• 1
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 62
Ел. инструментите. Консумативи.
sweet28 - напреднал
пет апр 02, 2021 10:05 amPIP написа:
Не съм работил и с двете зегета, но тая макита изглежда много първобитна и само заради sds-а боша си заслужава разликата в цената.
Разликата в цената не е голяма 30 + лева, мен повече ме интересува, като качество, точност, боша е по-силен поне на хартия, в реалност не знам как е.
Знам, че и макита и бош имат хубави и качествени машини, просто конкретно от тия два модела се чудя кой да избера :?:
horgasz - специалист
Имам я въпросната Макита от около година. Плзвам я любителски и съм много доволен от нея. Сега, верно преди това се тормозех с някакъв Black&Decker и си беше жива мъка, та по тая причина може да не съм съвсем обективен.... Държи сравнително прав срез по хоризонтала и вертикала, ако не я напъваш. Не прегрява и след 2 метра срез на веднъж в 2 см чамова дъска.
От Боша нямам впечатления.
Относно SDS-а не съм изпитал нужда от бърза смяна на ножчета (самата смяна отнема около 20-30 секунди, без да бързам).
sweet28 - напреднал
пет апр 02, 2021 10:22 amhorgasz написа:
Имам я въпросната Макита от около година. Плзвам я любителски и съм много доволен от нея. Сега, верно преди това се тормозех с някакъв Black&Decker и си беше жива мъка, та по тая причина може да не съм съвсем обективен.... Държи сравнително прав срез по хоризонтала и вертикала, ако не я напъваш. Не прегрява и след 2 метра срез на веднъж в 2 см чамова дъска.
От Боша нямам впечатления.
Относно SDS-а не съм изпитал нужда от бърза смяна на ножчета (самата смяна отнема около 20-30 секунди, без да бързам).
Аз съм по зле и от любител, но заради тоя ремонт ми трябва, доста стаи в къща и апартамент, и предпочитам да дам до 200 лева но да кажем да реже ламината точно и без да задира врапиращо, и някоя друга дъска или плоскост или плот все такива неща :yawinkle:
За това съм се спрял на Bosch Professional GST 8000 E или Makita 4329 или нещо до 200 лева? НО кое да е ми трябва съвет :?:
floydogi - специалист
Имам Боша - стабилна машинка, супер балансирана - въобще не усещаш вибрации, като режеш. Макитата не я познавам, но на пръв поглед е по-слабичка. Но пък има лят плот, който при боша е щампована ламарина. Предполагам е по-лека. И има къде да си мушнеш прахосмукачката - боша няма прахоотвеждане, хвърля напред, и ако си се надвесил да гледаш сряза, ти пълни очите. Бързия захват мен си ме кефи, но не е жизнено необходим. На мен ми трябваше по-мощна машина, че рязах греди 12 като правих покрива, и затова взех боша.
Chefo77 - майстор
На всички модели на Бош концепцията за разстоянието между плота и горния край на ножа е еднаква - зле. Затова ти пълни очите - защото за да видиш къде реже ножа, трябва да се наведеш - и оттам разстоянието между очите и среза намаляват.
Правилно си направил, че си взел Боша за гредите. Това му е предимството - че е по-мощно. Във всичко останало 4329-ката го бие. Толкова му се кефих на това зеге като излезе - профи, на такава цена ... Чак навих колега да си вземе. Още ми се сърди.

Към колегата с питанката - виж това:

https://m.olx.bg/ad/makita-4350ct-probo ... 8upU3.html
PIP - майстор
пет апр 02, 2021 3:56 pmChefo77 написа:
На всички модели на Бош концепцията за разстоянието между плота и горния край на ножа е еднаква - зле. Затова ти пълни очите - защото за да видиш къде реже ножа, трябва да се наведеш - и оттам разстоянието между очите и среза намаляват.
Правилно си направил, че си взел Боша за гредите. Това му е предимството - че е по-мощно. Във всичко останало 4329-ката го бие. Толкова му се кефих на това зеге като излезе - профи, на такава цена ... Чак навих колега да си вземе. Още ми се сърди.

Към колегата с питанката - виж това:

https://m.olx.bg/ad/makita-4350ct-probo ... 8upU3.html
Както вече споменах кокретните модели не съм ползвал, но това дето си написал не е вярно. 2021 година смяна на ножове с шестограм е като да ползваш винтоверт с патронник с върток. Бош като фирмата измислила зегето все още води в иновациите при тези машини и точно макита е по-подходяща за груба работа. Колкото до ‚духането в очите“ бошовете (защото гледам пишеш за бош като цяло) си имат предпазител за тази цел (моя никога не съм го ползвал). Тая конкретна макита няма и духалка обдухваща линията където режеш, така че ествено, че няма да ти пълни очите. Знам че си фен на макита зегета, аз имам повече инструмент на макита, отколкото на бош, но макита зеге само на батерия бих предпочл пред бош.
Chefo77 - майстор
Подозирам, че имаш огромен опит със зегетата на двете марки, затова пишеш такива работи. Защото аз имам доволно богат такъв и смея да дам мнение за двете конкретни, както и за почти всички по-големи модели и на двете марки.
Нито един, който е минал от Бош на Макита, не иска да чуе повече за Бош. Интересно защо ли. Само покрай мен има четирима, които могат да го потвърдят, а двама бяха луди фенове на зегетата на Бош. Тези предпазители може и да са много удобни, когато ти се наложи да срежеш една дъска, когато режеш на ден по 50 л.м., точно на втората минута си го хвърлил в куфара, защото ти писва да го чистиш - зацапва се с прахоляк и нищо не виждаш.
Пък SDS-ът е просто едно удобство, когато не става дума за профи техника. Не е на всяка цена. Бюджетните боклуци на Спарки и те бяха със SDS, да ти кажа ли колко от тях си изкарваха гаранцията?
4329 е фина машина с ниска мощност и точен срез, идеална за домашния майстор, който няма намерение да реже талпи по дължина. 8000 на хартия е много добър, но си е тотална база, не покрива очакванията за дори и по-ниско натоварена профи машина - дори повечето от зелените са по-качествени от нея :( Фен съм на Бош, много инструмент имам на тази марка, но на черното бяло няма как да кажа, колкото и да ми се иска.
Buliviv - специалист
Chefo77 Подкрепям те с две ръце. Напълно изчерпателен бе и с нужното количество аргументи.
Преди няколко дни в подобна тема написах почти същото.
viewtopic.php?f=54&t=53536&p=1067852#p1067852
PIP - майстор
Я кажете конкретно кои модели бошове са ви минали през ръцете. Ако сравнявате скъпи макити с евтини бошове може и да се съглася до някъде. Моя gst 135 bce го купих чисто нов 2008г и до ден днешен работи без забележки, предпазителя НИКОГА не съм го ползвал, още е чисто нов, sds-а не е просто удобство, но щом не е важен за вас... хубаво. Най-добрите модели на бош са 140, 135 и 160 и аз не съм хващал макита или дори фестул, които са на тяхното ниво. Два модела на метабо казват, че били много добри и зегето на мафел, което го хвалят като най-доброто на пазара, но аз не съм ги пробвал.
Buliviv - специалист
Съгласен съм, че посочените Бошове също са много добри зегета, но цените им са далеч от тези на Макита 4329. Пак твърдя, че последната за мен е най - доброто в лекия клас и ако няма да се режат греди е идеална. /пробвал съм я на дъбова талпа 50 мм и си е реже без проблем/.
Най - добра е и ако гледаме на нещата в бюджет до 140 лв.
За правилни надлъжни срезове на дебела дървесина, при мобилни нужди ползвам Bosch GTS 190.
Мафел не съм пипал, само съм слушал, че машините им са класа, особено в дяла дървообработване.
  • 1
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 62

Тема "Избор на прободен трион (зеге)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: