• 1
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 62
Ел. инструментите. Консумативи.
Buliviv - специалист
пет май 22, 2020 2:22 pmChefo77 написа:
4329 на Макита е добро за домашно, единствен недостатък - захватът е с винт. Не разчитай на прахоизсмукването от зеге.
Според мен най - доброто в неговия клас и ценови диапазон. Мисля, че като е в промоция цената му пада под 140 лв.
А относно моща му пробвал съм го и без никакъв проблем прави напречни срезове с дължина 300 - 400 мм в 50 мм дъбови янове. Не знам какво повече да се очаква от тази малка, лека и работеща без никакви вибрации машинка.
Колкото до срезове в ламинат, мебелно ПДЧ и кухненски плотове не смятам,че е нужно да се коментира .
meleager - напреднал
съб май 23, 2020 11:21 pmBuliviv написа:
пет май 22, 2020 2:22 pmChefo77 написа:
4329 на Макита е добро за домашно, единствен недостатък - захватът е с винт. Не разчитай на прахоизсмукването от зеге.
Според мен най - доброто в неговия клас и ценови диапазон. Мисля, че като е в промоция цената му пада под 140 лв.
А относно моща му пробвал съм го и без никакъв проблем прави напречни срезове с дължина 300 - 400 мм в 50 мм дъбови янове. Не знам какво повече да се очаква от тази малка, лека и работеща без никакви вибрации машинка.
Колкото до срезове в ламинат, мебелно ПДЧ и кухненски плотове не смятам,че е нужно да се коментира .
Честит празник на всички.
Да, май се очертава да е този модел. Снощи обаче не ми издържаха нервите и се изхвърлих малко по-сериозно - спрямо ограничения си бюджет - за винтоверт. Идеята ми е да мога да фиксирам зегето в самоделна станция, в която да се движи в легло, за да не мърда наляво-надясно. Нещо такова. Та повече ме интересува прецизността и добрата центровка на машината. Надявам се този все пак бюджетен модел да ги предлага.
PIP - майстор
Не очаквай да режеш право със зеге, напречно по жилите горед-долу, но по жилите трудно и невъзможно с линеал, за да е право трябва да компенсираш и линеала само пречи. А това на клипа е безсмислено, същото се постига с дърводелски триъгълник с тая разлика, че имаш видимост къде режеш. За право рязане си купи циркуляр.
meleager - напреднал
нед май 24, 2020 1:59 pmPIP написа:
Не очаквай да режеш право със зеге, напречно по жилите горед-долу, но по жилите трудно и невъзможно с линеал, за да е право трябва да компенсираш и линеала само пречи. А това на клипа е безсмислено, същото се постига с дърводелски триъгълник с тая разлика, че имаш видимост къде режеш. За право рязане си купи циркуляр.
Да, да... и циркулярът е заплануван, ама пуста бедност... Засега ще почака. И не, нямам предвид да режа надлъжно, а напречно и понякога под определен ъгъл. Не бих нарекъл самодлеката по-горе чак глупост, и макар да съм пълен лаик, сам мога да видя какви предимства предлага, макар и да не са кой знае какви.
PIP - майстор
Не че е глупост, но за мен е безсмислена, защото със зегето обикновено се реже по някаква линия, а с това 'приспособление' нямаш никаква видимост къде режеш. Една права летва с две стеги и/или един прав ъгъл вършат повече работа. Изгледай началото наТоя и целия Тоя кип.
meleager - напреднал
нед май 24, 2020 7:52 pmPIP написа:
Не че е глупост, но за мен е безсмислена, защото със зегето обикновено се реже по някаква линия, а с това 'приспособление' нямаш никаква видимост къде режеш. Една права летва с две стеги и/или един прав ъгъл вършат повече работа. Изгледай началото наТоя и целия Тоя кип.
Благодаря за клиповете. Макар че нямам директен опит, сам се сетих, че мога да направя същото с летвите и стягите, преди да успея да си изработя някаква станция. Но разбира се, ако се окаже, че това ми стига, може и да свикна да работя така. :)

Апропо, Makita-та е вече поръчана и сега остава да препиша моделите на ножовете (и правия ъгъл), които ползва американецът от първия клип, и ако мога да ги издиря на местния пазар. И ако всичко е наред, тези дни - живот и здраве - ще тествам първия си прободен трион. :)
Chefo77 - майстор
Всъщност прецизността на среза на зегето не е толкова заради несъвършенствата на машината (изключвам лидлските боклуци и други бюджетни чекии), колкото заради гъвкавостта на ножа и свободния му долен край. Той е слабото място, за да не можеш да поддържаш “прав курс”, всяка жилка му влияе. И се получава така, че дори и да водиш машината перфектно по линеала, ножът ходи където си иска.
Има тема за ръчни циркуляри, разгледай там - мисля, че ако се окомплектоваш с едно PKS55 например, ще забравиш за доработките по зегето :)
meleager - напреднал
нед май 24, 2020 10:43 pmChefo77 написа:
Всъщност прецизността на среза на зегето не е толкова заради несъвършенствата на машината (изключвам лидлските боклуци и други бюджетни чекии), колкото заради гъвкавостта на ножа и свободния му долен край. Той е слабото място, за да не можеш да поддържаш “прав курс”, всяка жилка му влияе. И се получава така, че дори и да водиш машината перфектно по линеала, ножът ходи където си иска.
Има тема за ръчни циркуляри, разгледай там - мисля, че ако се окомплектоваш с едно PKS55 например, ще забравиш за доработките по зегето :)
Благодаря, непременно ще я разгледам. Запазих в отметките модела, който предлагаш. Живот и здраве, ако се видя с някой лев скоро, вероятно ще го поръчам и него, и тогава ще съм окомплектовал "Светата троица" - винтоверт, зеге, циркуляр (вече имам малък ъглошлайф). :)
sweet28 - напреднал
Нека и аз като новобранец започна с един по обикновен въпрос, скоро ми престой ремонт, ще сменям ламинат, врати, плоскости и плотове и такива ти неща. Спрял съм на на два модела:

Bosch Professional GST 8000 E

Makita 4329

Кой от двата да избера? Ако може да ме посъветвате :yawinkle:
PIP - майстор
Не съм работил и с двете зегета, но тая макита изглежда много първобитна и само заради sds-а боша си заслужава разликата в цената.
  • 1
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 62

Тема "Избор на прободен трион (зеге)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: