• 1
  • 2
Ел. инструментите. Консумативи.
malgitobi - специалист
Здравейте!
Чувала съм, че не е добре да се ползва страничната част на диска (визирам тези тънките за рязане на метал), защото може да се отчупи парче и да стане беля.
Купих си диск за шлайфане, който е доста по-дебел от тези за рязане и искам да попитам на този диск може ли да се ползва страничната равнина или пак не е препоръчително?
И въобще има ли дискове чиято странична равнина може да се ползва?

Прикачен файл

IMAG0134.jpg

Прикачен файл

IMAG0130.jpg

Прикачен файл

IMAG0129.jpg
preslav - майстор
malgitobi написа:
Здравейте!
Чувала съм, че не е добре да се ползва страничната част на диска (визирам тези тънките за рязане на метал), защото може да се отчупи парче и да стане беля.
Купих си диск за шлайфане, който е доста по-дебел от тези за рязане и искам да попитам на този диск може ли да се ползва страничната равнина или пак не е препоръчително?
И въобще има ли дискове чиято странична равнина може да се ползва?
На диска за шлайфане точно страничната му повърхнина е работна - какво ще шлайфаш?
malgitobi - специалист
preslav написа:
malgitobi написа:
Здравейте!
Чувала съм, че не е добре да се ползва страничната част на диска (визирам тези тънките за рязане на метал), защото може да се отчупи парче и да стане беля.
Купих си диск за шлайфане, който е доста по-дебел от тези за рязане и искам да попитам на този диск може ли да се ползва страничната равнина или пак не е препоръчително?
И въобще има ли дискове чиято странична равнина може да се ползва?
На диска за шлайфане точно страничната му повърхнина е работна - какво ще шлайфаш?
Ще шлайфам метална дограма (винкел). Ами той диска е абразивен, доколкото виждам и отгоре му има залепена черна лепенка от вътрешната страна... трябва ли да я махам или тя сама ще падне при шлайфането (или пък е устойчива на триене)?
gnt69 - майстор
Какво ще шлайфаш ръжда или заварки. Става и с ламелен диск.

https://www.google.bg/search?q=%D0%BB%D ... 0Q_AUIBigB
Chefo77 - майстор
preslav написа:
malgitobi написа:
Здравейте!
Чувала съм, че не е добре да се ползва страничната част на диска (визирам тези тънките за рязане на метал), защото може да се отчупи парче и да стане беля.
Купих си диск за шлайфане, който е доста по-дебел от тези за рязане и искам да попитам на този диск може ли да се ползва страничната равнина или пак не е препоръчително?
И въобще има ли дискове чиято странична равнина може да се ползва?
На диска за шлайфане точно страничната му повърхнина е работна - какво ще шлайфаш?
Не съм съгласен. На всички дискове работната част е челото. Изключвам ламелните, разбира се. Това как ние ги използваме, е съвсем друга работа.
rado_ev - специалист
На показания на снимката диск пише за какво е. В конкретния случай е за шлайфане на метал. На по-тънките дискове от този модел пише "за рязане на метал" С този дебел диск рязането на метал с челната повърхност може да се яви по-опасна операция от шлайфането със страничната повърхност.
Във Вашия случай, ако детайлите само ще се почистват повърхностно от ръжда и боя по-добре е да ползвате ламелен диск.
Каквото и да ползвате, обаче, задължително работете с лични предпазни средства - предпазни очила, прахозащитна маска, но БЕЗ ръкавици. :)
Hoвoceлckи - майстор
malgitobi написа:
доколкото виждам и отгоре му има залепена черна лепенка от вътрешната страна... трябва ли да я махам или тя сама ще падне при шлайфането (или пък е устойчива на триене)?
А, :shock: къде това? Я пробвай да ни я покажеш, че ми стана интересно, щот аз такава не съм виждал, а и на твойте снимки не скивам :shock:
nikolov333 - майстор
malgitobi сигурно има предвид черната хартия върху "заливката"на армировката, която и изглежда, като"лепенка". Този диск е за шлайфане на заварки и други излишъци от метал, които трябва да бъдат загладени или коригирани. За шлайфане на боя и ръжда се ползват ламелни дискове, за които gnt69, вече е дал линк..
шоп - майстор
Колеги, да си призная често шлайфам заварки с диск за рязана ( но не от тази най-тънките 1 мм) а с тези модели с дебелина към 3мм

Диска го държа под наклон от около 45 градуса спрямо шлайфаната повръхност. Знам, че не е правилно и не го препоръвам на никого, но работя с ъглошлайфи от над 30 години, а едно време дискове каквито и да били бяха дефицит.
malgitobi - специалист
nikolov333 написа:
malgitobi сигурно има предвид черната хартия върху "заливката"на армировката, която и изглежда, като"лепенка". Този диск е за шлайфане на заварки и други излишъци от метал, които трябва да бъдат загладени или коригирани. За шлайфане на боя и ръжда се ползват ламелни дискове, за които gnt69, вече е дал линк..
Да, точно тази черна заливка имам предвид... на мен ми изглежда като лепенка и затова така го казах. Искам да намаля (редуцирам) дебелината на метален винкел (старите метални дограми) и понеже никак няма да ми е удобно, ако работя с челната повърхност на диска, затова питам дали е възможно да се работи със страничната и дали това е безопасно и има ли въобще такива дискове, с които да се работи със страничната повърхност без това да създава риск за ползвателя.
  • 1
  • 2

Тема "Ползване на страничната част на диска на ъглошлайф?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: