• 1
  • 2
tiramisu - помощник
Купих си къща в балкана. Строена е масивно (плочи и колони). Хола и кухнята са едно помещение. Иска ми се да направя таван имитиращ дървен гредоред (гредите) Имам гредички 10х10х400 см. Мисля да ги разположа на тавана през 60 см, като една част от тях да се виждат. Между тях ще има гипсокартон с вата естественно. Въпроса ми е как да захвана гредичките в плочата ( за да не се вижда монтажа) и дали е възможно да се направи първо тавана и в него да се хванат гредичките. И в двата случая се търси скрит монтаж. Мислил съм и за фалшиви греди от гипсокартон и впоследствие обличането им с гипсокартон, но се отказах. Едно че имам въпросните чамови сухи и прави греди. Друго че ще е по трудоемко и трето ще е и по скъпо. Може да ми се смеете, но някои с гредоред иска плоча, а аз обратното. Просто такава къща ми се падна., а желанието е вътре да стане малко по битово- грдоред, камина, камък.
Pooh - майстор
Опъни си хубаво тавана с гипсокартон, а после лепни ДЕКОРАТИВНИ ГРЕДИ (така ги търси - има вече доста представители), които са леки, ефектни и лесни за работа. Направени са от полиуретан и изглеждат, като стара масивна греда.

Галерия с изображения на първо четене
marian1 - майстор
Идва ми идея, щом си държиш на гредичките, тавана да изглежда по следния начин - бейби гк ( ширина 60 см :wink: ) и гредичките захванати към плочата чрез ъглови планчици.
Успех!
Pooh - майстор
ftubusa написа:
Pooh написа:
Опъни си хубаво тавана с гипсокартон, а после лепни ДЕКОРАТИВНИ ГРЕДИ (така ги търси - има вече доста представители), които са леки, ефектни и лесни за работа. Направени са от полиуретан и изглеждат, като стара масивна греда.

Галерия с изображения на първо четене
Ако ще слагаш такива греди, ще трябва камината да е на ток. :-D
Нещо не разбрах ... Вие дървената конструкция ли горите по принцип???

EditЯ Мнението беше изтрито, но мен силно ме вълнува отговора - белким си намеря хумора, че за сега го няма. :?
egomen66 - майстор
Необоснован хумор....

Желае да подчертае , че щом гредите са изкуствени, то и топлината трябва да е не естествена...На ток...А не жива топлина , от жив огън.
shotik - майстор
Не са написани размери на стаята , но аз бих направил така :
ще преценя на коя страна да са ориентирани гредите , в началото и края им/ към стените / ще приготвя една хоризонтална греда с размери на стената,която ще държи напречните , под нея поне две или три носещи вертикални греди с размер ,който ще позволи над хоризонталната греда да има място да се пъхнат напречните гредите. Като се наредят напречните греди по на 50-70 см една от друга , ако има просвет към тавана , може под вертикалните греди с дървени клинове да се повдигнат и да се затегнат към под и таван .Така дори може да не се ползват други сглобки. Само да не е много дълго , защото може да провиснат в средата , но може и там да се подложат една напречна и две вертикални . Така ще изглежда и автентично, въпреки ,че гредите в къщите са с голямо сечение и са носещи.
Предполагам да съм обяснил разбираемо моята идея.

Може предварително да ги шлайфаш и с бензинова или газова горелка да ги обгориш , за да изпъкнат жилите.
ftubusa - специалист
Желаех да подчертая, че човека има желание за естествени материали. Камък, дърво и т.н. Не търси кича.
Pooh - майстор
ftubusa написа:
Желаех да подчертая, че човека има желание за естествени материали. Камък, дърво и т.н. Не търси кича.
Къде видя, да предлагам кич?! Визията е едно към едно с истинска дървена греда, но в пъти по-лека и лесна за монтаж. Разбира се, къде по-добре е, да му предложим да бутне всичко и да си построи ИСТИНСКА къща с гредоред ... ама с дялани на ръка греди (че са по-ефектни) с каменен дувар и каменни плочи на покрива ... Опс - мани че е скъпо - няма кой да го направи.
torbalan - Дървен философ
Изображение

Аз така направих тавана на барбекюто. За монтажа съм ползвал дълги винтове с дюбели, планки и всичко друго, за което ще се сетиш и това, за което няма да се сетиш...

Не ми е било цел в живота да не се виждат винтовете, но като ги навих, фугирах, замазах, тръкнах малко с шкурка... Ми дори да се взираш, трудно ще ги видиш, ако не знаеш къде са...

Ако много държиш да не се вижда - монтирай на гредите ъглови планки и през тях с дюбели хвани гредите за таана... после е лесно :)
shotik - майстор
Виж тази снимка , такава ми е идеята , тук е за покрив, но може да се ползва и за хоризонтален таван

Изображение
  • 1
  • 2

Тема "Търся идея за фалшив таван" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: