Ел. инструментите. Консумативи.
tottenham - специалист
Понеже не съм вещ в областа, Ви моля да ми разясните разликите между перфоратор и бормашина (предимства и недостатъци). И дали един перфоратор от среден клас би изпълнявал същите функции като една бормашина?
velsi - Почетен майстор
tottenham написа:
дали един перфоратор от среден клас би изпълнявал същите функции като една бормашина?
Категорично не! Това е все едно да сравняваш джип и лимузина. И двете ще те возят, но дали лимузината ще стигне където джипа? А дали с джипа ще пътуваш толкова бързо и комфортно? Перфоратора е специализиран за работа най-вече в бетон. Има бавни обороти и силен удар. Има голяма мощност и е тежък. Предимствата на една добра бормашина е да е лека, да има високи обороти, плавен старт.... Всичко зависи от предназначението. Ако ще пробиваш предимно бетон, но от време на време ще ти се налага да пробиеш и нещо друго то перфоратор ще ти свърши работа. Биенето се изключва, а в комплекта има адаптер със стандартен патронник. Но ако ще работиш предимно с метал, дърво, ще завиваш и развиваш винтове то една добра дрелка е твоя инструмент.
tottenham - специалист
тогава, не е ли по добрият вариант закупуването на бормашина? Тя все пак и с бетона ще се справи.
Другият ми въпрос е за марката. Каква да е тя? Енхел, Блак и Декър, Бош? Не става въпрос за професионални нужди, а за чисто битова употреба.
velsi - Почетен майстор
По принцип бормашината, ако е ударна може да пробива и в бетон, но това не е нейната силна страна. Дори в някои случаи може и да не успееш. Казано накратко: бормашината е инструмент с по-широко приложение. Всеки домашен майстор трябва да я има. Перфоратора е по-тясно специализиран инструмент, предимно за пробиване/къртене в бетон и камък.
Колкото до марките, от тези които си изброил избягвай Ейнхел. Бош и Блек&Декер са добри машини, но все пак зависи от бюджета, който си заделил.
tottenham - специалист
Velsi, нещо последно да те попитам. Мисля да си правя предстенна облицовка с гипсо-картон. Мислиш ли, че с бормашина бих си свършил работата. Въпросите ми са ориентирани и от чуто от мен изказване, че за монтаж на гипсо-картон са необходими перфоратор и винтоверт.
velsi - Почетен майстор
Ако предстенната ти обшивка е пред тухлена стена няма да имаш проблем. Аз съм пробивал плътна тухла с акумулаторния винтоверт. Ако е панел обаче или ти се наложи да пробиваш в трегер или колона ще видиш зор.
leonardo_vd - модератор
tottenham написа:
Velsi, нещо последно да те попитам. Мисля да си правя предстенна облицовка с гипсо-картон. Мислиш ли, че с бормашина бих си свършил работата. Въпросите ми са ориентирани и от чуто от мен изказване, че за монтаж на гипсо-картон са необходими перфоратор и винтоверт.
Има непрофесионални перфоратори които ще ти свършат работа. С ударна бормашина ще ти е много трудно. Ако пък ти трябва само да си свършиш работа си вземи под наем.
tottenham - специалист
благодаря Ви за отговорите :)
MASTER - специалист
Разликата между перфоратор и бормашина с ударно действие е в принципа на ударното действие.
При перфоратора ударното действия се постига от бутално цилиндърна група, която нагнетява въздух, а при бормашината удара се постига чисто механично.

Преди време нямаше леки и удобни перфоратори - мъчехме се с българските дрелки.

През 1995 година обаче се наложи да правя 6мм отвори в един изключително стар и здрав бетон. Успеха беше нулев - свредлото се въртеше върху бетона, без никаква идея да влезе. След 5 минути потене и влязло няколко милилиметра навътре свредло, предприех радикална стъпка. Извадих доста крупна сума за времето :-D (сегашна себестойност около 700 лв) и станах горд собственик на перфоратор METABO. След това пробиването на отворите се превърна в фасулска работа.

През ръцете ми са преминали всякакви марки и модели - Hilti, Bosh,Metabo,Makita, всички са работили дълго и безпроблемно.

Тема "Перфоратор vs бормашина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: