Ел. инструментите. Консумативи.
Lisko - майстор
tsenkov написа:
И двете не ми харесват. "Оптимизирани" са до крайност. Второто е една идея по добро но са далеч от критерийте ми заработоспособност. Освен това пристигат разглобени и ще трябва да си ги сглобиш, което води до доста подводни камъни. Двигателчетата са възможно най-слабите което ще осигури работна скорост на бързоног охлюв. Шпинделчето което са сложили е с голям луфт и точна работа е невъзможна. За трапецовидните винтове няма да говоря.
За мен е детска играчка.
Привет и от мен. Благодаря за раздвижването на темата. Виждам че си полял студена вода и на ентусиазма на другия колега.
Добре, бавни, бавни - колко да са бавни. Ние няма да правим бизнес с тия машинки. За себе си и за подаряване, предимно. Ако нещо се продаде чат-пат 5-6 пъти годишно - супер, ама не чакаме промишлена производителност ;-)
На мен по-скоро страховете ми са - да не се окаже прекалено ниска разделителната способност, да не се окаже че не ще да тръгне още отначало или па разни неща почнат да ми горят след първите 10-20 часа (не-непрекъсната) работа.
Примерно за колко време ще ми направи разни тънки орнаменти... момент да намеря нещо като пример - е като тази картинка която качих - да речем че искам това върху чамова дъска 15х15см и дълбочината на дълбане е най-много 2мм.
И за колко време ще ми направи да речем някакъв портрет на човек, три-меризиран с максимална дълбочина 1см в меко дърво с размери 20х15см
Ценков, ти гледаш от професионално ниво, ама за тебе от такова ниво, всичко е играчка.
Аз играчка искам да си купя, просто да не ми е прекалено калпава :) Искам да се науча да различавам приемливата играчка от неприемливата.
Мерси!

Прикачен файл

thumb3_1348474862_622.png
thumb3_1348474862_622.png (19.57 KиБ) Видяна 2989 пъти
Господин Ценков много благодаря за бързия отговор. Разгледах и сайта Ви, очевидно сте професионалист в областта, затова Вашето мнение е особено важно за мен.
Ключовия въпрос е дали да си купувам машина или да ползвам услугите на специалист. В моята работа рутера ще ми трябва 2-3 месеца на 5 години веднъж примерно, най много да помогна на някой колега. За комерсиална употреба изобщо не става въпрос. Ето как изглежда декора на модела който правя в момента.
Прикачен файл:
006_2_1.jpg
Прикачен файл:
002_2.jpg
Прикачен файл:
007_2.jpg
Прикачен файл:
001_2.jpg
Става въпрос само за декоративните елементи. Гирлянди, цветя гербове и т. н. Материала който се използва е дърво - чимшир, няколко са от абанос (търси се ефекта на цвета).
Както забелязвате има множество дребни детайли, достигат до 2-3 десети от милиметъра. Точността трябва да е под 0,1 мм. Има и друг въпрос. Не знам доколко специалист ще вникне в задачата, като се има предвид че става дума за единичен продукт с голямо разнообразие.
Какво е правилното решение.
tsenkov - специалист
Лиско,напоследък съм изпаднал малко в перфекционизъм да ма извиняваш. Груба сметка розетката в зависимост от подготовката на фаила и вида на използваните инструменти ще отнеме около 40 мин. до час. Но това при скорост 2000мм/мин. Машината която си харесал ще работи със не повече от 500мм/мин. тоест 4 пъти по бавно.или един детайл за 4 часа.
За разделителната способност-тука въпроса е в качеството на винтовата двойка и скороста на работа която може да се извършва на машината без влошаване на изработената повърхност.При трапецовидните винтове винаги има някакъв луфт. При пръв поглед не се забелязва,но вгледаш ли се се виждат едни "вълнички" които влошават визуалното възприятие.За предпочитане е да е със СВД. Не че тия които използвам са перфектни но вършат работа и са се доказали във времето.
Не се притеснявай,машината ще я пуснем дистанционно. Само да е с Мач 3.
За дървения портрет- Правил съм един на дъщерята и гаджето и. 200х300мм. Вдълбаване 3мм.отне ми 3 часа със фрезер Ф3 наведнъж. Добре се получи,познаваха се.Не пуснах финишния фаил защото управлението правеше номера-студена спойка и работеше когато си иска. С тая която искаш ще се прави за 12-15-18часа със финиша но не съм сигурен дали ще успее да издълбае 8 мм. за първа ръка да го кажем.Може би ще е по-добре да вдълбаваш 3-5 мм.
snarlev,при теб е по сложно.Програмите ще са дълги защото ще трябва да правиш финишното подаване през 0,05мм. на ред и машината ще го изпълнява часове. Бих ти препоръчал да направиш програмата и да я прекараш през мача. Той има функция за определяне времето за работа. Имам готова машина, вярно доста голяма е но на нея може да се пробва какво се получава и за какво време.
stridata - специалист
Аз не съм вещ в тези неща, но знам, че и в Бг се правят хоби CNC-та. Примерно в наща фирма има един човек от Кюстендил дето ни направи един Нестинг. И трябва да ви кажа, че не отстъпва по-нищо на скъпите ни CNC-та. Тия китайски боклуци за мене не стават, но вие си знаете....
Lisko - майстор
stridata написа:
Аз не съм вещ в тези неща, но знам, че и в Бг се правят хоби CNC-та. Примерно в наща фирма има един човек от Кюстендил дето ни направи един Нестинг. И трябва да ви кажа, че не отстъпва по-нищо на скъпите ни CNC-та. Тия китайски боклуци за мене не стават, но вие си знаете....
За съжаление, нищо не знаем, затова питаме. Вашият колега, в практически план няма как да ме стопли :)
stridata - специалист
Lisko написа:
stridata написа:
Аз не съм вещ в тези неща, но знам, че и в Бг се правят хоби CNC-та. Примерно в наща фирма има един човек от Кюстендил дето ни направи един Нестинг. И трябва да ви кажа, че не отстъпва по-нищо на скъпите ни CNC-та. Тия китайски боклуци за мене не стават, но вие си знаете....
За съжаление, нищо не знаем, затова питаме. Вашият колега, в практически план няма как да ме стопли :)
Опитах се да обясня, че ако гледаш китаец ще внимаваш за всичко, а ако си вземеш Кюстендилец ще си щракаш с пръсти и ако имаш проблем ще идва на крак да го оправя. Все си мислая, че доста "стопляне" има в предходното изречение! Ако чакаш някой да те стопли във форума на тяа тема ще постодуваш доста. Inventables X-Carve са доста модерни любителски машинки. В БГ се правят същите! Айде по живо по здраво.....
Lisko - майстор
Даа, супер изглеждат.
cvettomirr - специалист
Не само в Кюстендил правят такива машини на много места има. Колеги от форума също правят tsenkov, dobrinski, машини които са с класи над китайските.
Питай тук там, но мое мнение вземи си от бг такава машина. Важен е бюджета, той определя възможностите на машината, а и е хубаво да е поне 40х60см работен ход.
tsenkov - специалист
Цветомире, целта ми не е да си рекламирам машините.Целта ми е да предпазя колегите от несполучливи покупки.Подвеждащото в китайската реклама е толкова много че понякога като ги гледам и аз се подвеждам. А като гледам колко изпилени с цел икономия и ниска цена има...Та дори и с по един лагер на направляващите.
Другото което искам да разберат че рутера не е вълшебник и че може да направи всичко.Тука вече задълбаваме в друга област-видове фрезери,материали в която не съм особено компетентен. Но не може да искаш фрезера да ти направи чертичка 0,1.. при положение че "V" фрезера има 0,2мм връх... Затова и писах на колегата- подготви G кода, имам машина да го изпълним, да видим какво се получава, за какво време и да може да вземе обосновано решение.
cvettomirr - специалист
г-н Ценков, аз не съм ви рекламирал вас, посочих му че има избор и в бг на качество, а може и да види и да пипне както се вика. Просто посочих набързо хора които произвеждат такива машини.

Тема "Купуване на CNC машина - какво да внимаваме" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: