• 1
  • 2
Ел. инструментите. Консумативи.
Jekov_11 - помощник
Здравейте, бих искал да попитам, някое компетентно по темата лице, какъв е принципът на работа на аланогов термосензор, който е свързан към електронна система и показва измерените стойности на дисплей. По какъв начин информацията от термосензора се предава до електронната система,най-вероятно чрез аналогов сигнал, но принципа на работа на аналоговия сигнал използва ли напрежение ? Има ли някакво напрежение по проводниците, които са вързани към термосензора (понеже ми беше казано, че по проводниците на сензора няма напрежение, което малко ме съмнява), И ако наистина няма напрежение по проводниците до сензора как електронната платка получава информацията. Моля за точен и компетентен отговор. Благодаря!
plamen6703 - майстор
За какво точно става дума?
hidrazin - майстор
Jekov_11 написа:
... какъв е принципът на работа на ...
Четеш ТУК
После един по един си ги търсиш в гуглето за да разбереш как точно работят и магаре леща яде ли...
:partyman:
Jekov_11 - помощник
Става въпрос точно за RDT (resistance temperature detector) до колкото разбирам, от файла който е прикачил hidrazin, когато тези сензори променят съпротивлението си се изпраща сигнал до електронното устройство. Демек промяната на съпротивлението се явява като сигнал и нямаме наличие на напрежение към термосензора. Правилно ли съм разбрал ?
Andri01 - майстор
С изменение на съпротивлението на сензора от температурата ,се променя тока във веригата . Според него електронното устройство отчита температурата. А ток без напрежение няма. :)
GalinBelos - специалист
Нищо не си разбрал . Масово в евтините цифрови термометри се използват термистори , най-често NTC ( погледни файла на хидрата ) . Свързват се към платка с микроконтролер . Схемата е елемнтарна - прави се делител на напрежение с термистора , пада на напрежение върху термистора се подава на АЦП входа на микроконтролера , от измереното напрежение по определена формула се получава стойността на температурата .
Най-лесно в любителски условия става с платка микроконтролер Ардуино . Също за начинаещи е много по-лесно да използват термодатчик LM 35- не е толкова зависим от захранващото напрежение. За Ардуино и LM 35 вече ще трябва да почетеш , в нета има тонове информация .
zz_stefanov - майстор
Jekov_11 написа:
Става въпрос точно за RDT (resistance temperature detector) до колкото разбирам, от файла който е прикачил hidrazin, когато тези сензори променят съпротивлението си се изпраща сигнал до електронното устройство. Демек промяната на съпротивлението се явява като сигнал и нямаме наличие на напрежение към термосензора. Правилно ли съм разбрал ?
Почни със закона на Ом, като за начало. Думичката сигнал е с много широко значение.
kozl - майстор
Jekov_11 написа:
Става въпрос точно за RDT (resistance temperature detector) до колкото разбирам, от файла който е прикачил hidrazin, когато тези сензори променят съпротивлението си се изпраща сигнал до електронното устройство. Демек промяната на съпротивлението се явява като сигнал и нямаме наличие на напрежение към термосензора. Правилно ли съм разбрал ?
Че не разбираш ясно. Хидразин даже те е надценил с нивото.
zz_stefanov написа:
Почни със закона на Ом, като за начало. Думичката сигнал е с много широко значение.
Вероятно си за това ниво, но ако беше чел:
Видове сензори.
-В зависимост от вида на изходния сигнал
--Аналогови
--Цифрови
--Интелегентни..............................................
Питаш за аналогов сензор, но едва ли "електронната система" го ползва като аналогов. По вероятно е аналоговия сигнал на аналоговия сензор да се преобразува в цифров сигнал в една кутийка с платка (АЦП), която е свързана със системата.
Jekov_11 - помощник
Извинявам се за глупаво зададените ми въпроси, но те изхождат от факта, че ми беше казано, че по проводницитв между термосензора и АЦП-то не протича напрежение, в което както казах по горе не намирам логика. С две думи какво разбрах:
Термо сензора е свързан към АЦП, аналоговия сигнал се преобразува в цифров. При промяна на температурат се променя съпротивлението на термосензора. Следователно по трасето от АЦП до термосензора има наличие на напрежение .?
kozl - майстор
Има напрежение, но за теб и мен - НЯМА.
Т.е. от това напрежение ние с теб нищо няма да разберем. Или пък може би те подценявам :roll:
Вероятно става въпрос за индустриален сензор, който в зависимост от измерваната величина променя изходно напрежение или ток.
  • 1
  • 2

Тема "Аналогов термосензор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: