Ел. инструментите. Консумативи.
Здравейте, преди два дена закупих такъв уред от Практикер и на следващият ден го тествах:

Първо пробвах със накрайник за камъни (Дремел) да полирам едно камъче от градината. Уреда се държа странно на няколко пъти променя сериозно оборотите без да работа , т.е. във паузата между две движения.

След това пробвах със шкурките за дърво, държа се чудесно, но забелязах че на най-ниска стойност, почти не върви.

Последно пробвах дисковете за рязане на метал, там проблеми имаше само с моята липса на опит.

Има няколко въпроса:

Нормално ли е такова държане на уреда при първо пускане (да променя оборотите без никакво външно въздействие)?
Взех накрайници за дремел, но там указанията са дадени във обороти докато на скила са дадени във степени. Някой да има груба идея горе долу коя степен на колко оборота отговаря?
За една част от накрайниците на скил са дадени да се ползват на 1-ва степен (Шкурките върху метал, Шлифовъчните камъни върху пластмаса и тухли/керамика), но тогава машината едва върви?

Благодаря предварително.
madsnake - специалист
Здравей,
имам същото мултишлайфче. За първа и втора степен - ако натискаш, ще променя оборотите :) Уреда има висока мощност на високите степени. Незнам как са мултишлайфовете на Dremel, може и по-добре да се държат на ниските степени. Относно промяната на обороти при празен ход - на мен не ми се е случвало. Като съотношение обороти/степени можеш сам да си направиш груба сметка. Уреда работи в диапазона 15000 - 35000 оборота и има 5 степени. Делиш разликата и получаваш грубо колко оборота са. Относно таблиците на Dremel за консумативите им (изискване за обороти), пак гледай да се ориентираш грубо. Основното е да гледаш например при обработка на пластмаса, да не даваш много обороти за да не я топиш. Това е основното. За рязането чалъма ще го хванеш. Ако има нещо друго, питай. Ако мога да помогна, ще пиша.

Поздрави.
smlxl - специалист
Поздравявам те за покупката на този уред! Много е полезен. Моят обаче е на Райдер със 135 ватов мотор. Не ми се е случвала такава промяна в оборотите. Зор вижда само от мен :-D Иначе много добре подбрана мощност на двигателчето. Изпробвал съм го за какво ли не - имам богато въображение, а и съм зъболекар - много ми напомня за мойте машинки :lol: Дано проблема да ти е бил случаен и да си я ползваш безаварийно. Само искам да те посъветвам нещо. Задължително ползвай очила! Задължително и за най-краткото включване. При високите обороти хвърчат разни отпилки, които не можеш да предвидиш къде ще отидат, а и много впечатляващо се пръсват дисковете за метал, особено ако не са армирани. Очилата, които ползвам са от Бриколаж за 8 лв, много здрави. Купил съм няколко, не защото се чупят, а защото не ги пазя много и се надраскват. Понякога правя доста финни неща и драскотините ме дразнят. Следващите, които мисля да пробвам са на Щил за 10 лв, да видя дали те се драскат по-малко. Но не това е важното, а винаги да са ти под ръка, и винаги да ги слагаш. И друго - не знам защо ползваш камъчета на Дремел. Отиваш в някой магазин за зъботехници и от там си взимаш всичко, което ти трябва на доста по сносни цени, а качеството е същото. Отделно, че въобще и не подозираш какво разнообразие от борчета съществува. Успех и ако имаш въпроси за нещо по използването на различните борчета питай!
Ами взех камъните на дремел защото бяха единственият по голям комплект който видях. Но следващия път като отида на пазар ще гледам за зъболекарски инструменти.

Благодаря ви много за съветите.

Сега за машинката пак, реших да полирам една две монети, не са ценни просто за пробата. Монтирах накрайника, пуснах го да се върти на най-ниските обороти на които работи, и общо взето веднага изгори полирпастата на дремел. Не мисля че е нормално да не работят половината степени на машината и смятам през седмицата да се обадя до сервиза и евентуално да я отнеса до магазина да я сменят.
griffin - майстор
Koлега smlxl сподели де са тия зъболекарски магазини в София ако си от там де, че аз имам някакви стари борчета ама половината вече са дали фира а нямам достъп до зъболекар да ме снабди с още а искам да зи напазарувам борчета и друг интересен инструментариум :-).
10х предварително :-)
madsnake - специалист
Няма защо да звъниш в сервиза щом си я купил толкова скоро. Директно рекламирай в магазина.
smlxl - специалист
Зъботехнически, не зъболекарски. Не че на повечето места не се продават борчета и за двете. Като за начало отивате във Военна болница през централния вход и на охраната като ви спре им казвате, че отивате до санитарния магазин. Той се пада малко напред и вляво. Има медицински облекла и приспособления на пръв поглед, но на една от витрините има изложени такива борчета. Аз обикновено от там си пазарувам. По мой съвет си вземете руска фреза за метал. Така кажете, продавачката знае какво да Ви покаже. Черната най отнема, зелената е нещо средно, червената е най-финна. Аз работя със зелената. Става и за пластмаса и за метал. В зависимост от натиска на ръката може да заглажда, но може и да изяжда :-D Много са качествени, не се притеснявайте от думата руска. Струват 10 лв бройката, но пък това нещо замества няколко вида камъчета, диск за рязане, държач... така че си заслужава. Веднъж като опитате ще разберете за какво говоря. И не забравяйте ОЧИЛАТА!!! Питайте ако сте намислили нещо. Много я ползвам тая машинка и много неща мога да Ви кажа с какво да ги изпилите. Полирната паста не я ползвам много, защото цапа, хвърчи навсякъде. Вземи си телени четки от двата вида - за черни и за цветни метали и с лек натиск с жълтата ще постигнеш добри резултати с монетата. После с кечето полираш. Можеш да ползваш и гумичките с диамантен прах за финно полиране и пак с лек натиск. Успех!
Mc Queen - специалист
Колега ,
По някакви спомени и моя Skil правеше така в началото.
Но после се оправи. След следната интервенция :-D

Има вероятност четките да НЕ са се напастнали все още.
Моят съвет е:
Пусни машинката без натоварване за няколко минути на 1-ва степен , и постепено увеличавай степените.
Като на всяка степен оставяш машинката да поработи за няколко минути.

P.S.
Забравих да пиша, че освен промяна на оборотите, понамирисваше неприятно.

Дано съм ти помогнал
dimitar68 - напреднал
Колеги за какво точно се исползват тйа машинки, винаги ги заглеждам ама :? :?
smlxl - специалист
Имаше една реклама за мултифункционалния мъж... Ей това е мултифункционална машинка. Ограничават се приложенията и само от фантазията на собственика... и от набора приставки, борчета и фрези :-D Според мен ако имаш опит с разни домашни поправки и те влече стила Направи Сам, не гледай машинката, а самите врътки дето можеш да и закачиш. Те сами ще ти подскажат за какво можеш да я използваш. Ако имаш конкретно приключение, в което искаш да се включиш - кажи. Аз доста неща съм вършил с нея и ще мога да те посъветвам дали да си я вземеш.

Тема "Мултишлайф на Скил" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: