Ел. инструментите. Консумативи.
nautilus33 - майстор
Здравейте,
изпадна ми един доста симпатичен компресор, немски, и доколкото намерих инфо в нета( от една обва), същият е от 50-те години на миналия век. Моделът е Kalibri 75. Няма балон, и се чудя в случач дали става за ползване с пневматични инструменти, като тези които често пускат в Лидл.
Също така има няколко липсващи части, които не знам каква роля играят, но като цяло компресора работи добре, не е шумен и ми хареса. Не успях да снимам, но на снимките по-долу съм оградил липсващите части, ако може някой да каже за какво са и дали компресора може да работи без тях. Доколкото прочетох, компресорът е с четкина колектора, но трябва да ги погледна, за да видя дали се намират такива все още.

Прикачен файл

kalibri 755.jpg
Тази врътка над манометъра също мисля, че я нямаше. Тя е за смяна между режим помпане на гуми и бояджийски пистолет.
kalibri 755.jpg (60.68 KиБ) Видяна 1482 пъти

Прикачен файл

kalibri 75.jpg
Синята гайка липсва, както и тази месингова "фунийка"
kalibri 75.jpg (65.76 KиБ) Видяна 1482 пъти
DundyTheCroc - майстор
Не става за инструменти, понеже няма дебит. Ползвай си го така и се радвай на готината антика ;)
nautilus33 - майстор
А какъв дебит трябва минимум за да се ползва с инструменти? Иначе не съм го взел още, защото главно ми трябва за инструменти. За гуми на колело си имам ръчно помпа, а за кола една друга. А за боядисване не знам дали някога ще го ползвам.

ПП какво има за обслужване по един такъв компресор? Видях, че има пробка за пълнене с масло, но с какво масло работи също не знам.
DundyTheCroc - майстор
Не знам точно какъв, но масовите 25 литрови компресори с входящ дебит към 200 литра на минута не стигат за нормална работа.
preslav - майстор
пон окт 29, 2018 3:07 pmnautilus33 написа:
А какъв дебит трябва минимум за да се ползва с инструменти? Иначе не съм го взел още, защото главно ми трябва за инструменти. За гуми на колело си имам ръчно помпа, а за кола една друга. А за боядисване не знам дали някога ще го ползвам.

ПП какво има за обслужване по един такъв компресор? Видях, че има пробка за пълнене с масло, но с какво масло работи също не знам.
По принцип на инструментите си пише какъв им е резходът на въздух, но не се заблуждавай, че за инструмент с разход 200 литра при 6.2 бара ще ти стигне компресор с входящ дебит 200 литра - съвсем грубо казано входящият дебит е подвеждащо понятие, вкарваш 200 литра, свиваш ги до 6 бара и на изхода имаш 6 пъти по-малко литри компресиран въздух (говоря за съвсем груба сметка). На всичкото отгоре буталните компресори не са предвидени да работят без почивка - всичко зависи от това с какви инструменти ще работиш и колко ще са натоварени.
nautilus33 - майстор
Ясно. Защото компресорчето ми хареса, но не си заслужава да го купя само за да помпам гуми с него, и евентуално да го ползвам за боядисване няколко пъти.

Тема "Стар немски компресор ALUP" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: