Ел. инструментите. Консумативи.
mitko64 - майстор
Да не е на конус В16. Стегни един шестограм и чукай по късата част. Ако е спекал сигурно трябва подходяща лагерна скоба. Имам един така спекъл на борапарата само, че с морз В12, какво ли не опитвах, седи като заварен, а преди години съм го сменял безпроблемно. Трябва да му мисля някаква дребна скоба.
swissmad - специалист
Пробвах с една скоба за лагери и при натегнато положение почуках по патрона оттук-оттам ама нищо не се получи и май ще го посмажа с кавото имам (спрей,двигателно масло) и дано се пооправи малко защото като се отвори повече започва да заяжда и е трудно да се върти даже с ключето за стягане на бургиите.Засега се отказвам с демонтажа да не прецакам нещо друго защото като излюча заяждането патрона бормашината си работи прилично.
radius - майстор
Да не стане като с моята. Имах същите симптоми и викам я да смажа патронника. Взе да се затяга по-лесно, но за съжаление и да се саморазвива по-лесно :lol: .
swissmad - специалист
Времето ще покаже.Баща ми (лека му пръст :angel: ) не я стопанисваше много грижливо и затова се получи този проблем.Но пък и тя не искаше и да умира.Корава излеза като се има в предвид годините и-аз я помня поне от около 30 г.Остана ми в наследство и един флекс Елтос 230мм-и той е някъде набор на бормашината -и той ДЖелезен излезе-още работи. :-D
mitko64 - майстор
Твоят патронник, на снимката, гледам е цвете. Сега оглеждах на тъста- потрошени зъбчета, разбити отвори на ключа. След патронника е вярно гладко с D 15,5мм. Гледам може да се набие клин, без да закачи в алум. редуктор(има някакво удебеление на оста). Не знам ако се направи някаква пластина, клиновидна, с прорез като гаечен ключ(да мине оста) и се чука, дали няма да изпадне. Оглежах отвътре патронника, май се вижда оста в центъра, та запъването на скоба трябва да е точно на оста, без да допира в патронника. На патронника има някаква обло лого, три букви от латиницата и цифра 16. Сега го оглеждах с лупа, май е на кирилица надписът- ПМК 16. Ако е на конус се сещам още нещо. Стягаме предната част на патронника много яко с менгеме, един крепи машината да не клюмне, а другият чука със стоманен дорник вътре в патронника по оста където се вижда. Само не знам ако много е спекъл, дали ще го устиска менгемето.
laary - специалист
swissmad написа:
Благодаря за отговора .При мен визуално изглежда доста зле и се съмнявам да стане без да се държи контра някъде по оста но под патрона оста си е кръгла и няма как да се законтри.Ето снимка за по нагледно:
Прикачен файл:
IMG_0055.JPG
Прикачен файл:
IMG_0056.JPG
Не е кръгла оста точно зад патронника има зарез за ключ 19 - нормална резба!
mitko64 - майстор
Не знам колко разновидности има модела, но явно не е една. В момента оглеждам тази която коментирах по- горе, производство 70-те, май 1979(така ми се вижда с лупата). Няма и помен от засек за гаеч. ключ, за мен патронника си е на конус 100%.
swissmad - специалист
Прикачен файл:
IMG_0065.JPG
IMG_0065.JPG (72.48 KиБ) Видяна 3247 пъти
Прикачен файл:
IMG_0064.JPG
IMG_0064.JPG (71.61 KиБ) Видяна 3247 пъти
Прикачен файл:
IMG_0063.JPG
IMG_0063.JPG (71.68 KиБ) Видяна 3247 пъти
Прикачен файл:
IMG_0062.JPG
IMG_0062.JPG (78.76 KиБ) Видяна 3247 пъти
laary написа:
Не е кръгла оста точно зад патронника има зарез за ключ 19 - нормална резба!
Не е така- кръгла е от всякъде. Пускам снимки снимани с превъртане на патронника през около 90 градуса.
velsi - Почетен майстор
Ако този проблем стоеше пред мене щях да нагрея патронника и да го извадя.
swissmad - специалист
Да и това е идея.

Тема "Патронник за Елтос BZ16" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: