Ел. инструментите. Консумативи.
Чираче - майстор
Преди повече от 35-40 г. един приятел отглеждаше заедно със семейството си 1-2 декара корнишони. Такива бяха времената. В момента е голям бизнесмен в Ямбол/ и бивш депутат /, и има кой да му работи. Не сме се виждали и чували от поне 15-20 г. Но тогава ме повика да му помагам с издърпването на маркучите между редовете. По спомен бяка за кислород, и съда беше голям толкова, колкото разтвор му беше необходим.
preslav - майстор
infomar написа:
preslav написа:
....

Дължината няма да ти е толкова проблем колкото това, че тези спирали не са толкова гъвкави колкото изглеждат и след първите 2-3 м. ще повлечеш всичко след себе си.
Даааа... прав си, по-удачно ще е някой който не е така навит. Благодаря!!
Предполагам вече си му хванал цаката, но колкото повече разтвор сложиш в кега, толкова по-кратко ще пръскаш и ще ти се налага да ходиш да донадуваш. Може и да се пресметне оптималното съотношение разтвор-сгъстен въздух, но опитно ще е най-лесно.
infomar
preslav написа:
infomar написа:
preslav написа:
....

Дължината няма да ти е толкова проблем колкото това, че тези спирали не са толкова гъвкави колкото изглеждат и след първите 2-3 м. ще повлечеш всичко след себе си.
Даааа... прав си, по-удачно ще е някой който не е така навит. Благодаря!!
Предполагам вече си му хванал цаката, но колкото повече разтвор сложиш в кега, толкова по-кратко ще пръскаш и ще ти се налага да ходиш да донадуваш. Може и да се пресметне оптималното съотношение разтвор-сгъстен въздух, но опитно ще е най-лесно.
Наливам 19-12 литра разтвор и с едно помпене изпръсквам всичко и дори остава въздух при 5.5 атм. Супер е... родих се. Няма да нося на гърба си, няма да помпя с ръката... прави мъгла.. хвърля при нужда на 10 метра.... Носенето на ръка не е проблем. Имах материал да си направя количка, но се отказах.
Virtex - майстор
Може ли малко разяснения как е направена тази пръскачка ? Изглежда интересно :)
infomar
Virtex написа:
Може ли малко разяснения как е направена тази пръскачка ? Изглежда интересно :)
Изображение

Изображение

Изображение


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Използван е кег от Кока Кола с предпазен клапан. Закупен 18 лв. от интернет.
На единият отвор заварен вентил от автомобилна гума подарен от една гумаджийница.
На другият отвор запоен един преходник към резба 1/2 цола, на който е навит един редуцир вентил с който намалям налягането на 2 атмосфери и на който има поставен манометър. Някой казват, че можело и без него. Следва кран за чешма на изхода на който има преходник за маркуча към пръскалката.
Това е цялата философия. Помпя до 5.5. атм и нямам проблем с пръскането. Родих се!!
При свършване на разтвора трябва да се изпусне въздуха за да се отвори отвора - инак не става.
Изпускам от пистолета, или предпазният клапан който е настроен на 8 атм.
Virtex - майстор
Благодарности за обяснението и снимковият материал ! :prayer:
preslav - майстор
След като напръскаш береш такива домати

Прикачен файл

домат.jpg
Virtex - майстор
При нас имаше подобни без пръскане. Но след първата "серия" разстенията взеха да се предават и общо взето да изсъхват :)

По темата :

да се разбира ли ( пак лаишки въпрос от мен ), че ако се изгради трасе от около 15-20м с компресор за достъп до различни точки няма да има проблем с налягането ?

Защото мисля да направя по "американски" и да изнеса компресора от гаража, да не шуми като се ползва. Съответно тръбите ще са повече като разстояние.
preslav - майстор
Virtex написа:
По темата :

да се разбира ли ( пак лаишки въпрос от мен ), че ако се изгради трасе от около 15-20м с компресор за достъп до различни точки няма да има проблем с налягането ?

Защото мисля да направя по "американски" и да изнеса компресора от гаража, да не шуми като се ползва. Съответно тръбите ще са повече като разстояние.
15-20м. не са много, но зависи какво ще закачаш на точките и колко неща едновременно ще се ползват, зависи и с какво ще реализираш трасето - масово се ползват полипропиленови тръби.
infomar
Virtex написа:
При нас имаше подобни без пръскане. Но след първата "серия" разстенията взеха да се предават и общо взето да изсъхват :)

По темата :

да се разбира ли ( пак лаишки въпрос от мен ), че ако се изгради трасе от около 15-20м с компресор за достъп до различни точки няма да има проблем с налягането ?

Защото мисля да направя по "американски" и да изнеса компресора от гаража, да не шуми като се ползва. Съответно тръбите ще са повече като разстояние.
След всяко пръскане е добре да се промива системата, ако са много тръби ще бъде трудно и ще отнема време.
От опит който дори малък имам с нея ще кажа, че до десетина метра маркуч не е проблем да се обслужва от сам човек. А десет метра в двете страни са си 20 метра.... Докато изпръскаш до там където стигнеш, ще ти свърши резервоара. После леко се промива.

Тема "Въпрос на лаик - дължина маркуч на компресор." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: