Ел. инструментите. Консумативи.
Lisko - майстор
Здравейте,
предварително се извинявам ако съм пропуснал съществуваща тема, но при търсене за CNC излиза разбира се фамозната тема "CNC машина гравьор" както и няколко други, но поне в първите няколко страници на резултатите, не видях нищо за купуване на такава машина. В смисъл машината като инструмент (този подфорум) а не като цел.

Какво искам да питам всъщност. Ами просто - какво да се внимава, какво да се избягва, какво е важно, какви впечатления (изводи) имат хората дето са си купили. Нямам много твърда идея за размера на работната площ и цената, но горе долу - 20х30х4см за около $400-500. Не е зле да взема накуп и с фреза и с лазер.
Благодаря.

Сега, надявам се да не ме питате дежурния въпрос - кажи за какво ще я ползваш да ти кажа каква... ;-) Ясно ми е че с тоя размер са любителски и няма да правя нито серийно производство, нито да работи денонощно, нито да режа метали па дори и алуминий.
А впрочем какво горе долу се има предвид под любителско натоварване? Два часа на ден? По-малко?
Какво се скапва първо? Какви са типичните новобрански грешки които могат да доведат до катастрофални последици?
:partyman:
preslav - майстор
Нищо не разбирам от такива машини, но попаднах на това - http://www.adpsm.com/ - дано са ти от полза.
tsenkov - специалист
Подводните камъни са много. Избери си няколко машини и ще ти помогна да си избереш.
Lisko - майстор
preslav, няма да е от тия определено. От Китай ще е.
tsenkov мерси, не съм се натуткал още, поради други належащи задачки.

Добре, с какви софтуери идват тия машини и освен него, трябва ли човек да си набави/купи още някакъв?

За фрезоване: Как примерно от снимка да се обърне в релеф който да бъде фрезован? Примерно имам портрет на човек. Как да се обърне на тримерна картинка която да се подаде на машината?

Какво става ако заготовката не е абсолютно плоска? Чупене на фрезера?

За лазера: само B/W картинки ли може да се подават или може и с нюанси (тоест да се управлява и мощността на лазера). За тия любителските (съответно с любителски цени) силно ме съмнява да може с нюанси. То не че едно дърво може да се изгори с особено много нюанси, ма барем 4 да можеше - нищо, макс и две помежду.
tsenkov - специалист
Много въпроси с много и дълги отговори. След няколко дни ще съм в една по близка часова зона и може да обсъдим всичко по скйпа.
angelfilev - специалист
Lisko написа:
preslav, няма да е от тия определено. От Китай ще е.
tsenkov мерси, не съм се натуткал още, поради други належащи задачки.

Добре, с какви софтуери идват тия машини и освен него, трябва ли човек да си набави/купи още някакъв?

За фрезоване: Как примерно от снимка да се обърне в релеф който да бъде фрезован? Примерно имам портрет на човек. Как да се обърне на тримерна картинка която да се подаде на машината?

Какво става ако заготовката не е абсолютно плоска? Чупене на фрезера?

За лазера: само B/W картинки ли може да се подават или може и с нюанси (тоест да се управлява и мощността на лазера). За тия любителските (съответно с любителски цени) силно ме съмнява да може с нюанси. То не че едно дърво може да се изгори с особено много нюанси, ма барем 4 да можеше - нищо, макс и две помежду.
Машините не винаги се продават със софтуер. Някои производители и търговци предлагат с машината и софтуер който преобразува G code в импулси на някой порт на компютъра. Сред най-популярните програми са Mach3. Добре е да си я свалиш и разучиш и без да имаш машина.Има много информация за нея. Добра е и EMC2 под Линукс и разбира се безплатна.

Нужни са ти също програми за получаване на G code. Вариантите са много. Препоръчвам ти Artcam. За нея има много ръководства и видеофилми. Можеш да отваряш векторни изображения от други програми или директно в нея да ги правиш, да преобразуваш растерни във векторни, да строиш обемни фигури, плоски и ротационни, да правиш барелеф от снимка, накрая да получиш нужният G code.
С лазер не съм се занимавал.
tsenkov - специалист
И двете не ми харесват. "Оптимизирани" са до крайност. Второто е една идея по добро но са далеч от критерийте ми заработоспособност. Освен това пристигат разглобени и ще трябва да си ги сглобиш, което води до доста подводни камъни. Двигателчетата са възможно най-слабите което ще осигури работна скорост на бързоног охлюв. Шпинделчето което са сложили е с голям луфт и точна работа е невъзможна. За трапецовидните винтове няма да говоря.
За мен е детска играчка.
Здравейте уважаеми колеги-съфорумци. Използвам темата на колегата защото ми се струва че въпросите ми са в същата посока. При вас ме доведе заниманието ми на корабомоделист. При нашите модели се налага да се правят декоративни елементи с много и дребни детайли. Високото качество на декора до много висока степен определя и качеството на модела.
Напоследък някои колеги започнаха да ползват 3D CNC технологии, педимно колеги от Русия, Украйна и Китай. При прецизна работа, резултатите им са повече от впечатляващи, в славнение с декорации правени на ръка. Напълно разбирам че това е свързано с 3D моделиране в програми като STUDIO MAX, RINO, SOLID или друга. Освен това, качеството до голяма степен се определя от добрия моделинг.
Спрял съм се на 4-осна машина ето тази например:
https://www.aliexpress.com/item/Mini-CN ... dd4e98e875

Имам обаче няколко въпроса. Забелязвам че една и съща машина се продава с немалко разлики в цената. Има ли разлика и в качеството или това е търговски номер.
Втория ми въпрос е какво още е нужно за окомплектоване, приспособления за настройване и др.
И третия ми въпрос е, този контролер върши ли работа или трябва по сериозен.
Ето и един пример за това за което говоря:
Прикачен файл:
10501646_710606785667318_423694731312472050_n.jpg
10501646_710606785667318_423694731312472050_n.jpg (16.74 KиБ) Видяна 5846 пъти
Прикачен файл:
10375906_710606799000650_5327987157660812591_n.jpg
10375906_710606799000650_5327987157660812591_n.jpg (11.46 KиБ) Видяна 5846 пъти
Прикачен файл:
10996536_833907050003957_7270742797412678226_n.jpg
10996536_833907050003957_7270742797412678226_n.jpg (36.87 KиБ) Видяна 5846 пъти
Прикачен файл:
11000345_833907053337290_7859240813332892597_n.jpg
11000345_833907053337290_7859240813332892597_n.jpg (31.32 KиБ) Видяна 5846 пъти
Благодаря предварително.
tsenkov - специалист
за мен не става за нищо. За да не бъда голословен:
-Трапецовиден винт нищо хубаво само малко луфтове,
-Двигателите са слаби,
-лъжат със работната скораст 4000мм/мин. не могат да достигнат и на сън.
-това изделие нама да може да работи с повече от600мм/мин.
-не дават диаметъра на направляващите - защо ли? сигурно са тънки,
-направляващите са повърхностно уякчени /предполагам ТВЧ закалка/ и хромирани ??????Пробвал съм го без хромиране - на
третия де имаше вадички...
-използвани са удължени лагери за по евтино,хубаво но за да работи добре една машина е добре това растояние да е поне 150мм.
-вижте некоректноста- тип на релсата използва се за правоъгълни направляващи а на снимката са кръгли..
-не дават вида на двигателя а само 57 3А защото като знаеш двигателя ще ги хванеш че лъжат за работната скорост,
-Шпиндела е слаб, 300вата са нищо,но и възможностите и предполагам не са по високи че да го затруднят.
-нищо за управлението и какъв чип се ползва.
-за 4та ос- неудачно разположена-като гледам по дълго от 60-70мм изделие не можеш да работиш. На практика е неизползваема.
крайна оценка-ако имаш излишни1700-2000лв купувай.

Тема "Купуване на CNC машина - какво да внимаваме" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: