Ел. инструментите. Консумативи.
koveslav - майстор
пет сеп 24, 2021 2:59 pmkozl написа:
Благодаря за схемите, но аз в тях конус не виждам.....
Брей, всичко чакате на готово да се сдъвче.А какво виждаш тогава? Или търсиш оригиналните технически чертежи на конструктора? Това което ти пратихме не са технически чертежи а технически скици, по които се търсят необходимите резервни части, ок. Въпреки това често от тях се правят и логични изводи кое как е сглобено и в какава послдователност, за да се определи правилното разглобяване. А параметри на самите части понякога дават в спикъка на частите под чертежите - вид резба, или вид конус, номера на лагери и т.н. Но за съжаление тук такива параметри за патронника и/или вала липсват. Но поне се вижда ясно, че не се избива конусен преход, както при по-големите модели, а се развива или избива само самия патронник от вала (вретеното). Това е първата стъпка в разузнаването. След това щом така не става, ровиш в нета, намираш клип за твоята машина и гледаш търпеливо как хората я сглобяват и си правиш изводите. Ей на тоя клип човека сам си поставя патронника на DP16 ...
gogo7777 - майстор
съб сеп 25, 2021 5:08 pmkoveslav написа:
.....Ей на тоя клип човека сам си поставя патронника на DP16
На клипа виждам, че човека е нервен.....не си е взел сутрешната доза водка. :-D
kuger - майстор
съб сеп 25, 2021 7:29 pmgogo7777 написа:
съб сеп 25, 2021 5:08 pmkoveslav написа:
.....Ей на тоя клип човека сам си поставя патронника на DP16
На клипа виждам, че човека е нервен.....не си е взел сутрешната доза водка. :-D
Как няма да е нервен? Толкова пари за тая играчка..... Като гледам моята Б 12, това си е направо недоразумение!
koveslav - майстор
съб сеп 25, 2021 9:09 pmkuger написа:

Как няма да е нервен? Толкова пари за тая играчка..... Като гледам моята Б 12, това си е направо недоразумение!
Защото тази машина е 15-16 кила и всеки ден можеш да я внасяш и изнасяш от работилницата или да я качваш или сваляш от тезгяха.И струва колкото една ръчна бормашина.Аз пък честно казано не виждам защо се кефите толкова на тези стари паметници като Б12. Ползата от една машина не зависи от масивността и, а от много други неща. Аз имах и разкарах две Б 12-ки заради многото място което земат и защото са почти непреместваеми.На мястото което заема една такава машина заедно със свободното пространство, което трябва да има около нея можеш да разположиш цял тезгях.Когато имаше работа за тях, работех на тях ок, но сега нямат място в работилницата. Също така е проблем,че не можеш да ги занесеш при детайлите, а трябва всеки детайл, независимо то габаритите и тежестта му, да го носиш при тях. Хубава и масивна стойка с рейка и монтирана на нея хубава бормашина със скорости и безстепенно управление на оборотите са много по-полезна, и напълно мобилна техника за майстор, който не работи серии. И вършат по-широк спектър от задачи от стационарна машина без механични скорости и ниски оброти,каквато е Б12. Стационарните бормашини са полезни за серийна работа, но не бих казал че са необходими и полезни в работилница занимаваща се с дребносерийна работа, разнообразни детайли, конструкции, ремонти и т.н. Просто да имаш отдавна вече не е на дневен ред.
kuger - майстор
съб сеп 25, 2021 11:18 pmkoveslav написа:
съб сеп 25, 2021 9:09 pmkuger написа:

Как няма да е нервен? Толкова пари за тая играчка..... Като гледам моята Б 12, това си е направо недоразумение!
.......... Хубава и масивна стойка ..........
С тоя кюнец за стойка е много "масивна" :shock:
kozl - майстор
съб сеп 25, 2021 5:08 pmkoveslav написа:
Тоя клип много вероятно съм го играл, но нищо не помня, освен че аз я сглобявах. Доста се набутах с тази машина, въпреки примоцията, щото това не е моята машина. Аз "моята" я видях в Баухаус, но мноо "тежка" ная машина :shock: :shock: :shock: за джоба.
Въпроса с избиването на патрона остава актуален. Първо защото ми се ще да опазя червената пластмаса и второ тая опашка или вретено какво го държи да не изпада надолу :? Мога ли да повредя нещо в горната част при шлиците докато опъвам патронника надолу?
Са ми доде неква идея да погледна дали има отвор в патронника към опашката. Ако да да стегна гайка и да врътна болт с надеждата да го избута.
И да приемем, че го избия, дайте съвет къде и как да търся патронник.
И какво да меря на опашката -диаметър в началото и края на конуса и височината на конуса ли?
С тези данни мога ли да търся патронник?
И предпочитам да е с ключ. Машината като няма спирачка сигурно има хитрост, която не знам как да се стяга патронник без ключ.
wanderer - специалист
нед сеп 26, 2021 9:07 amkozl написа:
.......И какво да меря на опашката -диаметър в началото и края на конуса и височината на конуса ли?
С тези данни мога ли да търся патронник?
И предпочитам да е с ключ. Машината като няма спирачка сигурно има хитрост, която не знам как да се стяга патронник без ключ.
https://www.instrument-metal.com/dornik-patron
Тази или подобна таблица трябва да ти помогне за определяне на конуса. При стягане и развиване на патронника без ключ просто с едната ръка го държиш в горната накатена част а с другата затягаш/развиваш долната секция. Някои имат в горната си част и отвори за специален законтрящ ключ.
ZEDYCUS - майстор
Като не искаш да чупиш пластмасата(напълно излишна изгъзица, която само пречи ) хвани в патрона некво фи с израстък, демек дебалансирано и пусни бормашината на бързи обороти, патрона сам че изпадне. Обикновено се получава ако имаш късмет.
Няколко пъти ми се е случвало без нарочно да го целя, като ми се изкриви някоя по голямка бургия от кашкавалиум и залашка в дървото или каквото там пробивам.
kozl - майстор
С ексцентрика не стана, но пък с гайка и болт - стана.
Първоначално пробвах с болт М6 мм, но той се зацепи в отвора за центриране при обработка на опашката и не посмях да натягам по-силно. После изнамерих болт М8, стегнах гайка №13 в патронника, натегнах с болта и патронника изпадна.
Качвам снимки от патронника.

Прикачен файл:
Патронник отзад.jpg
Прикачен файл:
Патронник надписи.jpg

Размерите на конуса на опашката влизаща в патронника премерих:
долу Ф15
Горе Ф15,8 до пластмасата, че не ми се сваляше.
делжина 29 мм.

Тема "Машината ви е повредена- попитайте ТУК." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: