Ел. инструментите. Консумативи.
sanders - специалист
Със сигурност не съм казал, че мойто мнение е на 100% истината. Това имам като информация и със сигурност съм го прочел някъде в книгите не съм си го измислил. Ако трябва ще намеря източника.
Kumay - майстор
Сашо, защо продължаваш да палиш? Не виждаш ли кои останаха да пишат само...
sanders - специалист
Не искам питащия да остане с усещането, че просто съм му наспамил темата :)
Голям Петко - помощник
Колегата Сандерс по принцип е прав. При зареждане на литиеви батерии за телефон се постъпва точно така. Първоначално дългото зареждане е необходимо, за да се може да се премахне защитата на батерията срещу саморазреждане при съхраняване в склада преди продажбата. Не съм уверен, че това важи батериите на инструментите. Наскоро си купих Макита с Литиева батерия. Батерията се зарежда за 20 минути. Компютър в зарядното, компютър в батерията - каквото решат, това правят. В инструкциите нищо не пише за първоначално зареждане на батерията.
solo5 - майстор
velsi написа:
sanders написа:
Първия път се зарежда 12 часа без изключване. Следващите три пъти по 3 часа като задължително разреждаш до край. Това е валидно за всички видове литиеви батерии. Разреждането е важно, колкото зареждането. Много е важно първите няколко пъти батерията да се разреди до край. Така се формира тнар. памет на батерията.
И как ще стане тоя номер, след като съответното зарядно устройство изключва батерията автоматично след да речем един час?!
батериите са минали няколко цикъла на заряд и разряд още преди да излязат на пазара
литиево йонните нямат памет и според мен това с 12 часовите заряди си е останало още от старите никел кадмиеви и никел метал хидридни батерии
Тани - модератор
За 12 часа не го спазвам , но първите няколко пъти разреждам батериите докрай.
gottogetit - специалист
здр колеги. имам едно питане които никой не е засегнал. като си купим първоначално телефон или винтоверт с литиева батерията, тя има някакъв заряд от завода.трябва ли да е разредим до мин и тогава да е зареждаме до мах. според мен трябва да се разреди този заводски заряд до мин, и едва тогава да се зарежда до мах.и така първите 4-5 пъти.
други твърдят че този заводски заряд бил малък и батерията в завода не се зареждат до мах, което според мен не е верно.
и според тях е добре, като е вземем да е заредим батерията първо до мах и едва тогава да е разреждаме до мин. кой от двата варианта е правилен.
имам и друго питане, при нормалното използване, живота на батерията се увеличава ако тя се разрежда до около 20% от заряда и след това да се зарежда до мах. не трябва всеки път да се разрежда до мин. това скъсявало живота на батерията. също така, ако е зареждаме и не е заредим до мах , това се брои за 1 цикъл на зареждане. и примерно ако в батерията има заложени 1000 заряда и разряда и като изтекат, батерията ще изгуби доста от капацитета си.
чувал сам също че някои модели батерии има ли нещо като брояч и примерно след 1000 цикъла и вече отказвали да работят.
моля по запознатите, да кажат кой от тези изводи са правилни и кой не :)
Kumay - майстор
Използвайте тока в батериите до край! И зареждайте докрай!
Това за брояча е вярно за Макита. За другите не знам :?
milen56 - специалист
Здравейте, не е точното място, но пак е за такава батерия въпроса.Как мога да заредя батерията за фотото като нямам зарядно за литиева батерия? Грешката беше, че купих литиева, а оригиналната не беше такава и никъде не пишеше, че е обикновенна.Взех новата и като я сложих на зарядното неиска да се зарежда.Може ли да се направи нещо или трябва да търся и ново зарядно ?
horgasz - специалист
Дай малко повече подробноси, като например каква е батерията (колко волта, капацитет и т.н.). Иначе варианти за заряд на LiIon батерии има много - като почнеш от стар телефон с работещо зарядно до моделарски зареждачки от 15 до 300 лв бройката.

Тема "li-ion батерия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: