Ел. инструментите. Консумативи.
Здравейте.
Реших да си купя ексцентършлайф за любителско ползване (1-2 пъти максимум на година за дребни ремонти ) и попаднах на raider rd-rsa03. Но при тестването на машината още в магазина забелязах, че държейки диска с ръка-той само вибрира и не се върти. Т.е.
остта на мотора е свързана с диска посредством лагер ако не греша. Същото е и с другите модели на спарки и т.н. На този клип се вижда, че се върти яко тоя диск [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dtLKd8CFSH8[/youtube]
Моля някой по-вещ с тези инструменти да ми обясни как се работи с тях и струва ли си покупката.
Kumay - майстор
При този вид машини въртенето е следствие на вибрациите.
Ако САМО се върти диска, без да вибрира - лагерите са за смяна, блокирали са!!! :wink:
Но на клипа в ю туб се вижда как се върти, че и ламарина шлайфа а аз диска го спирам с ръка и той само ми вибрира в ръката. :?
mitko64 - майстор
Aз се престраших и взех лидълския, та си върти и ексцентрира и на празен ход и под товар.
bimbaeco - майстор
Не съм съгласен, че въртенето е следствие на вибрациите.
Машината върти работния орган около ос (както когато се шлайфа с ъглошлайф), но тази ос на свой ред се движи по елиптична траектория. Това позволява машината да може да отнема по-бързо по-дебел слой от дървото (както лентовите шлайфмашини), но да не оставя толкова груби драскотини (като лентовите), защото никога едно и също зърно от шкурката не минава през една и съща точка от повърхността на детайла два пъти (заради елипсата, която описва оста на въртене на работния орган). Тово е огромно предимство, защото при тези машини няма значение дали се шлайпа по посока на дървесните влакна, или не.
С други думи, не е нормално дискът да не се върти.
От марката "Райдър" съм имал две машини - една оберфреза и едно ренде. Никога не бих си купил "Райдър" отново.
За горе-долу същите пари може да се купи "Пауърплюс". Ексцентричният шлайф от Лидъл също изглежда добър (чакаме ЗЕДИКУС за отзиви от него).
Тани - модератор
Напълно нормално е да не се върти! Това е ПРЕДИМСТВО! Ники е прав, че трябва да се завърти от вибрациите. Ако предварително се е завъртяла шкурката и допреш с нея детайла, то той ще се надере от периферната скорост . Завъртането става чак след като опре шкурката в повърхността се упражни натиск. Понякога става и на празен ход, но с ръка лесно се спира и остава само вибрацията.
profesionalist_wood - майстор
Аааа верно ли бе Тани? Не знаех, защото това е единствения тип машина която не притежавам... :-D
Chefo77 - майстор
Тани написа:
Напълно нормално е да не се върти! Това е ПРЕДИМСТВО! Ники е прав, че трябва да се завърти от вибрациите. Ако предварително се е завъртяла шкурката и допреш с нея детайла, то той ще се надере от периферната скорост . Завъртането става чак след като опре шкурката в повърхността се упражни натиск. Понякога става и на празен ход, но с ръка лесно се спира и остава само вибрацията.
Това да не е ъглошлайф бре, Тани, да надере детайла. Освен ако не ползваш шкурка 18 и приближаваш мнооого бавно към плексиглас :)
Ники имаше предвид, че ако САМО ВЪРТИ без да вибрира и т.н. В режим празен ход се върти като стой та гледай, но основно вибрира.
Ти сякаш не си ползвал ексцентър :)
Тани - модератор
Не съм ползвал ексцентършлайф почти никога, или поне мнооого дълго време ... около 15 минути :lol:
Не всички търкаме само дърво, като тебе :wink: ! Има материали, на които си личат кръговете, ако не внимаваш! Един мой приятел има същия като моя ексцентършлайф, но нещо са му прецакани лагерите и върти постоянно. Той е автобояджия и пуска машината само, когато е допряла до детайла, защото ако опре с ръба, докато се върти, наистина дълбае като с ъглошлайф в кита, особено, ако шкурката е нова. Това много добре личи под лака, ако го допусне!


ПП
Chefo77 написа:
В режим празен ход се върти като стой та гледай, но основно вибрира.

А ти сигурно не си виждал ХУБАВ ексцентършлайф :wink: В идеалния случай САМО вибрира, без да се върти , докато не го допреш до детайла!
Chefo77 - майстор
Тани написа:
Chefo77 написа:
В режим празен ход се върти като стой та гледай, но основно вибрира.

А ти сигурно не си виждал ХУБАВ ексцентършлайф :wink: В идеалния случай САМО вибрира, без да се върти , докато не го допреш до детайла!
И дори и този да не е съвсем профи, ако според теб тригодишния ми опит с ТОЗИ не е достатъчно продължителен или самия ексцентър не е ХУБАВ по твоя критерий, си вземам думите обратно :)

Тема "Въпрос относно ексцентършлайф" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: