Ел. инструментите. Консумативи.
iivanov - майстор
RS е . Сега се обзаведи с кръгла и плоска пила , пилодържател на 30 градуса и шаблон за ъглите и ограничителите на подаване .
themechanic - специалист
Ако си му пипал оборотите на китайчето някъде във форума имаше как се решава този проблем,но препоръчително е да се регулират с оборотомер.[/quote]
Оборотите са ясни, защо не дава да се пипне газта, това е явен признак за нещо по сложно от настройка на обороти с който аз не съм на ясно и за пръв път ми се случва :?:
iva6ki - специалист
Настройките се правят с уред всичко друго е трънския майстор те затова преди щил ги продаваха без отверчицата за реглаж :-D
1st0r1k - специалист
iivanov написа:
RS е . Сега се обзаведи с кръгла и плоска пила , пилодържател на 30 градуса и шаблон за ъглите и ограничителите на подаване .
Купих си лъкче и кръгла пила още за старата верига. Кръглата пила става ли за тази верига ? Тоест нали показателите са еднакви и на двете вериги?
iva6ki - специалист
На кутията е описано според веригата колко мм в диаметър трябва да е пилата. :wink:
themechanic - специалист
iva6ki написа:
Настройките се правят с уред всичко друго е трънския майстор те затова преди щил ги продаваха без отверчицата за реглаж :-D
Снабдил съм се с ето такъв модел: https://www.youtube.com/watch?v=u6-RZCjBvxc и днес ще се мъча с него да я настривам но все ми се струва че нещо не е до настройка на обороти...
iva6ki - специалист
В тази статия ще ви научим как да си регулирате моторният трион в домашни условия, без наличие на оборотомер и друга техника. За целта е необходимо да имате една отвертка, един чифт ръце и поне едно ухо...това разбира се е в кръга на шегата. Единственото, което ви е нужно е малка отвертка.

Първо да поясним, че такова нещо като регулиране на въздух и бензин при резачките за дърва няма! Тук се регулират ниски, високи обороти и дроселовата клапа - т.е. колко да е отворена. Има три отвора с болтове за регулиране на оборотите на резачката. На единият пише "L", което означава Low - ниски обороти, а на другият "H", което означава High - високи обороти и още един обикновено е обозначен с "LA" - дроселовата клапа. "L" и "H" винаги са един до друг, а отворът за дроселовата клапа по принцип е под тях. Преди да регулираме машината е добре да е загряла ако това е възможно.

Как става регулирането?

1. Болтчетата "L" и "H" се завиват до край и след това се развиват оборот и половина, а болчето на дроселовата клапата - "LA" се развива и завива като се гледа кога започва да завърта клапата и тогава се навива около половин оборот.

2. След това палите машината, давате газ до край и започвате да затягате болтчето "Н" докато достигне максимални обороти. Достигането на максимални обороти се преценява на слух, след като не разполагате с оборотомер. Различните моторни триони работят при различни максимални обороти и обикновено максималните обороти на които трябва да работи резачката са по-ниски от тези на които може да я накарате да работи като регулирате карбуратора. Марковите резачки имат тапи на карбуратора за да избегнат регулирането има на по-високи обороти от колкото е проектирана машината. При неналичие на оборотомер вие трябва да се доверите на слуха си и е препоръчително когато достигнете максималните обороти да върнете леко винтчето, т.е. да не регулирате резачката да работи на максимума.

3. След като сте регулирали високите обороти пускате газта и идва ред на ниските обороти. Газ не се подава, а само се върти болтчето "L" - когато го завивате се вдигат оборотите, а когато го развивате се понижават. Ако ви харесва как са оборотите подавате рязко газ и ако резачката глъхне трябва да се отвие малко болтчето "L" (оборотите ще падат) и така докато започне да се форсира без да глъхне. При развиване на болтчето "L" докато резачката започне да се форсира без да глъхне оборотите се дорегулират с болчето на дроселовата клапа - "LA".

Това ще ти свърши работа още повече щом си се снабдил и с оборотомер, но проблема може и да е в карбуратора а не до настройка.
themechanic - специалист
Благодаря колега за бързия отзив, но тази статия съм я чел поне 15 пъти и когато всичко е наред с мотор самото регулиране е фасулска работа. Но аз открих проблема и вече го реших. Започна да подозирам че не достига гориво на "дзвера" и първото нещо което се сетих да проверя е дали има импулси от картера, и веднага ми се оправдаха съмненията. Явно се е извадил импулсния маркуч от преградната стена през която преминава кримера като съм сменял маркучето за резервоара към карбуратора. След под съединяването му което никак не е лесно че се разкача цялата горна пластмаса машинката запя в правилната тоналност. А с посочения по горе тахометер настроих оборотите на ПХ на около 3000 и след форсиране на високи обороти до около 11600 щото цялото "сърце" тоест цилиндър, бутало, сегменти и колянов вал са почти нови демек не съм рязал още даже и кубик. Играх един аукцион в ибей и целия комплект ми излезе около 48 лв и понеже беше черен като оригиналния го купих веднага. А бе като цяло машинката почти по нищо не отстъпва на оригиналния щил MS 250. Между другото стария го продавам за 30 лв ако някой закъса да заповяда щото нали знаете колко върви само цилиндър и бутало комплект от който и ще да е дистрибутор в Бг, не искам да си помисля да се разделям с такава цифра та дори и без цената на ремонта :shock:
1st0r1k - специалист
iivanov написа:
RS е . Сега се обзаведи с кръгла и плоска пила , пилодържател на 30 градуса и шаблон за ъглите и ограничителите на подаване .
Какво е шаблон за ъглите?
fore - майстор
Абе сигурно говори за 30 градусовият ъгъл на всеки един режещ зъб от веригата, който се профилира с ролковото лъкче в комплекта за острене. Но с този комплект си е играчка да се острят режещите зъби. Не стават много остри.

Виж каналният мастар -sharp/soft за дълбочината на ограничителя съчетан с една непрофесионална машинка за точене взети заедно вече вършат добра работа и за режещите зъби и за регулиране на ограничителите до точното ниво.

Тема "Тема за резачките и моторните триони" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: