• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Ел. инструментите. Консумативи.
PIP - майстор
Аз имам по-стар вариант на тази макита (купувана 2006) и си работи перферктно до днес. За дълбочината може да я маркираш сам през сантиметър за ориентир, както е акумулаторната версия. Колкото до размера и тежестта, 190мм моделите са за работа с калибрирани строителни греди със стандартна дебелина 47мм и моята няма никанъв проблем да ги цепи по дължината с правилния диск за това.
schuldiner - майстор
Ненадейно чупих вала на "професионалния" /спарки/ ръчен циркуляр. Оригинални части няма, ново производство - Китай, ама не вдъхва доверие... Определено ще сменям марката. Гледах какво сте писали по повод https://www.onlinemashini.bg/razhen-cirkulqr-bosch/1092 - горе-долу покрива параметрите за мощност и дълбочина на ряза, особено при 45 градуса, но честно казано ми се иска нещо по-добро. Бюджет 600-700 лв. е приемлив, за повече ще трябва да се самоубеждавам, а ровенето в техн. характеристики не ми е много забавно...
Ще се радвам както на помощ от Форума при избора, така и на подсказване как точно се поръчва при колегата Dragozow :?
PIP - майстор
При тоя бюджет аз бих гледал модел, на който шасито е предвидено за работа и с водеща шина, така може да го ползваш и за разкрой на плоскости. Проблема е, че повечето са вече без разклинващ нож, който ако работиш основно с греди си е предимство. Аз имам две макити на тоя размер и съм доволен и от двете (имат си косури), но са кучета за работа. Единия е на батерии и го полвзвам много повече от тоя на 230волта, така и това е от значение.
schuldiner - майстор
За плоскости вече съм предвидил един бош-смъртник /нов е, но за месец работа вече е бая разхлопан/. Точно от водоустойчив шперплат се счупи вала на спаркито - то се и усещаше по вибрациите при рязане, че ще стане беля, ама така си и бях наумил, че ще взимам ново и го подкарах през нивата...
Честно казано, нямам никакъв опит с циркуляр на батерии. Принципно всичко трябва да му е по-добро от на тоя с кабел, освен теглото, може би. Ъъъъ, и цената, ама нямам против. Мощността над 1500 Вата прави клина на практика излишен. При акумулаторните пак ли е така? Режа 90% чам и вече избягвам плоскости с основния циркуляр. Повтарям, най-важни са ми мощност и повече от 50 мм при рязане на 45 градуса. Т.е. ако има акумулаторен с две батери при тези параметри за около 1000, май става. То и малко нагоре става, ама ще трябва да почна да заключвам входната врата вкъщи :-D
nikolson - майстор
Смятам, че не би трябвало да има проблем разкрой на хидрофобен шперплат с какъв да е циркуляр. По-скоро трябва подходящ диск, отколкото мощност.
MamaMy - майстор
Не е точно така. Шперплата се реже с много по-ниска скорост от другите плоскости. Дори масив по дължина се реже по-бързо. Проблема не е само в лепилата, а във факта, че 50% от шперплата дефакто е напречно рязане на масив. Иска видиран диск с повечко зъби, но пак при сравнение с други плоскости е бавно. Преди месец рязах гетинакс и дебело-ламинирана плоскост от едно време. От ламината хвърчаха искри, толкова твърд беше. Гетинакса и той ми се опъваше докато не хванах шперплата и видях какво е зор. :)
PIP - майстор
Акумулаторния като мощност е почти колкото 230волтовия, но търси модел с безчетков мотор, ако ще купуваш на батерии. Когато купувах моя още нямаше безчеткови с две батерии и ги яде за отрицателно време. Когато режа много ползвам циркуляри на 'ток', иначе не мога да смогна на батерии. Колкото до заклинващия нож, зависи. Ако търсиш над 47мм на 45градуса не знам дали циркулярите с 190мм диск ще вършат работа. Аз имам и един на 230мм на 230волта, но и той е без заклинващ нож и преди няколко дни не можа да се справи с 44 дъбови стъпала на 40мм дебелина, надлъжно няма проблем, но напречно заклинваше.

Имай и предвид, че циркулярите на батерии са с по-тънки дискове, аз не съм им фен.
Chefo77 - майстор
съб май 20, 2023 1:30 pmschuldiner написа:
...
Я виж този и кажи дали имаш интерес към втора ръка С шина 1600 мм. Говоря за машина, която е използвана много малко, дори колега от форума е рязал повече с нея, отколкото аз :D

https://www.onlinemashini.bg/ra4en-cirk ... 5-mm/23579
schuldiner - майстор
@Chefo77
Супер е предложението, ама знаеш ли как ме мъчат тези 47 мм при 45 градуса. Пък и преди минута поръчах Bosch GKS 65 GCE, 1800 W , 190 мм, т.е. 48 мм под ъгъл... Чукни на лс някаква цена, може да го взема и него.
Бях се засилил на 210 дискове, обаче се оказа, че т.нар. "тенис лакът" не държи 7 килограма :-D Ще си бачкам с 5-кг с дорязване, а на твоя 3,8 са направо екстра...
@PIP
Поразгледах... не съм дорасъл за акумулаторен, хеле безчетков.


MamaMy,
nikolson
Никакъв гетинакс не може да се сравни с шперплат, минал през пет-шест плочи и разкрояван да не стане зян за покрива :-D Видии и малко зъби, щото тук -там пирони, бетонни "бонбонки" на местата на шпилките и почти всички страни с остатъци 5-6 мм бетон. Добре че тоя обект свърши, ама както казах някакъв бош за малко над 200 кинта след месец работа е за скрап. Не съм му придирял, няма да се циганя за гаранцията. Отива на село колегата да си реже съчки за огрев...
пишман_майстор - майстор
Тоя строителния шперплат е мръсен за рязане. Имам в предвид за ползван и/или нискокачествен . Евтините са точно такива, употребявани, шлайфани , лепват им две нови лица/страници и се продава за нов ( рециклиран един вид ) по складовете.
Заварвал съм пирони в "чисто" нов такъв, парчета бетон. Мизерия. Ползвам един грозен циркуляр на хитачи. Модела ся не мога на 100% да се сетя, май c9u беше, но така да се каже тежък и достаъчно мощен, и да обърна диска обратно пак ще продължи да реже :), няма спирка. За груба работа е добре. С 235мм диаметър дискове е, но разбира се за рязането на тия плоскости слагам к'вото имам било с дребен дефект/поизносен и друг размер, предимно 210мм, че такива имам от други машини . Като начупи два последователни зъба хвърлям и слагам друг. Минуса му е, че е тежък , умаря мъжката ако се ползва на ниво над глава .
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Тема "Избор на ръчен циркуляр?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: