vasilevn - специалист
Проблем? Таван прав от гипсокартон 25кв. м. CD профилите са сложени през 50см. окачвачите през 50см. има от двата вида ленти съответно за заводските фуги и за работните фуги. Минавано е при шпакловката три ръце първо с фугенфюлер после със сатен гипс и накрая с F2 от страни е минато с ъглова хартиена лента на KNAUF. Първо след латексирането се бяха сцепили две от работните фуги но ги оправихме като ги изизчовъркахме малко и отново ги пришпакловахме с лента и сега са добре но вече два месеца след това има нови три сцепени работни фуги и около 30см. от заводската фуга като тя е сцепена от едната работна фуга и направо шпакловката с латекса са се отлепили от гипсокартона по цялата ширина на лентата. Защо става така? Къде съм сбъркал? Какво да правя?
torbalan - Дървен философ
при мен се напукаха фугите, на които казваш "работни"...

когато се реди картона - там трябва да се запили под ъгъл, така че да се оформи като клин, в който да се напълни с шпакловката...

там, където бях слагал сам картона, съответните ъгли ги бях подострил и няма напукани фуги...

там, където редихме с майстора - тая процедура я прескочихме и сега няма фуга, дето да не се е сцепила...

да не би и ти да си пропуснал рендосването на ъглите на картона?
vasilevn - специалист
На всички работни фуги е взета фаска /изрязани са с макетен нож под ъгъл/
ebahti - майстор
Mии,то май спасение няма-в нас се напикаха офф напукаха де половината фуги,на некои обекти проблеми няма ,на други има-май от самата сграда нещо е -беш ли му мамата
jekasus - майстор
vasilevn написа:
На всички работни фуги е взета фаска /изрязани са с макетен нож под ъгъл/
Понеже не съм "лицензиран европейски майстор"(визирам съседната тема),ще се изкажа ,като любител :-D .
На работната фуга ,между картоните освен фаска ,се оставя и малко разстояние 2-3 мм,за да влезе гипса вътре и да направи спойка между двата листа гипскартон. И обикновено грундирам преди шпакловката.
ivanovrg - специалист
работил съм 4-5 години по чужбината
там никъде не се "заострят"краищата на ГК
и съвсем не се оставят фуги между листите,даже напротив
неискат да виждат фуги

напуканото е по скоро от някакво движение (улягане)на сградата
движение на скарата или напрежение някакво

аз лично винаги слагам плътно работните страни на картона и никога не ги дялкам :lol:

никой досега не се е оплакал ,че са му се напукали таваните

П.п. работя предимно на двойна скара и профилите през 40см
само в краен случай слагам рязан от мен край картона с оригинално рязан и никога разан с заводската фаска(с остатаци от картон не работя)
stivemaster - майстор
Необработването на нефабричнните фуги води до напукване .На много места обаче се наблюдава и такъв ефект от некачестевено съхраняван или некачествен картон предимно lafarge . При монтажа картона е буквално мокър , след което изсъхва и отваря фуги.
toni_g79 - специалист
ivanovrg написа:
работил съм 4-5 години по чужбината
там никъде не се "заострят"краищата на ГК
и съвсем не се оставят фуги между листите,даже напротив
неискат да виждат фуги

напуканото е по скоро от някакво движение (улягане)на сградата
движение на скарата или напрежение някакво
В подкрепа на това мога да кажа,че и аз съм работил 5-6 години в строителството извън БГ,и до сега не съм видял картонаджия да дялка ръбове на гиспокартон :? Предполагам и аз че проблема не е в ръба,а в нещо друго(както каза колегата "ebahti",беш ли му маата) :)
Илиян Илиев™ - майстор
Ако трябва да се дялка ръба, то картона щеше да си излиза надялкан директно от фабриката. :lol:
svetliopi44 - Чирак...
Картона пука когато има напрежение в него ... независимо дали зградата уляга или е поставен самия той под напрежение ...
Има една смес ... не и помня името за съжаление ... на Oikos е за поправка на пукнатини на мазилки ... представлява паста с много власинки в нея ... ако ти се занимава я намери ,изчовъркай леко фугите и мини с пастата... по спомени беше около 20лв. килограма но сигурно са я вдигнали ,понеже отдавна не съм я купувал ... с нея съм спасявал положение от некачествен монтаж от квалифицирани специалисти...

Тема "Напукани фуги на таван от гипсокартон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: