Здравейте, майстори. Предстои ми ремонт на банята около 3-4 кв./м.. в гарсониера. В момента е доста зле, като стените са с блажна боя и след лека обработка с грунд върху боята, съм ги минал с течна хидроизолация от тази бялата, която вече не бяла :mrgreen: . Сега искам да лепя гипскартон и не можах да открия тук и в нета, как да стане директно върху хидрото. Ясно е, че ще играят и дюбелите (картон-бетон), и някой евентуално, ако даде идея или съвет ще ми помогне доста? :prayer:
iliya_i - майстор
Първо обработваш стените с този инструмент:
Изображение
После върху картона и без това ще трябва да правиш нова хидроизолация.
Добре де Илия, "специалиста"... Само това ли можа да измислиш? Много си зле, ако смяташ, че в едно безсмислено изречение помагаш... Обоснови се, защото ми прилича на вързана ТЕСЛА. Кажи "Направи 1-во това с теслата, 2-ро, 3-то, 4-то :prayer: Така и аз мога да ти дам съвет, лесно е. Чакам и други мнения разбира се. :rock:
Pooh - майстор
Правилният начин включва контактен грунд, върху хидроизолацията и лепене на плскостите, според денивелацията - от "на гребен" - до предварително нивелирани ивици гипсокартон (т.нар. "скара от ивици").
Но като прочетох това
nnext написа:
Ясно е, че ще играят и дюбелите (картон-бетон)
:?
Знам, че не съществува, такъв ОФИЦИАЛЕН способ, както и знам, че циганията в България е способна да измисли всичко. Но наистина съм любопитен, да видя такъв дюбел, поне веднъж в живота си. Та къде се продават, точно такива - картон-бетон дюбели, да изплакна окото?
iliya_i - майстор
nnext написа:
Добре де Илия, "специалиста"... Само това ли можа да измислиш? Много си зле, ако смяташ, че в едно безсмислено изречение помагаш... Обоснови се, защото ми прилича на вързана ТЕСЛА. Кажи "Направи 1-во това с теслата, 2-ро, 3-то, 4-то :prayer: Така и аз мога да ти дам съвет, лесно е. Чакам и други мнения разбира се. :rock:
За да свалиш хидроизолацията и блажната боя и да се лепи картона на здрава основа, щом ще е лепен. Инъче някой от долните слоеве, особено блажната боя ще компрометира лепенето.
Сваляш свичко до панел (или мазалка, според изпълнението) и после почваш да градиш наново.
А каква точно е идеята на гипскартона? Що не лепиш направо плочки (не върху блажната боя, разбира се)?
Pooh написа:
Но наистина съм любопитен, да видя такъв дюбел, поне веднъж в живота си. Та къде се продават, точно такива - картон-бетон дюбели, да изплакна окото?
Благодаря за отговора. И аз мисля с грунд върху хидрото. Но дали ще държи залепеният картон при положение, че под хидрото е блажна боя обмазана с дълбоко проникващ грунд? Дюбелите "Картон-Бетон", ги казах образно. Имах предвид, след залепването и изсъхването на лепилото, дупча в картона през него в панела.
iliya_i написа:
За да свалиш хидроизолацията и блажната боя и да се лепи картона на здрава основа, щом ще е лепен. Инъче някой от долните слоеве, особено блажната боя ще компрометира лепенето.
Сваляш свичко до панел (или мазалка, според изпълнението) и после почваш да градиш наново.
А каква точно е идеята на гипскартона? Що не лепиш направо плочки (не върху блажната боя, разбира се)?
Така вече се помага. Не ми се занимава в махане на покрития, големи шпакловъчни дейности и други. Искам да стане бързо и без много прашоляци. Идеята е декоративна, както и заравняване на стените. Ще го лепя на топки и през тях дюбели в панела, няма да е само залепен, защото е ясно, че няма да стане само с лепене. Плочките след това, и смятам да са на 1.60-1.70 не до тавана. Или тапети за баня, не съм решил още но, по-скоро ще са плочки.

Благодаря за отговорите. Ако има още нещо което да добавите, ще се радвам да го споделите.
ulieliadi - специалист
Недей да лепиш картона , а го направи на конструкция през 40см или два пласта през 60см.
Картон в баня и то на лепене е извращение [-X
Pooh - майстор
nnext написа:
Благодаря за отговора. И аз мисля с грунд върху хидрото. Но дали ще държи залепеният картон при положение, че под хидрото е блажна боя обмазана с дълбоко проникващ грунд? Дюбелите "Картон-Бетон", ги казах образно. Имах предвид, след залепването и изсъхването на лепилото, дупча в картона през него в панела.
Късно си почнал, да си задаваш въпросите. Контактният грунд, ще ти позволи, да залепиш плоскостите към хидроизолацията (последният слой от основата), но дали и как е осъществена адхезията на останалите слоеве ->Изображение
nnext написа:
Така вече се помага. Не ми се занимава в махане на покрития, големи шпакловъчни дейности и други. Искам да стане бързо и без много прашоляци. Идеята е декоративна, както и заравняване на стените. Ще го лепя на топки и през тях дюбели в панела, няма да е само залепен, защото е ясно, че няма да стане само с лепене. Плочките след това, и смятам да са на 1.60-1.70 не до тавана. Или тапети за баня, не съм решил още но, по-скоро ще са плочки.

Благодаря за отговорите. Ако има още нещо което да добавите, ще се радвам да го споделите.
Ясно е, че нищо не ти е ясно! Картон не се хваща с дюбели! Няма такава система! Има измислици на пишман-изпълнители, повечето трудно говорещи на български, с образование - до 5-ти клас! Пробиването на плоскостта със свредло - отслабва цялата област, около мястото на пробива, набиването/завиването на какъвто и да е дюбел - завършва процеса на компрометиране, в съответната точка. В крайна сметка - точно където си мислите, че е уж "по-здраво" - там е точката, където "нищо не държи" и съответно, почти сигурно, ще се отлепи. Винаги съм питал "любителите" на авагардните "технологии", на монтаж:
Защо не праскате по един дюбел на плочка, като ги налепи майстора ... ей така - за по-здраво?!
Ооо, разбира се, че съм бос в нещата и ще го правя за първи път, та и затова и търся мнения на разбиращите. Конструкцията ще е перфектното, ако банята не беше 3 кв.. и разположението е такова, че не мога да правя компромиси с мястото. Пустата панелна теснотия.
Ако махна не цялата боя и хидроизолация, а направя само вертикални ленти до панел, после грунд, после ивици от картон и върху тях пластовете, няма ли да се получи? Идеята с топките я взех тук от форума, като загубих линка на поста но запазих снимката.
Нещо такова, като на снимката:

Прикачен файл

Пример2.JPG
Пример2.JPG (18.3 KиБ) Видяна 5753 пъти

Тема "Лепене на гипскартон върху нанесена хидроизолация, КАК?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: