Ел. инструментите. Консумативи.
iliya_i - майстор
Абре fore, уж се имаш за технически грамотен, пък не правиш сметката, че 9.8 и 10 всъщност са едно и също, щото разликата е 2%, пък нито вентила, нито манометъра са ти с точност повече от 2%. А да не говорим, че манометъра ти не е виждал изобщо калибриране и показва някакво негово си число. Ама щом е твой по презумпция всичко е абсолютно точно и не допуска отклонения.
fore - майстор
Не ги знам тия в завода какво са калибрирали и каква е точността. Знам че при 10 бара и двата клапана който са на 10 бара с по дългата пружина изпуска. Това е. И при напъване не се променя нищо. Което говори достатъчно само посебеси. Може да е само 0,2 бара по малко но е факт, че са на предела и двата клапана. Явно машината отдава прекалено голям дебит на изхода и Енхел не си е направил труда да монтира по як клапан които да издържа поне 11-12 бара.
Chefo77 - майстор
Не бре, Форка, по-вероятно машината си е оразмерена за 8 атмосфери и 10-те вече са ѝ много. Не са очаквали, че някой ще му дойде на акъла да я "тунингова" :)
iliya_i - майстор
чет апр 25, 2019 10:57 pmfore написа:
Не ги знам тия в завода какво са калибрирали и каква е точността. Знам че при 10 бара и двата клапана който са на 10 бара с по дългата пружина изпуска. Това е. И при напъване не се променя нищо. Което говори достатъчно само посебеси. Може да е само 0,2 бара по малко но е факт, че са на предела и двата клапана. Явно машината отдава прекалено голям дебит на изхода и Енхел не си е направил труда да монтира по як клапан които да издържа поне 11-12 бара.
Ще се опитам да обясня по-просто:
Когато манометър с примерно 2% точност показва 10 бара, това означава, че налягането е някъде между 9.8 и 10.2 бара а не, че е точно 10 бара. Но това при условие, че същият манометър е сверяван преди на повече от една година с метрологичен еталон и е показал не по-голямо от 2% отклонение.
fore - майстор
чет апр 25, 2019 11:24 pmChefo77 написа:
Не бре, Форка, по-вероятно машината си е оразмерена за 8 атмосфери и 10-те вече са ѝ много. Не са очаквали, че някой ще му дойде на акъла да я "тунингова" :)
В конкретният случай двуцилиндровият V-образен си е точно на 10 бара и клапаните са на 10 бара. За справка виж снимките в предходният ми пост.

25 литровият Парксайт съм вдигнал до 10 бара от 8, но там нямах пробелми. Там изходният дебит, дори директно от биутилката е много малък и вероятно заради това клапана издържа дори на 10 бара, а е за 8.
koveslav - майстор
чет апр 25, 2019 9:21 pmfore написа:


Моноблоци има на Видима и са добри :toimonster: Океан Скандинавията я препоръчвам. Но е цифра и не е на далавера от фейса !
Браво,добро чувство за хумор.
А клапаните що не ги изхвърлиш,вместо да се бъзикаш с пружините им?Явно ти пречат.Ръгни по-добре по една тапа на местата им и давай газ доколкото могат да помпят машините,па така може и гайковерта да вземе да проработи..
ПП Сега сериозно-жив и здрав бъди,ама се пази от машини с нередовни или пипани предпазни клапани.Пресостатите понякога могат да сгрешат и ако не е верен клапана може да стане страшно,особено с тези китайски бутилки...
dragozow - майстор
Не виждам защо Енхела да не издържа и по голямо натоварване от любителското. Пак е маслен и ако бутало/цилиндрите не са от евтин ЦАМ би следвало да кара дълго. Поне аз не съм чул лоши отзиви за тях.
На домашна употреба може да ти изкара и 10+ години, зависи как го натоварваш. За профи категорично не става, в момента в който почне да работи в натоварен режим ще се окоти без значение от марката. Виждал съм дори запалили се такива компресори в цехове на клиенти. Буталата им не са от цам, алуминиеви са повечето, има и едни тефлонови изгъзици.
fore - майстор
пет апр 26, 2019 3:22 amkoveslav написа:
чет апр 25, 2019 9:21 pmfore написа:


Моноблоци има на Видима и са добри :toimonster: Океан Скандинавията я препоръчвам. Но е цифра и не е на далавера от фейса !
Браво,добро чувство за хумор.
А клапаните що не ги изхвърлиш,вместо да се бъзикаш с пружините им? Явно ти пречат.Ръгни по-добре по една тапа на местата им и давай газ доколкото могат да помпят машините,па така може и гайковерта да вземе да проработи..
ПП Сега сериозно-жив и здрав бъди,ама се пази от машини с нередовни или пипани предпазни клапани.Пресостатите понякога могат да сгрешат и ако не е верен клапана може да стане страшно,особено с тези китайски бутилки...
Ами то едночуковият работи от 10 до 8 бара и развива болтове на презатегнати алуминки без проблем това на едноцилиндровият Енхел. А двучуковият го прави до 7 бара.

25 литровият Парксайт няма дебит и каквото и да се вдига няма и да има за гайковерт. Клапана съм го напънал до 10,5 бара и после изпуска.

Сега когато тествах и 8 и 10 баров клапан по неволя и ги напъвах до край, видях че в крайна сметка 8 баровият държи до 9 макс и затегнат до край, а 10 баровият до 10-11. Това на машина с голям дебит, а на по слаба да се вдигне с 1 бар нагоре. Клапаните са направени дори затегнати докрай да имат ход на пружината.

В крайна сметка сложих пломбиран 10 баров на машината.

В случая целта не беше да вдигам баровете на машината, а да стоят както е посочено точно на 10.
И както видях от 25 литровият Парксайт вдигането на баровете не води до повишаване на дебита му и е напълно безмислено ако се цели това. Ако целта е да има по голям запас на сгъстен въздух, тогава донякъде е оправдано до 10 бара.
Ама ти понеже си спец би следвало да ги знаеш тези работи.

dragozow

А на профи техниката сигурно са с ковани бутала вероятно.......

И аз съм виждал изгорял климатик в стая с инвертори в подстанция и то марков.......
dragozow - майстор
Не са с ковани, пак са алуминиеви, но нямат нищо общо с тези. Мислиш, че случайно струват три пъти повече :-D
fore - майстор
пет апр 26, 2019 4:44 pmdragozow написа:
Не са с ковани, пак са алуминиеви, но нямат нищо общо с тези. Мислиш, че случайно струват три пъти повече :-D
Легиран алуминий, дуралумини, никасил, алусил и тнт Драгозов.
Квот' такоа......

Тема "Машината ви е повредена- попитайте ТУК." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: