Ел. инструментите. Консумативи.
LazarGanev - "Велик майстор"
Вредна е защото се изроди в посока да се четат лекции как да се лъжат "топломерите", а оттам и съседите. Аз не съм на централно парно и никога няма да бъда, но ме дразнят хитреците, които ги интересуват тези въпроси. А иначе на автора мисля, че отдавна му стана ясен отговора на въпроса. Да се изтрие темата или голяма част от нея!
hidrazin - майстор
Вярно е че който манипулира разпределител лъже/краде само от съседите си.
Но пък не мисля че темата е тръгнала точно в тази посока.
Всеки който има разпределител (и не само той) има право да знае как работи устройството.
Тези разпределители са далеч от понятието точни уреди.
Дори самия факт че не подлежат на метрологичен контрол през целия си живот от 10 години.
Манипулирането на разпределител не е не е желателно по много причини.
-Освен че лъжеш съседите, повечето разпределители записват опитите за манипулация.
-Също така може да се постигне обратния ефект - да ти наука повече от потребеното.
-Хората започнаха да си монтират истински топломери а не разпределители използващи относителни единици.
А който иска да се "ограмотява" в тази посока може да прочете а много други места.
Включително в теми от други форуми където и ти участваш. :-D
:partyman:
P.S.
съб дек 29, 2018 9:02 amkozl написа:
...(летен сезон) и радиатора ще е по-топъл и следва брояча да натрупва единици поради разлика в измерената и от датчика на радиатора и зададената Т. Но това поне при разпределителите, които имам не се случва.
Не се случва защото почти всички разпределители имат календар.
Според този календар те престават да измерват през определен период - най-често от май до септември.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед дек 30, 2018 11:52 amhidrazin написа:
А който иска да се "ограмотява" в тази посока може да прочете а много други места.
Включително в теми от други форуми където и ти участваш. :-D
:partyman:
Винаги и навсякъде съм бил против подобни "ограмотяващи" дискусии :cool:
hidrazin - майстор
Ако ограмотяващи е в кавички, то и аз също съм бил против.
Но пък познанието би помогнало на хората да се усетят кога ги лъжат...
Нещо като да знаеш как се използва огнестрелно оръжие.
Съвсем не означава че ще стреляш по хора но ще предпази теб и околните ако ти попадне в ръцете.
:partyman:
muhala - майстор
Разпределителите у нас са Сименс. На дисплея се въртят няколко неща, като миналогодишното показание, текущо показание, дата от която е започнал да брои, нчкаква чексума, и едно нещо AL3.1, което се оказа, че означава алгоритъм 3.1 за отчитане. В ПДФ-а пише, че това означава използване само на температурния датчик залепен на планката към радиатора. Тоест интегрира температурата на радиатора по времето. Това се случва само ако температурата на радиатора е над 28 гр.Ц. Температурата в стаята се приема за 25 градуса Ц.
Има друг алгоритъм 3.2 (май беше), който отчита и стайната температура и интегрира разлиакта между двете.

Относно методиката за изчисление..... там си е еб@ло м@йк@т@.
Накратко. Първо в неотоплителен сезон се измерва топлинната енергия необходима за затоплянето на 1м3 вода. Тук проблемите са два: това се прави през лятото, а резултата се прилага и през зимата (по-долу) и освен това не се знае водата от колко до колко е загрята. В нашия блок ако не се лъжа е около 50 и няолко KWh. По последни цени излизаше около 5лв/м3 подгрева.

Така... като дойде зима тези "топломери" интегрират температурата на радиатора по времето. Счетоводителя прилага някакви коефициенти, които са в зависимост от размерите на радиаторите. Тук нямам забележки, защото моите коефициенти отнесени един към друг са пропорционални на заводските мощности на радиаторите.

Напролет като свърши отоплителния сезон от Топлофикация засичат топломера на абонатната станция и шоуто започва.
От цялата енергия се вади енергията за подгрев на топлата вода (сумата на използваната топла вода от всички * коефициента сметнат най-горе).
След това започва серия от итерации при която, пропорционално на единиците и коефициентите на радиаторите се разпределя останалата енергия.
Условието за край на итерациите е никой радиатор да не е изконсумирал енергия повече от теоретично възможното. Естествено първата итерация никога не успява и разликата между теоретичното и "реалното" отива в загуби сградна инсталация. И пак така докато всички влезат в норма.

Тук проблема е, че винаги някой го духа, защото са му сметнали топлината на радиатора за максимално възможно отдаваната, без значение, че радиатора не е бил на макс 24/7.

И така след около 20-30 итерации сметката е готова, и около 25-35% от общата топлина се разпределя като сградна инсталация и се плаща пропорционално на отопляемия обем.
Тук нямам забележки, защото например в мазетата ни зимата е около 20-22 градиса и е приятно топло.
abracadabra - специалист
Благодаря за отговорите, общо-взето знаех какво ще бъде отговорено. То, и въпроса беше да се помисли за какво може да се ползват старите. А, новите Сименс са май от този модел за който говори човека от предния пост. Мойте са с инфрачервен порт отпред. Ще кача и снимка:Изображение Та, искам да попитам: -Понеже не разбрах дали ще ги отчитат от стълбището (т.е. няма да се налага да си си във вкъщи в уречения за отчет ден), или все пак трябва да се влиза у дома за отчет.... ако някой знае, нека каже.
Аз никога не съм и помислил да ги манипулирам, няма и да го правя. То, не че има и начини. Старите не знаех как се свалят, та един ден преди смяната им с новите ги свалих.... А те бяха вече минали отдавна 10те си години...
Много бих се радвал да има и такава активност в темата ми за едно светодиодно табло Sigma AS 227, което бих искал да го поправя...
viewtopic.php?p=953467#p953467
Там съм дал доста информация, ако може вижте темата и ако имате съвети -на драго сърце ще приема.

Благодаря, и Весели Празници!

Прикачен файл

2018-12-16_193706.jpg
2018-12-16_193706.jpg (27.72 KиБ) Видяна 1745 пъти
hidrazin - майстор
нед дек 30, 2018 6:01 pmabracadabra написа:
...Понеже не разбрах дали ще ги отчитат от стълбището (т.е. няма да се налага да си си във вкъщи в уречения за отчет ден), или все пак трябва да се влиза у дома за отчет...
Най-добре е да попиташ как ще е при вас.
От тъпата картинка не се вижда модела а в тази кутия се монтират 15-тина модела - с и без радиомодул, с един и с два датчика...
:partyman:
muhala - майстор
По-добре говори с домоуправителя за дистанционния отчет.
Относно старите топломери. Мисля, че може да използваш единствено термодатчика и инфрачервения приемник (предполагам диод). Всичко останало е на един чип.
А как може да се манипулират топломерите без да те хванат... варианти няколко. Първия и най-радикален е да свалиш целия радиатор. Например при мен пломбата не е на холендровата връзка а между радиатора и вентила. Другуя вариант е да свалиш леко надолу топломера ако се движи. Така ще отчита по-ниска температура. Определено алуминиевите радиатори са топли около 1/3 от височината си отгоре надолу. Именно там е и топломера.
Трети вариант е принудително да охлаждаш ребрата, които контактуват с топломера. Надувайте малките радиатори повече ;) :drinkers: И т.н. и т.н.

Аз не правя нито едно от тези, защото не искам да цакам комшиите. Поне за сега сметките са ми справедливи и приемливи.
Това, което се опитвам е да не се прецакам сам. Гледам да не се суши нищо по радиаторите, за да не се затруднява конвекцията. Ако пък се случи нещо да се суши, то се слага в краищата на радиатора, но не и над топломера. Отново за да циркулира въздуха и да охлажда ребрата около устройството.

Весели празници. :drinkers: :drinkers: :drinkers:
kozl - майстор
нед дек 30, 2018 2:46 pmmuhala написа:
И така след около 20-30 итерации сметката е готова, и около 25-35% от общата топлина се разпределя като сградна инсталация и се плаща пропорционално на отопляемия обем.
Тук нямам забележки, защото например в мазетата ни зимата е около 20-22 градиса и е приятно топло.
Преди години се провеждаха общи събрания на ЕС за гласуване на този коефициент, като протокола позволяваше да се гласува от 10 до 30%.
В наша сграда сме на топломери и след като се изчисли енергията за подгрев на БГВ и се сумира енергията от всички топломери по имоти останалото до показанията на топломера в абонатната се разпределят по кубатура на имотите. Така разпределението по кубатура достига до 38% от енергията за отопление, което аз наричам соц р-ние, защото при соца процента беше 100 оти немаше ни индивидуални топломери ни разпределители. Некои мръзнеха, други отваряха прозорци да си регулират Т. Можеше да се гепва само цифри от водомерите, ма и там имаше соц. Махаш водомера и минаваш на соц база. Аве голема соц боза, ама като краднеш в соца гепваш от държата. А девизо беше държавата това сме ний. А ся требва да им четем лекции на комшулука да им обяснявам, че не гепват от държавното, а нахлузват комшиите да им плащат сметката. А они гледат тъпо и не моем да разберем, тъпи ли са, аз ли не обяснявам добре или ги е друснала собствената съвест да се почустват виновни и засрамени към комшиите :?
Ама нели сме обръгнали държавата да ни оправя, те за тва ся шъ търпим незадоволени :-D

За разпределителите явно има часовник и календар в тях, обаче не се знае колко им е часа и датата, защото не се извежда на екрана.
Аз правих експерименти със старите разпределители качени на радиатор при мен с цел да установя процентно влиянието в поставянето им в различни точки по радиатора, но в крайна сметка затрих записките и не достигнах до изчисление. Според топл.счетоводители разпределителя трябва да се поставя на 2/3 височина на глидера по средата на радиатора. Обаче дали е така при всички на практика или и в това пак лъжа :?
За какво могат да се използват старите разпределители. За статистика да отчиташ как те мамят комшиите, като са смъкнали топломера по-ниско или да откриеш слабите места на разпределението за да прецакваш комшиите. Ама лъжовна държава, всеки лъже, маже и сетне се оплакваме, че нема такава държава.
abracadabra - специалист
Благодаря, ...-все пак казвам че не искам въобще да манипулирам уредите.
Бих ги подарил на някой който би искал да си прави нещо от тях. Пишете.
Няма ли някой да ми помогне за таблото?:
В темата " Проблем със светодиодно табло табло Sigma AS 227 ".

Тема "За какво може да се използват стари топломери ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: