• 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
Ел. инструментите. Консумативи.
Chefo77 - майстор
Еди, ВСИЧКИ Бошове - и сини, и зелени - са с бърза смяна. Този на 275 (GST 90 BE/E) не прави изключение.
k0st4din, на 275 е с 25 ножчета, иначе на 266 е без тях. Според мен си заслужава да дадеш 10 лева за тези 25 ножчета.
А иначе не трябва да те притеснява това, че е с по-малка консумирана мощност. Разликата в отдаваната е 20 вата, по спомен, но 90-ката е от нормалната серия, 8000 - от базовата. Бъди сигурен, че има защо да има разлика в цената :)
Само бъди сигурен, че твоите ножове са с T захват, само Т ножчетата могат да се слагат на бърз захват! Ако твоите са U, не стават, както и ако са повечето модели на Festool. Последните пък са по-дебели. Че с тези цени по 9 лева - да не си купувал нещо от тези 2 типа.
Иначе Макитката от клипа на пича е на почти 500 пари. Ако се решиш за нея, пиши на Ники Клочев. :) :)
Като отидеш в магазина на Тръпкови, кажи на каква цена си го гледал в нета и че очакваш да го получиш на същата ;)
k0st4din - специалист
Моите ножове са такива, е една малка част от тях и всички са с Т захват:
http://www.img-share.eu/main/image_view ... 93.jpg.htm
С последния си коментар от твоя страна, почвам да се чудя между двата модела, :? , но нали няма да съжалявам ако взема по евтиния. Просто нямам толкова пари.? Каква е разликата от нормалната и базовата - все пак?
Като сподели за дебелината на ножовете ми направи впечатление, някои от тях наистина са малко по-дебели, това означава ли, че няма да станат?
Chefo77 - майстор
Би трябвало всичките да станат, дебелината на различните ножчета е различна заради вида на материала, за чието рязане са предназначени. Докато на Фесто повечето са по-дебели по принцип, толкова по-дебели, че не влизат в стандартните ролки. Просто Фесто нямат ролка, те са с различен тип стабилизация, а тези ножчета са проектирани специално за техните триони :)
А разликата никой няма да ти я каже, освен ако нямаш близък сервизен техник. Например едното може да е с пластмасов кожух на редуктора, при друго - изобщо да липсва, да няма балансиращи валове, ... Имах едно GST75BE - прекрасна машина, НУЛЕВИ вибрации - слагаш го без ножче на стъклен плот, включваш го да работи и то стои на място - но на всеки 5-6 месеца го вкарвах в сервиза, смазката на редуктора се пълнеше с трици от ламината и искаше смяна, иначе блокираше. Нямаше никаква защита - защо - ???
Един елементарен пример - при акумулаторните машини също има разделение. Едната ми 4 Ач батерия изведнъж се скапа - зарежда се перфектно, но нито една от машините ми не я отчита, ама изобщо. С изключение на една лампа - на нея свети та се къса, след изтощаване се зарежда нормално и отново работи, но само на тази лампа. Всичките ми машини са от Heavy Duty серията. ОБАЧЕ - батерията я сложих на един базов винтоверт, и ... верта си работи нормално. Направи ми впечатление, че всичките ми машини имат 4 контактора, с изключение на лампата - тя е с 3. Предполагам, че нещо в батерията, свързано с четвъртата планка, е дало фира и машините не отчитат батерията. Говорих с приятел (Stan 73), и се оказа, че батериите и машините имат микропроцесори и тези микропроцесори си комуникират - Колко си заредена, в добро състояние ли си, имаш ли температура и т.н. И когато потърси контакт и няма отговор, не отчита батерията. Базовите машини изобщо нямат такива процесори или имат такива със силно ограничени параметри, съответно не търсят информация от батерията и няма причина да откажат да работят с нея.
Та така ... Извинявам се за логореята, просто се опитах да обясня как нещо няма как да бъде установено без човек, който е навътре в нещата - а аз не съм такъв :)
Решението е твое - АЗ бих избрал по-високия клас. Но АЗ. За професионална работа. И защото съм си такъв, после ще ме е яд защо не съм взел по-горното :)
Christo - майстор
Чипът с мозъка стои в батерията.Той помни цалата история на заболяването. Колко е работила батерията, как е разреждана, колко пъти и сигурно още дузина неща. На базата на тази история чипът променя работата на зарядното така, както иска фирмата производител. Може да е в интерес на купувача, да се удължи срокът на експлоатация, може да е в негов ущърб-минали са две години от както си коландриш джажата, гаранцията е изтекла, знаем как я ползваш, време ти е да си купиш нова, я да ти пипнем режима на заряд, ами тя батерията е за смяна. Има фирми, които подменят елементи от батерията, но ако не сменят и чипа(ако китайските другари са успели да го изкопират) батерията си мисли, че е старата и не ще да зарежда нормално. Конкуренцията не знае точния протокол и нейните батерии може да са по-хубави, не не стават! Или пък "забравили" да сложат някъде нещо полезно, което би направило машината почти вечна. Не е това идеята. Идеята е машината да е идеална, докато изтече гаранцията. Иначе какво ще правят фабриките?
k0st4din - специалист
Така, приятели, да споделя днешното ми посещение за закупуването на жегето.
За мое съжаление не го взех. Даааа, знам, ще попитате защо.
Взех го в ръце и се влюбих в него, но в предвид цялата моя история с кривото рязане, помолих продавача да ми даде един нож да видя как стои.
Взех един квадрат и поставих жегето върху него, ножа започна да се допира по другата страна на квадрата и се получи следното:
Изображение
Не, неееееее не е моя грешката, точно по този изкривен начин стоеше ножа.
Горната страна само допираше, мноооого лекичко, с идеята да си продължи така и надолу, но уви.
При тази ситуация се спрях, от страх да не започне и този да реже накриво.
Три зегета ми отвори жената да не би това нещо да е дефектно всичките бяха така. В последствие взехме друг предмет също с равни страници, да не би това трупче да е криво, и на другото стоеше по същият начин.
Утре мисля пак да ходя, но в другият им магазин, да ги помоля ако е възможно да го изпробваме, въпреки, че не ми се вярва да се случат нещата.
А, ако го платя, сами се сещате какво ще следва - ще има едни уговорки, ма господине, вие сте го купил, сега вече ще бъде на ремонт и тем подобни.
Как да съм сигурен, има ли някаква "врътка" дето да не я знам.
В очакване съм от ваша страна.
Поздрави
Благодаря ви много.
Lisko - майстор
Моето също още отначало си беше криво. Разбрах че ако гледам там чертичката в средата да ходи по начертаната линия, нищо хубаво не излиза (тръгва накриво). И взех да гледам самия нож къде ходи. За да режа направо, трябва да държа доста накриво. Зегето ми е Блек ен' Декер и поема с едно щракване както T така и U ножчета. Вторите ги взех евтино от ибей.

В началото се ядосвах, ма после се примирих и така съм рязал доста "прави" линии преди да се взема настолен циркуляр. Казвам в кавички, щото те хем не са прави, хем отклонението ми е доста малко. Това си е философска дилема - от една страна зегето не е за прави линии, но ако се стараеш - може ;-)

Не съм пробвал да го раглобявам. Не разбрах - принципно може ли да се коригира тоя ъгъл и ако да, лесно ли е да се направи както трябва или ще трябва да се опитва много пъти?
k0st4din - специалист
Lisko написа:
Моето също още отначало си беше криво. Разбрах че ако гледам там чертичката в средата да ходи по начертаната линия, нищо хубаво не излиза (тръгва накриво). И взех да гледам самия нож къде ходи. За да режа направо, трябва да държа доста накриво. Зегето ми е Блек ен' Декер и поема с едно щракване както T така и U ножчета. Вторите ги взех евтино от ибей.
В началото се ядосвах, ма после се примирих и така съм рязал доста "прави" линии преди да се взема настолен циркуляр. Казвам в кавички, щото те хем не са прави, хем отклонението ми е доста малко. Това си е философска дилема - от една страна зегето не е за прави линии, но ако се стараеш - може ;-)
Не съм пробвал да го раглобявам. Не разбрах - принципно може ли да се коригира тоя ъгъл и ако да, лесно ли е да се направи както трябва или ще трябва да се опитва много пъти?
Здравей,
много съм съгласен с теб.
Принципно нямам на идея колко струва твоето зеге, но това което коментираме, аз да отида да си купя, все пак цената му е 230-240 лв., ако не е на промоция и би трябвало да говорим за доста по-високо качество.
То и в моят случай е същото аз не гледам къде е зегето, а гледам къде е ножа и аз пасвам по него, а не той по мен (образно казано).
В голяма дилема съм, какво да правя, а снощи забравих да напиша, пък за наййййй-фрапиращото. Жената ми даде да пробвам зеге за над 600 лв. и при него беше същата ситуация с отклонения нож както съм показал на картинката.
Твоят и моят проблем обаче са в друга посока - т.е на нас ножовете ни се кривят, как да го кажа.......прави са надолу(поне при мен), но се кривят (в моят случай) наляво и аз винаги трябва да завъртам зегето надясно, за да ми е прав ножа, в противен случай, ако имаме права линия по която да режем, винаги отива ножа на лявата страна.
Не знам при теб как е, но моето бутало(дано да ме разбереш, че съм много зле с терминологията) е една пластина около 1 см. Показвайки се отдолу към нея навиваме другата квадратна пластина(държача на ножа) с два болта. На излизащата пластина в средата имам направен канал, та точно този канал е направен (ама баш дето казват - да не кажеш, че няма канал). След вашите съвети и след като го разглобих, всъщност видях че от там ми идват проблемите. Т.е - моите ножове са Т-образни, когато го пъхна, той трябва да влезне в този канал, за да бъде прав и след това да го затегна, но когато той не влезе, не че има как да стане (там влизат само едни много тъъънки ножчета за ламарина, които имам) всичко става криво.
Последните ми опити, бяха да охлабя леко двата болта, да врътна ножа лекичко, много лекичко надясно и пак да затегна, като пак не съм влязъл в канала и тогава вече зегето е дооооста по-право и рязането става, много по-приятно и лесно, но пак не е идеално.
След всички тези многословия, аз и в предните коментари споделих, че имам три варианта: 1ви - да ми сменят водача, 2ри - този канал много финно да се издълбае съсееееееем малко и да се разшири пак така съъъъъвсем малко, за да може като влезе ножа да се законтри и да не се криви(от тук идват всички проблеми), 3ти - да си купя ново зеге - :) снощи се разкандардисах, по описаните причини.

Изображение
Поздрави
EDI - майстор
Сега, по принцип не е работа на прободния трион да реже като настолна машина и от него не може да се очаква да прави срезове с идеална геометрия.Просто системата на машината е такава - с една опорна точка на режещата част.Дори и държача да е идеално вертикален, ножа при по-дебели детайли, да речем над 20-25 мм при малко по-голям натиск започва да криви.Преди да си купя герунга, всичко си режех със зеге-то, дори и при идеални условия и многогодишен опит, при срезове от по 200-300 мм има отклонения, които обирах на лентовия шлайф.Та, искам да кажа, няма прободен трион, който да реже дълги срезове, като да замести настолните машини.
k0st4din - специалист
Да, разбира се - няма такъв който да реже правилно или безупречно право, но аз споделих, че при мен е много отклонението ако не го в общи линии напрягам само и само за да върви право. Изобщо не държа да е 100% право, но чаааак пък да танцува и това не си е работа. В предния коментар споделих къде е при мен проблема.
пишман_майстор - майстор
Със зеге е трудна работа правите срезове. Най-добре ръчен циркуляр. Работата е там, че понякога просто се налага да се ползва и зеге за целта. И на мен ми е правело впечатление, че леко ако се "нагласи" ножа , също и плотчето ( ако е с наклон ) се докарват д/г нещата, вече ако има начин да се укрепят и доп.луфтове във водещата ролка- още по-добре. Бях качвал едно мое зеге в някоя от темите свързани със избор на зеге, дето се справя доста добре и от всичките които имам вкъщи, реже максимално право. Рядко го ползвам , но когато се наложи разчитам на него.
П.п. намерих си снимките в viewtopic.php?f=57&t=47043&start=10610
  • 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36

Тема "Работа с прободен трион" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: