Ел. инструментите. Консумативи.
gogo7777 - майстор
пон ное 13, 2023 9:29 amkozl написа:
....., но все пак основната цел е постигната - барабанът се върти :supz:
Не съм убеден, че повредата е отстранена.
:drinkers:
kozl - майстор
пон ное 13, 2023 2:24 pmgogo7777 написа:
пон ное 13, 2023 9:29 amkozl написа:
....., но все пак основната цел е постигната - барабанът се върти :supz:
Не съм убеден, че повредата е отстранена.
:drinkers:
Повреда :? Ква е тази повреда щом барабано се връти :?
Аве и аз си карам колата с неков проблем дека ми затяга волано. 4 пъти я карах по сервизи и проблема не отстраниха. Ма колата пали, върви, спира, минава прегледи, демек ползвам си я с проблема по основната цел.
И проблема в моята кола в сервиза не го квалифицират като повреда.

Та по неква сходна логика повреда нема щом барабана се върти :wink:
пон ное 13, 2023 9:29 amkozl написа:

Не знам как gogo7777 го е видял това, защото това може да се види от снимки на положението на кожуха на бетонобъркачката преди и след случката, а снимки има само след случката :?

Явно лагерното тяло има аксиален ход в леглото на кожуха в барабана или остта по вътрешната гривна на лагера.
...:supz:
След като е докладвано за липса на кривини, а от снимките виждаш раздалечени пиньон и корона, не е трудно да си представиш как се е случило.
Всъщност, не съм сигурен.
пишман_майстор - майстор
пон ное 13, 2023 9:29 amkozl написа:
....

Явно лагерното тяло има аксиален ход в леглото на кожуха в барабана или остта по вътрешната гривна на лагера.
Аз понеже съм работил с помпени агрегати - многостъпални несиметрични помпи, то там задължително има аксиален ход на лагера в лагерното тяло - лагерът приплъзва аксиално в лагерното тяло заедно със оста и всичко накачено по нея (работни колела и втулки).
В случая при бетонобъркачката такъв ход е пагубен за центровката. Може би лагерното тяло е изработено не по размера на ширината на лагера с идеята да има подложки или пък да има приплъзване в оста с болта спрямо лагера поради липса на контра :?
Това няма да разберем, защото по сравнително "мързелив начин" лагерното тяло остана без преглеждане.

Както и да е причината остана неясна, но все пак основната цел е постигната - барабанът се върти :supz:
Лагерното тяло няма ход. За пореден път казвам, но... Лагера е в дъното на барабана. Оста на която е лагера , "влиза" и "излиза" от рамката под барабана. Тези дист. шайби регулират колко да влезе оста, или съответно излезе в/от рамката. Оттам зависи и отстоянието корона/пиньон . При този модел "руска" бетонарка се регулира по този начин зацепването на зъбчатките.
Т.е. за подчертая, че лагера не се движи аксиално , а оста му на която е лагера монтиран, се движи аксиално в рамката .
При т.н. словенски и прочие бетонарки алтрад, лимекс , лагера е в рамката . При тях конкретно отстоянието корона/пиньон се регулира по друг начин. Самата корона търпи регулиране чрез болтовете за захващане към варела , мести се нагоре/надолу.
Разбира се има и всякакви други решения за зацепването, лагеруването. При дадена марка/модел, дори и от една фирма може да има различия, но леко грамотен откъм железа човек ще се справи. Не е косм. совалка, че да не може :)
gogo7777 - майстор
Тоя лагер е набит на оста. Цялото буре барабар с главината е тръгнала да "излиза".....тия шайби нямат никакво отношение с лагера. Те са за ЕВЕНТУАЛНА НУЖДА от напасване корона/пиньон.....те трябва да са ТАМ.
....какъв филм ще гледаме, когато лагерното тяло барабар с бурето продължи да "излиза" от оста, а нямаме вече шайби за махане :)
kozl - майстор
вт ное 14, 2023 11:07 amпишман_майстор написа:
пон ное 13, 2023 9:29 amkozl написа:
....

Явно лагерното тяло има аксиален ход в леглото на кожуха в барабана или остта по вътрешната гривна на лагера.
Аз понеже съм работил с помпени агрегати - многостъпални несиметрични помпи, то там задължително има аксиален ход на лагера в лагерното тяло - лагерът приплъзва аксиално в лагерното тяло заедно със оста и всичко накачено по нея (работни колела и втулки).
В случая при бетонобъркачката такъв ход е пагубен за центровката. Може би лагерното тяло е изработено не по размера на ширината на лагера с идеята да има подложки или пък да има приплъзване в оста с болта спрямо лагера поради липса на контра :?
Това няма да разберем, защото по сравнително "мързелив начин" лагерното тяло остана без преглеждане.

Както и да е причината остана неясна, но все пак основната цел е постигната - барабанът се върти :supz:
Лагерното тяло няма ход. За пореден път казвам, но... Лагера е в дъното на барабана. Оста на която е лагера , "влиза" и "излиза" от рамката под барабана. Тези дист. шайби регулират колко да влезе оста, или съответно излезе в/от рамката. Оттам зависи и отстоянието корона/пиньон . При този модел "руска" бетонарка се регулира по този начин зацепването на зъбчатките.
Т.е. за подчертая, че лагера не се движи аксиално , а оста му на която е лагера монтиран, се движи аксиално в рамката .
При т.н. словенски и прочие бетонарки алтрад, лимекс , лагера е в рамката . При тях конкретно отстоянието корона/пиньон се регулира по друг начин. Самата корона търпи регулиране чрез болтовете за захващане към варела , мести се нагоре/надолу.
Разбира се има и всякакви други решения за зацепването, лагеруването. При дадена марка/модел, дори и от една фирма може да има различия, но леко грамотен откъм железа човек ще се справи. Не е косм. совалка, че да не може :)
Е да объркал съм фразите. Лагера е получил аксиален ход в лагерното тяло след падането - така барабана се е изместил в посока обратна към стягащия болт за остта. .
Как се зацепва лагера към лагерното тяло и как към остта :? Ако се разчита само на силата на сцепление от набиването, то може да се е получило приплъзване при падането.
Последна промяна от kozl на вт ное 14, 2023 6:13 pm, променено общо 1 път.
gogo7777 - майстор
вт ное 14, 2023 12:42 pmkozl написа:
.... Ако се разчита само на силата на сцепление от набиването, то може да се е получило приплъзване при падането.
Ами така и не видяхме оста и лагера. Нормално е там да има гайка/норд лок, гайка/шпленд, две гайки или НИЩО :) Нали сега инженерите по друг начин проектират машините :wink:
Andri01 - майстор
Аз писах-разскачва се дъното на барабана чрез болтовете, завърта се и измерва хоризонтално и вертикално,спрямо една неподвижна точка и така ще се види къде бие. Ама....
gogo7777 - майстор
Ти си писал ама не си чел......беше споменато, че няма "биене"
....изобщо следиш ли за какво си бъбриме :)
Andri01 - майстор
Чета,даже повече от тебе. Имам същата машина и...! Да,може и да "няма" ,ако го е гледал от 1м. и " на око"!! В техниката има мерни единици,които ползват нормалните хора!!! От къде се е появил тогава този луфт,че и почти сам се "оправи"?! :lol:

Тема "Машината ви е повредена- попитайте ТУК." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: