
1. Това е лентата.
2. Ъгъл си е ъгъл - стига да са прави стените ще прилепи добре.
3. Щом започваш от прозореца там е с UD значи няма да е много разстоянието до CD
4. Между стената и тавана по принцип слагам стиропорени первази

Прикачен файл

armirashta lenta.jpg
armirashta lenta.jpg (62.85 KиБ) Видяна 3481 пъти
Pooh - майстор
Чета и се чудя, да се смея или да плача ... :?

Хартиената лента е най-подходяща при работа с гипсокартон - най-здрава е и е подходяща за оформяне на ВЪТРЕШНИ ъгли.
Алуминиевите ъгли са САМО за оформяне на ВЪНШНИ ъгли!
Най-удобно и леко се работи с готовите шпакловъчни смеси - Sheetrock, KNAUF F2, Rigips ProMix. Най-масови и лесни за намиране мисля че са Sheetrock.
Ако можеш, обърни посоката на монтажните профили, така че да "забиват" в UD профила на "пердето" - най-добре и най-удобно ще бъде оформянето.
ceco_144 - специалист
Pooh написа:
Чета и се чудя, да се смея или да плача ... :?

Хартиената лента е най-подходяща при работа с гипсокартон - най-здрава е и е подходяща за оформяне на ВЪТРЕШНИ ъгли.
Алуминиевите ъгли са САМО за оформяне на ВЪНШНИ ъгли!
Най-удобно и леко се работи с готовите шпакловъчни смеси - Sheetrock, KNAUF F2, Rigips ProMix. Най-масови и лесни за намиране мисля че са Sheetrock.
Ако можеш, обърни посоката на монтажните профили, така че да "забиват" в UD профила на "пердето" - най-добре и най-удобно ще бъде оформянето.
Колега това си е лично твой проблем дали ще се смееш или плачеш.
Аз казвам от свой опит, НЕ СЕ СМЯТАМ ЗА МАЙСТОР. С тези ленти НЕ СЪМ СЪГЛАСЕН, че са по здрави. От клипове, които съм гледал лентите, които използват са армиращи. Има едни ленти специални за ъгъл, но са на линеен метър и са доста скъпички. Поне в нашият регион е така. 1 л. м. излиза 2,50 лв. с тях може и вътрешни и външни ъгли да се правят.
Всеки гледа по джоба си за шпакловки. Най-евтино е сатен гипса /пак в нашият регион говоря/
N.Georgiev - специалист
Щото всички гледате да е най евтино ,ей от там идва проблема .
ceco_144 - специалист
N.Georgiev написа:
Щото всички гледате да е най евтино ,ей от там идва проблема .
Колега не се заяждам, но кое му е лошото да спестяваш някой лев. Всеки му се иска да има пари, да викне една бригада, да каже какво иска да сатен и да излезе за 1 месец например на хотел или при роднини :) След това да влезе в жилището и да си почива. Виждам че сте от Бургас, хубав град и може добри пари да изкарвате. Материали имате голямо разнообразие, аз съм от Северозападният регион, в малко градче и да ви кажа има 2 по-големи магазина. Ако желая да купя нещо по-хубаво и качествено трябва да пропътувам 50 км.
Да Ви попитам това е форум направи си сам нали :? Логично е да се търси евтино и ефикасно - въпреки че тези две неща не вървят ръка за ръка винаги :-D
Pooh - майстор
ceco_144 написа:
Колега това си е лично твой проблем дали ще се смееш или плачеш.
Аз казвам от свой опит, НЕ СЕ СМЯТАМ ЗА МАЙСТОР. С тези ленти НЕ СЪМ СЪГЛАСЕН, че са по здрави. От клипове, които съм гледал лентите, които използват са армиращи. Има едни ленти специални за ъгъл, но са на линеен метър и са доста скъпички. Поне в нашият регион е така. 1 л. м. излиза 2,50 лв. с тях може и вътрешни и външни ъгли да се правят.
Всеки гледа по джоба си за шпакловки. Най-евтино е сатен гипса /пак в нашият регион говоря/
Може да не си съгласен и да не ти се вярва, но практиката (не само моята, а изобщо) показва, че с хариена лента - няма пукната фуга, докато при показаната от теб са дори повече отколкото, ако се шпаклова със стъкло-фазерна. Освен това с показаната от теб, армираща лента, може да се обработват САМО фабрични фуги. Ако си гледал клипове на "Мисия моят дом", по-добре смени канала - в Youtube е пълно с полезни клипове по темата, само напиши "How to plaster drywall" или "Drywall taping". Относно "специалната лента" ... има и с цена 1лв./м¹, но тя пак е основно за външни ъгли. За нормалните вътрешни ъгли си се използва хартиена лента за фуги - тя е бигована по средата и лесно се прегъва, за да ляга хубаво в ъгъла.
Не е хубаво всичко да се оправдава с цената. Чистият гипс е най-евтината шпакловка, ама никой не иска да я ползва, ако има алтернатива ... Човека питаше
tysonlkr написа:
Какво финишно покритие ще ми препоръчате?
което аз разбирам като "С какво ще стане най-добре и лесно?", а не "С какво може да се направи?" ... има малка разлика.
ceco_144 написа:
Да Ви попитам това е форум направи си сам нали :? Логично е да се търси евтино и ефикасно - въпреки че тези две неща не вървят ръка за ръка винаги :-D
Ами не, не е логично. Напротив - щом го прави човек сам за себе си, аз поне си мисля, че би искал да е преди всичко КАЧЕСТВЕНО. Но може и да съм в грешка разбира се ...
ceco_144 - специалист
Pooh извинявам се за лентата. Тази която продават в нашият край няма нищо общо с тази, която казваш. Затова оспорих по-горе лентата. Не гледам тези програми. Уча се сам и от познати взимам акъл, които са по напред с нещата. Както казах не съм майстор, ако с нещо греша почвам от начало и така. Докато се получи както трябва.
Съгласен съм че с чистата гипс много трудно се работи, но съм виждал на приятели такива шпаклования и са много хубави. Но за това трябват много часове практика, за което още нямам и надали ще имам някога. Затова използвам други смеси за шпакловане. Сега обръщам PVC дограмата си, има тема която съм си направил :) Та използвам Церезит СТ 126 - за грубата част, а после ще мина с фина шпакловка, минаване на ситна шкурка и боядисване.
Може и да греша, но така мога и по този начин го правя. Днес ходих до магазините и дадох листче с марките за шпакловане и се оказа че няма такива. Даже малко ме поизгладеха на криво :-D :-D
  • 1
  • 2

Тема "Хартиена лента при комин" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: