Ел. инструментите. Консумативи.
mirk - майстор
Разбрах те щото и аз си го мислех :lol:
negramoten - специалист
Аз напоследък купувам такива и съм доволен

http://www.hawera.com/hawocs-en/Categor ... 67&lang=en
ralev - специалист
hawera X5L и bosch x5l са едно и също различното е надписа Bosch върху свредлото поставен от производителя Hawera

+1 и от мен за това свредло
Здравейте.
Бихте ли споделили мнение за свредлата за бетон SDS+ предлагани от "Reca"
по специално за тези с четири режещи пластини.
http://www.reca.bg/recabg/page/32418865 ... 97,bg.html
Благодаря.
Kasper - специалист
Фирмата Река нищо не ми говори, но ми прилича на познатат схема - намира се концерн който си търси производители от китай и почва да пуска собствена търговска марка на всякакви продукти, свредла абразивни дискове и т.н.
За пример Евромастер и търговскта им марка Райдер, както и собстваната им търговска марка ръчни инструменти Топмастер.
По отношение на машините по принцип пазара е още по шарен пример - Италиянският производител на миксери за разтвори Colomix - голямата част от по-ниския ценови клас :) от 300 до 600 лв. се произвежда в заводите на Perles - Словения.
Или добилия "международна" известност 2-килограмов перфоратор SDS plus на Kress, който се предлага и като Protool - по нисък клас на FESTO, перфоратор на WURTH, перфоратор на Perles и т.н. и т.н. последния да затвори вратата ..... Така и не можах да разбера кой я произвежда тази машина ...

Да се върнем на свредлата - за да пробива през арматурата главата на свредлото ТРЯБВА да е с една пластина, НО с 4-ри режещи ръба т.е. главата е изработена от цяла пластина, която е заварена (или запоена на кой както му харесва ...) за спирала позволяваща да се изхвърля бързо откъртеният материал. На пръв поглед няма връзка, но не е така. Свредлото поради четирите края на твърдосплавната си пластина работи с около 30% по-бързо от стандартно свредло, ако не се охлажда добре ще се нагрее и "омекне". Предотвратяването на прегряването се осъществява именно, като се изхвърля навън бързо откъртеният материал и не се позволява излишното му триене в предния край на спиралата.
Какво става когато ТВЪРДОСПЛАВНАТА пластина срещне ф12 мм арматура (която разбира се не е калена ...). Поради специфичното си заточване свредлото я пробива .... не много лесно но все пак пробива ... дори и да е 8 мм и да я срещне по средата.
Въпросителните са - свредлата за армиран бетон имат живот от 500 до 1500 отвора в бетон. Аз поне не мисля че свредло което е пробило 200-300 отвора в бетон и след това срещне арматура, ще се справи с този тип пробиване ... Второ - навсякъде рекламите и брошурите са с арматурки 6 и 8 мм ... може и аз да не съм попаднал на подходяща брошурка!
Само за сатистиката - едни от първите свредла, които съм срещал за пробиване на армиран бетон са DIAGER - френски - пробиват. С три пластини са, но спиралата за изхвърляне на откъртения материал е с много специфична форма и поне при мен много мъчат машинките - Makita HR2450 - 2 бр. Същите свредла се предлагат и в каталога на Fisher - като собствена търговска марка - просто са произведени във френския завод.
От скоро ползвам свредла на Makita Немезис - държат се добре. Далеч съм от мисълта, че са по-добри от Хилти, но са почти наполовина по-евтини. И както спомена един колега по-горе - пробивам с тях когато видя зор иначе си ползвам от обикновенната им серия.
повече инфо:
Diager - http://www.ticom-bg.com/index.jsp?p=3&sP=3
Тиком е официялният и единствен вносител поне преди 10ина години бе така.

Макита:
http://test.nlsltd.biz/catalog/index.php?cPath=22_60
от си взимам аз. не ви давам официялният сайт на Makita - няма цени. тук има и един клип по въпроса как пробива Немезиса - анимиран е, но горе долу става ясно за какво става въпрос.
Kasper - специалист
Сега разгледах целият каталог на RECA - свредлата са произведени в германия и каталогът им е почти точно копие на каталога на DREBO - немски призводител.

http://www.drebo.de/english/produkte/pr ... start.html

Изключителен преставител за българия г-н Ташев или фирма Галвинг - както е по-известна.
Това което издаде цялата работа е сглобяемото свредло SDS max - това е патент на DREBO и го предлагат поне от преди 12- години ... други незнам да имат подобно чудо. И това съм го пробвал върши работа.
Така че по-добре да пием вода от извора ... що не и по-бира ама лятото!
k_garchev - специалист
Да попитам къде online да проверя цените на свредла Hilti?На тяхната страница няма цени!А преди да реша да ги купувам,искам да видя на каква цена са?
dragozow - майстор
Kasper написа:
Сега разгледах целият каталог на RECA - свредлата са произведени в германия и каталогът им е почти точно копие на каталога на DREBO - немски призводител.

http://www.drebo.de/english/produkte/pr ... start.html

Изключителен преставител за българия г-н Ташев или фирма Галвинг - както е по-известна.
Това което издаде цялата работа е сглобяемото свредло SDS max - това е патент на DREBO и го предлагат поне от преди 12- години ... други незнам да имат подобно чудо. И това съм го пробвал върши работа.
Така че по-добре да пием вода от извора ... що не и по-бира ама лятото!
RECA имат представителство в България, иначе произвеждат за всички големи фирми.
Новичок - напреднал
Здравейте,ще си позволя да ползвам темата и да попитам понеже разглеждах в баухаус sds+ свредлата за бетон тези на макита немезис дали са добри,бош също имат подобни,ровейки в гугъл някъде се споменаха и Алпен които също ги има там,цените им са височки но основно ми трябва 6мм може и 5 за катрини,леки етажерки и тем подобни домашни майстории и не ми се иска да се мъча с две дупки половин час
Последна промяна от Новичок на пет окт 04, 2019 6:27 pm, променено общо 1 път.
EDI - майстор
Макита и Бош са достатъчно добри.За малко дупки и Райдър вършат работа, подобриха качеството на консумативите в последно време.

Тема "SDS plus свредла" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: