Ел. инструментите. Консумативи.
griffin - майстор
Машината е на около 2 часа работа приблизително, взета е от UK реномиран търговец така че едва ли е менте. Съжалявам за качеството на видеото но е снимано с таблет а нямам стойка.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_wzAnnvzDOg[/youtube]

Би трябвало да може да спреш диска с ръка но трудно.
Тани - модератор
Би ли направил теста, както съм го описал по-горе? За да се вижда по-лесно маркера, нарисувай го на шкурката и снимай към нея. Почни с ниски обороти и ги увеличавай бавно до максимални! Ако се случи нещо различно от това, което съм описал, нещо не е наред с машината ти! Току що четох една инструкция на Макита и в нея ясно е написано, че при нулево натоварване, диска може да се завърти наобратно! Поне с Чефо вече сме на едно мнение, остана и с Грифин да стиснем ръцете, за да е спокоен автора на темата при следващото ходене в магазина!
8180 - майстор
bimbaeco написа:
Тая тема стана супер форумна. Един човек зададе конкретен въпрос. Ние не му отговорихме, изпокарахме за нещо в периферията на въпроса и накрая един каза "абе, купи си фестул".
Благодаря за съдействието. :partyman:
Тани - модератор
Колега(потребител), ти какво разбра досега от спора и какъв съвет би дал на този етап, ако спрем? Чефо и аз му казваме, че е нормално да не се върти и да може да го спреш с ръка, а Грифин и Бимбаеца казват обратното. Ние му препоръчваме да си купи този , който не се върти като ъглошлайф, а те точно обратното! Ако искаш, дай му верния отговор и да спрем със спора!

ПП Багера доколкото разбирам, и той му препоръчва ексцентършлайф със спирачка! Разликата между тези със и без спирачка е, че със спирачката могат и трябва да се включат преди да са допрени до детайла, а тези без спирачка трябва да се включат когато са допрени до детайла, за да не се развъртят прекалено!
griffin - майстор
Тани ето ти втория тест не мой ме убеди че не трябва да се върди диска на празен ход.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cnF12EtSu_s[/youtube]

Спец рових из нет-а да не би аз да греша но явно и на хамериканците машините работят както предполагам.
http://americanwoodworker.com/blogs/too ... nders.aspx
Ако не ти се чете цялото извадих от статията какво трябва да прави диска - последния пасаж.

What does the disc actually do?

The disc on a random-orbit sander moves in two independent ways: It oscillates and rotates. This should produce a smooth finish without visible scratches, but success also depends on proper technique (see “Correct Speed and Pressure,” below).

Oscillation produces tiny circles, or “orbits.” Each orbit is always the same diameter on any individual sander, but that diameter varies from machine to machine.

The disc’s rotation speed varies with the amount of pressure you put on the sander. As you push harder, the rotation slows; however, the disc continues to oscillate and make the same size orbits. Slowing the disc’s rotation makes the pattern of swirl marks you leave behind much more visible (see “Correct Speed and Pressure”).


Диска трябва да се върти т.к при натиск ще се забави и ще падне скоростта на шлайфане отнемане на материала.
bimbaeco - майстор
И аз като Грифин съм от американската школа. Всичко, което знам за дърводелството и машините, които се използват за него, съм го учил там. Проблемът със стартирането и допирането на шлайфмашината към обработваната повърхност е отдавнашен и там дърводелците се делят на две групи (и сигурно като нас спорят). Едните твърдят, че е най-добре машината да се положи изключена върху материала и да се стартира тогава. Другата твърди, че трябва да се приземи (буквално като самолет), както е показано в приложените от мен страници от списание Shopnones (което за мен е Библия). Самият факт, че се води тази дискусия, говори за тази специфична характеристика на ексцентричните шлайфмашини.
Все пак, понеже моята е по-стар модел (има я в топ 3 на същото списание - бр. 21), реших да не споря и да приема, че машината на Тани е нов, подобрен модел, който предлага такава функция.
Не искам да споря повече.
Приемете мнението ми като лично предпочитание. Ако зависи от мен, ще си купя машина, която върти на празен ход.
Пожелавам ви приятна вечер.

Прикачен файл

Shopnotes #91 (Vol 16) - Planer Stand_Page_26.jpg

Прикачен файл

Shopnotes #91 (Vol 16) - Planer Stand_Page_27.jpg
Kumay - майстор
Тани написа:
...Човека пита дали трябва да се върти диска на празен ход и нормално ли е да може да го спре с ръка! Засега все още не е получил еднозначен отговор.
Явно кратки постове не се четат!
Първият отговор беше моят и не знам колко по-еднозначен може да бъде!

П.П. Не ме питайте повече по темата - достатъчно ясен бях! Във форумни спорове не влизам!
bagera1 - специалист
Kumay написа:
Тани написа:
...Човека пита дали трябва да се върти диска на празен ход и нормално ли е да може да го спре с ръка! Засега все още не е получил еднозначен отговор.
Явно кратки постове не се четат!
Първият отговор беше моят и не знам колко по-еднозначен може да бъде!

П.П. Не ме питайте повече по темата - достатъчно ясен бях! Във форумни спорове не влизам!
при въртене на плота на празен ход, при скъпите машини проблемът е в спирачката Но тя не се износва лесно. Оправя се с подмяна на плота.
При евтините марки тази спирачка както и плотовете са пълна пародия.
До автора на темата- за любителски нужди евтините ще ти вършат работа стига да вземеш под внимание първото ми мнение и препоръката. Със скъпите марки се работи по-лесно, бързо, и качествено но за дома не е оправдано
bimbaeco написа:
Тая тема стана супер форумна. Един човек зададе конкретен въпрос. Ние не му отговорихме, изпокарахме за нещо в периферията на въпроса и накрая един каза "абе, купи си фестул".
Багер, не се обиждай, "Фестул" със сигурност са много добри, въпросът е, че не помогнахме на човека, май.
за себе си съм доволен, изказах мнение за раидер и приятели също и за добрите. Дадох съвет и за работа с евтините-какво повече му трябва на човек
8180 - майстор
Тани написа:
Колега(потребител),
Къде видяхте такъв (колега) в тази тема? Ако сте имали предвид Колега (по Форум), бъдете по прецизен занапред, поне към Модераторите.

Моля, съблюдавайте и т.4 от Правилата!
Статистиката показва, че нарушаването й с използването на такъв стил, като правило, подстрекава няколко страници с безсмислени спорове в темата (т.3 от Правилата).
vencil - специалист
Чудя се дали на Makita MT M9204 която е без регулиране на оборотите ако си направя един удължител в който да я включвам с https://vikiwat.com/electronic-speed-co ... otors.html или https://bashmaistora.bg/%D0%B1%D0%BB%D0 ... 42163.html , ще мога да си намалявам оборотите :? .

Тема "Въпрос относно ексцентършлайф" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: