Ел. инструментите. Консумативи.
Здравейте, извинявам се, ако на този въпрос вече е отговорено. Трябва ми инструмент, с който да пробивам дупки в панел, за да закачам етажерки, шкафове и т.н. Нямам намерение да къртя. В магазина ми казаха, че разликата между перфоратор и къртач е като между лека кола и джип, иначе се използват за едно и също. Така ли е наистина? Мога ли с къртач да пробивам дупки като за дюбели, или ще се разкърти стената? Благодаря.
cholev - майстор
Кате купи си перфоратор. Той и пробива и кърти при нужда. Е има и малки перфоратори например акумулаторни, които само пробиват. Къртача нали така е нарече, че само кърти. По голяма и тежка машина, с по мощен удар.
Перфоратор 800-1000вата ще ти свърши работа
пс.
Перфоратор с SDS+ захващане. Да не ти продадат ударна дрелка
sstefanov - майстор
Миналата седмица пускаха един перфоратор в Лидъл, мисля, че ще ти свърши работа. Може да са останали някъде.
Antonii - майстор
Разликата между двете е, че къртача има отделна функция само удар (за къртене).
Перфоратора може само да пробива дупки с удар и без удар.
Така, че като функции къртача има 3, а перфоратора само 2.
preslav - майстор
Antonii написа:
Разликата между двете е, че къртача има отделна функция само удар (за къртене).
Перфоратора може само да пробива дупки с удар и без удар.
Така, че като функции къртача има 3, а перфоратора само 2.
В доста голяма заблуда си - голяма част от перфораторите дупчат с и без удар, а също така могат да се ползват и за къртачи, но за ограничено време и по-леки дейности. Къртачите са предвидени основно за къртене, вероятно могат и да пробиват, но габаритите им са такива, че ще ти се отще да дупчиш с тях за шкафчета и макрамета. За малки и непрофесионални дейности ударните дрелки също вършат работа, а доколкото разбирам случаят е такъв, оправя се едно жилище и си имаш едно нещо за спомен - къртачът е доста скъп спомен.
kozl - майстор
Катя от Люлин написа:
Здравейте, извинявам се, ако на този въпрос вече е отговорено. Трябва ми инструмент, с който да пробивам дупки в панел, за да закачам етажерки, шкафове и т.н. Нямам намерение да къртя. В магазина ми казаха, че разликата между перфоратор и къртач е като между лека кола и джип, иначе се използват за едно и също. Така ли е наистина? Мога ли с къртач да пробивам дупки като за дюбели, или ще се разкърти стената? Благодаря.
Сравнението не е подходящо, но....
На теб "джип" ти не требе за етажерки и шкафове, освен ако некоя стена не ти пречи, за да настаниш горните съседи у вас. Така че грабай "леката кола".
radius - майстор
С други думи, ако ще вграждаш етажерките в стената, ти е нужен къртач, ако ще дупчиш дупки -перфоратор.
Как го измислихте, че перфораторите нямали къртене, моя си има и съм го изнасилвал сериозно няколко пъти.
pgt - специалист
radius написа:
Как го измислихте, че перфораторите нямали къртене, моя си има и съм го изнасилвал сериозно няколко пъти.
Колегата Antonii сигурно си е мислел за ударната дрелка, пък говори за перфоратор. Аз да не кажа 100%, ама едно 90% от перфораторите дето съм разглеждал си имат и функция къртене.
А иначе на въпроса на питащата, най добрия вариант за дупки в панелата си е перфоратора. С дрелката ще е голема мъка особено ако действието се извършва от жена, освен ако не става въпрос за плитки дупчици ф. 5-6 мм. За Къртача вече казаха тежък и насочен предимно за други операции :wink:
Kumay - майстор
Без да се засягате...
Има перфоратори SDS+ с две функции - пробиване без удар и пробиване с удар/за бетон/.
Има перфоратори SDS+ с три функции - пробиване без удар, пробиване с удар/за бетон/ и къртене/без въртене/.
Перфораторите SDS max имат два режима - пробиване с удар/бетон/ и къртене/без въртене/.
Къртачите имат само една функция - къртене/без въртене/.
mitko64 - майстор
Tо има и SDS plus перфоратори с четири функции, по- скоро 5, ако броим и фиксацията на шилото. Функциите са къртене- фиксация на шилото- ударно пробиване- безударно пробиване 1-ва скорост- безударно пробиване 2- ра скорост. Аз имам такъв, като единственото му предимство е лесното пробиване с малки свредла на 3000об.

Тема "перфоратор или къртач?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: