Ел. инструментите. Консумативи.
nautilus33 - майстор
Здравейте,
днес ми се случи нещо доста странно, поне за мен. Докато работех с контурния трион, забелязах, че корпуса е леко офазен. Преди това, го бях ползвал преди около час и нямаше проблем. В същия контакт, в който и преди. До сега съм го позлвал няколко пъти, но не е правил проблем. Това, което ми направи впечатление е, че времето беше дъждовно и съответно предполагам влажността на въздуха е била висока(бях изкарал контурния трио навън под един навес, но не се е мокрил от дъжда). И се зачудих дали от това може да е причината, понеже след като спря да вали и игря слънце, го пуснах пак след около 3-4 часа и вече нямаше да тече ток по корпуса. Та, ако някой може да даде съвет, за да не си правя някакви може би глупави изводи.
hidrazin - майстор
Какво значи леко офазяване? При изправна инсталация не би трябвало да усещаш НИЩО !
И по принцип тези инструменти не са предназначени за работа при повишена влажност.
Обикновено са IP20 или подобно.
:partyman:
nautilus33 - майстор
Ами понеже не съм на ти с тоците, та не знам дали има по-силно от това, но като докасна която и да било част от корпуса, включително и плота, усещам как леко ме "бие" ток, т.е. мога да си задържа ръката, но не е приятно усещането :)
Значи може да се е дължало на вероятно по-високата влажност на въздуха?
hidrazin - майстор
nautilus33 написа:
Значи може да се е дължало на вероятно по-високата влажност на въздуха?
Не. При изправно заземяване на корпуса този потенциал би трябвало да се отведе в земята и да не усещаш нищо.
Ако имаш ДТЗ и тази утечка към корпус надвиши определена стойност, трябва ДТЗ-то да изключи уреда.
Това при трипроводна инсталация.
При двупроводна корпуса би трябвало да е занулен и тока на утечка да се отведе към нулата, която би трябвало да има потенциала на земята.
Демек пак нищо да не усетиш. Ноооо... само ако нулата е като хората.
Понякога при дълги трасета на захранване потенциала на нулата се "повдига" - демек вече не е истинска нула.
Напрежението между нулата и земята може да достигне 20-30-40... волта - достатъчно за да го усетиш.
Не знам как е при теб ситуацията и колко е дълго трасето от последния заземител.
При дълги трасета се прави повторно заземяване на нулата именно затова.
А при стационарни машини е силно препоръчително да има локално заземяване.
:partyman:
zz_stefanov - майстор
Е то неговото зеге трябва да е с двойна изолация и да няма заземителни пластини (поне при тея дето съм виждал е така). Та освен нулата че може да не е нула, замърсяване плюс влага са най вероятната причина да се получава утечка.
zz_stefanov - майстор
Е то неговото зеге трябва да е с двойна изолация и да няма заземителни пластини и да е с изцяло пластмасов корпус (поне при тея дето съм виждал е така). Та освен нулата че може да не е нула, замърсяване плюс влага са най вероятната причина да се получава утечка.
nautilus33 - майстор
Инсталацията е двупроводна, стара. Машината не съм я ръчкал и отварял, та отвътре не знам как. Друия път като я включа ще видя дали пак прави проблеми, че днес нямах никакво време.
ben84 - специалист
А какъв е модела и марката на машината все пак? Ако щепсела му е трипроводен си занули контакта.

Едно спарки с двойна изолация преди години след дупчене на графит имаше 80V на корпус. Обърнеш щепсела и се оправи. :-D
Разглобихме го, махнахме филтровите кондензатори, михме го със спирт, мерихме съпротивление, капацитет, мегер... Нищо!
А 80 волта си има на корпус :? Та накрая му отрязахме кабела и се оправи :snakeman:
hidrazin - майстор
zz_stefanov написа:
Е то неговото зеге трябва да е с двойна изолация ....
Кво зеге??? :? Аз под контурен трион разбирам това:
КОНТУРЕН ТРИОН
Все пак не съм дърводелец и ако съм се объркал, моля да бъда извинен.
Ама ако е това, то си мини банциг - Джелезен отвсякъде. Каква двойна изолация?
:partyman:
toolegittoquit - майстор
Има проблем с потенциала на нулата някъде. И вече не е нула. Това, в комплект с влажното време прави средата по-проводима и човек по-чувствителен. Съответно усеща малки утечки, които иначе не би. :)

Тема "Странен проблем с офазаване?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: