• 1
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
Ел. инструментите. Консумативи.
Soviet_Soldier - специалист
пет окт 15, 2021 8:21 pmkopraimsq написа:
Здравейте, отдавна не е писано по темата. Искам да си купя ел. верижен трион. Колебая се между BOSCH UniversalChain 35, McCulloch CSE2040S и Makita UC3541A (UC4041A). След прочетените коментари и справка с каталози за резервни части излиза, че първите две марки са с пластмасови зъбни колела (незнам колко издържат, цената им е около 40 лв.), предаващи движението от мотора към веригата. Makita е с метално зъбно колело, та съм се насочил към тази марка. Дължината на шината не е от голямо значение. Тук някой беше написал, че вериги с широчина 1,3мм, издържали по-дълго (а и незнам защо, но са по-евтини) и се замислих дали да не ъпгрейдна шината и веригата от 1,1мм на 1,3мм. Интересува ме дали между UC3541A и UC4041A има разлика в захвата на шината или местоположението на отвора, от който се изпомпва масло към шината. Според каталог на Makita, шините на двете машини с размери 350мм/1,1мм и 400мм/1,1мм са взаимозаменяеми, но примерно шина 350mm/1,3mm с PN:165201-8 пасва на UC3541A, но не и на UC4041A. Всъщност за UC4041A не се предлага 1,3 мм шина, но дали тази на UC4051A няма да пасне? Дилемата е поради факта, че UC4041A я намирам налична в дистрибутор на Makita за 250 лв, докато UC3541A я няма, нямам и цена за нея. Ще се радвам ако отговори някой, който е правил подобна процедура, или все пак за по-сигурно да търся модела с по-късата шина.
Макита ползват обикновени орегонски шини. В продажба ги има, както версиите с отвора за масло, така и без него. И да Ви попадне шина без въпросния отвор, не е особен проблем да се маркира мястото и да се пробие такъв и обратното. Ако машината Ви не изисква допълнителен отвор за подаване на масло, поставянето на шина с наличен такъв по никакъв начин не пречи на нормалното ѝ функциониране.
Относно шината и веригата, поставянето на 1,3мм не е един категоричен плюс, макар да има и положителни страни. Шината 1,3 е по-тежка, както и веригата, а това значи допълнителни механически загуби. С прости думи, колкото по-дълга и дебела е веригата, толкова повече се товари двигателя. Съответно и разрезът се получава по-бавно. Иначе да, по-дебелите звена са устойчиви на износване, както и ако се удари метален предмет като гвоздей вероятността да се скъса веригата е по-малка.
Като цяло с 35см шина 1,1мм не би трябвало да имате проблем при работа, ако режете чиста дървесина. Ако 1,1 не Ви устройва, не е проблем да поставите шина до 40см 1,3мм. С 1800 вата ще смогне резачката да работи и с тях, но скоростта на разреза с 40см 1,3мм ще е по-ниска от тази с 35см 1,1мм.
savagebs - специалист
Здравейте, вчера разглобих електрическия верижен трион Hecht 2250 за почистване и смазване, малкото зъбно колело на ротора е метално, може да се сменя, голямото зъбно колело е метално може да се сменя, на оста има 2 лагера, зацепването е с торсионна пружина, редуктора е от открит тип и греста лесно излиза навън за мен това е най големия недостатък на триона, иначе добре реже.
Водещото зъбно колело на веригата е метално, по смомен си бях поръчам резервно заедно с верига е цената беше около 20лв от онлайн машини.Цената на триона е много добра, оказва се че има маркови машини на няколко пъти по висока цена с пластмасови колела в редуктора.Шината се монтира с една гайка, това което държи болта и е дебела метална плочка , опъването е по простия тип с болтче откъм шината, по простия и надежден вариант.Мощност 2400вата, шина 40см.
Soviet_Soldier - специалист
пон ное 01, 2021 6:32 amsavagebs написа:
Здравейте, вчера разглобих електрическия верижен трион Hecht 2250 за почистване и смазване, малкото зъбно колело на ротора е метално, може да се сменя, голямото зъбно колело е метално може да се сменя, на оста има 2 лагера, зацепването е с торсионна пружина, редуктора е от открит тип и греста лесно излиза навън за мен това е най големия недостатък на триона, иначе добре реже.
Водещото зъбно колело на веригата е метално, по смомен си бях поръчам резервно заедно с верига е цената беше около 20лв от онлайн машини.Цената на триона е много добра, оказва се че има маркови машини на няколко пъти по висока цена с пластмасови колела в редуктора.Шината се монтира с една гайка, това което държи болта и е дебела метална плочка , опъването е по простия тип с болтче откъм шината, по простия и надежден вариант.Мощност 2400вата, шина 40см.
Открит е, защото по принцип тая конструкция китайците са я замислили за капролоново зъбно колело, а този материал има много нисък коефициент на триене с метала и не се нуждае от смазка. Иначе да, едни от най-елитните компании в сферата, като, Stihl, Bosch, Husqvarna, имат модели с капролонови колела, защото те правят конструкцията по-лека, шумят по-малко, и както споменах не се нуждаят от смазка. Ако резачката се ползва правилно, не се мъчи с прекалено дълги шини, не се мъчи с тъпа верига, не се притиска и спира рязко, примерно при неправилен опит за сваляне на дърво/клон, капролоновите колела служат нормално.

Аз като минус в повечето китайски резачки включително и тази бих споменал ненадеждната пластмасова маслена помпа и трудния достъп до нея. Хубаво е да ѝ смажете ексцентрика, чрез който се получават възвратно-постъпателните движения.
kopraimsq - помощник
Здравейте отново, купих си в крайна сметка Makita UC4041A. Търговеца ми подмени 40см/1,1мм шина с 40см/1,3мм шина на Makita и 1,1мм Oregon с 1,3мм верига на Stihl за същата сума. Като отзиви след ползване на машината мога да кажа, че съборих и нарязах без проблем два диви ореха дебели около 27-30 см в основата. Приятно съм изненадан, много добре се справи Макитата. През цялото време мотора беше студен, въобще не се затопли даже. В сравнение с бензиновите резчки, направо е тиха. Единствено забележка имам към визьора за масло. Твърде е непрозрачен (бяла пластмаса) и не виждам нивото на маслото, а и му сипах двигателно масло 15W40, което е доста светло на цвят. Нормално ли e да е толкова непрозрачен визьора?
Soviet_Soldier - специалист
ср дек 01, 2021 9:06 pmkopraimsq написа:
Здравейте отново, купих си в крайна сметка Makita UC4041A. Търговеца ми подмени 40см/1,1мм шина с 40см/1,3мм шина на Makita и 1,1мм Oregon с 1,3мм верига на Stihl за същата сума. Като отзиви след ползване на машината мога да кажа, че съборих и нарязах без проблем два диви ореха дебели около 27-30 см в основата. Приятно съм изненадан, много добре се справи Макитата. През цялото време мотора беше студен, въобще не се затопли даже. В сравнение с бензиновите резчки, направо е тиха. Единствено забележка имам към визьора за масло. Твърде е непрозрачен (бяла пластмаса) и не виждам нивото на маслото, а и му сипах двигателно масло 15W40, което е доста светло на цвят. Нормално ли e да е толкова непрозрачен визьора?
Нормално е, все пак резервоарът е от бяла пластмаса устойчива на химии и антистатична. Нещо подобно е вътре в корпуса на резачката:
Изображение

Макитовското масло за вериги е сравнително тъмно, с него би трябвало да се вижда по-ясно нивото. Stihl Bio Plus също е опция, доволно тъмно е и то.
kartechar - специалист
Здравейте! Имам Makita UC3541A и искам да си купя резервна верига. Тук https://tashev-galving.com/product/097- ... 1-1-mm-3-8 намирам оригиналната, но като чета отзиви, стигам до извода, че веригите на Макита са меки и се препоръчват тези на Щил. Каква такава би била подходяща за Makita UC3541A :? ?
Soviet_Soldier - специалист
пон яну 31, 2022 12:26 pmkartechar написа:
Здравейте! Имам Makita UC3541A и искам да си купя резервна верига. Тук https://tashev-galving.com/product/097- ... 1-1-mm-3-8 намирам оригиналната, но като чета отзиви, стигам до извода, че веригите на Макита са меки и се препоръчват тези на Щил. Каква такава би била подходяща за Makita UC3541A :? ?
Подобни отзиви и за веригите на Щил съм чувал от приятели фенове на Хускварна. :lol: За да си направите лично изводи пробвайте и други авторитетни марки - Орегон, Щил, Хускварна. Ако Ви е важно скоростта на рязане гледайте веригата да е тип "чизел".
kartechar - специалист
пон яну 31, 2022 12:47 pmSoviet_Soldier написа:
... веригата да е тип "чизел".
Какво означава това?
Soviet_Soldier - специалист
пон яну 31, 2022 12:52 pmkartechar написа:
пон яну 31, 2022 12:47 pmSoviet_Soldier написа:
... веригата да е тип "чизел".
Какво означава това?
Означава форма на режещия зъб.

Изображение
  • 1
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63

Тема "електрически верижен трион" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: