Ел. инструментите. Консумативи.
igteam - помощник
Здравейте,
имам старо руско зарядно за акумулатори на което пише 12 волта 6 ампера. Сложих му цифров DC волт/амп/ват метър с цел да следя колко ампер-часа е заредило. Проблемът е следният амперметъра показва, че зарежда 1,8-2А, което е около 23-24 вата. Когато го замеря на вход с 220В ватметър обаче ми дава 50Вата, което е по-нормалната стойност и съм склонен да вярвам тъй като е доста точен. Пробвах с мултицет и ампреклещи всеки път отчита около 2А.
Предполагам че проблемът идва от изправения ток, въпросът е мога ли да го оправя или ако не мога, то поне мога ли да приемам че отчита точно на половина по-малко демек да умножавам стойностите по 2? :?
Благодаря
iliya_i - майстор
Ти си първият човек, измерил мощност на зареждане на акумулатор. Поздравления.
Ако успееш да намериш и смисъл в това което правиш....
Но като не си се наиграл навремето, и сега можеш да си поиграеш.

Все пак ще дадеш ли схема кое напрежение и кой ток подаваш на ватметъра?


А за допълнение, мисля че в седми клас по физика се учи за един параметър КПД, който е отношение на изходната мощност към входната. Та това което си измерил, доколкото разбирам от обяснението, е че КПД на зарядното е около 50%.
igteam - помощник
Добре де малко съм ръждясал с термините, сигурен съм че и вие не сте чувли дори 1/10 от термините с които аз работя по цял ден, затова и зададох въпрос, жалко че не можахте да ми отговорите.

Самият волтметър има дисплей които показва волтаж, ампераж който преминава през него и от там пресмята мощност, което по закона на Ом (още си го спомням) дава мощност, като добавим че има вграден часовник успява да сметне и А/ч както и Вт/ч.

Може да си перефразирам въпроса на как точно преценявате кога да свалите акумулатора от зарядното?

И въпросът ми беше защо волтметъра отчита че през него минават 12в/2А (което са 24вт), а преди трансформатора отчита 50Вт. не може да ме убедите че имам 52% загуби. По-скоро съм склонен да вярвам че отчита на половина демек 48Вт и имаме 2 вата загуби което е 96% КПД.
hidrazin - майстор
Елементарно - измери напрежението и тока в ИЗХОДА на тъпото зарядно и ще разбереш дали китайското уредче лъже.
Ама ги измери с истински уред дето е поне горе-долу точен.
Кога да изключиш акумулатора? Ми когато се зареди.
По вкараната енергия не може да прецениш кога е зареден.
вт яну 08, 2019 5:31 pmigteam написа:
....сигурен съм че и вие не сте чувли дори 1/10 от термините...
Я сега дай някой термин от твоите че и ние да научим нещо... :-D
:partyman:
sstefanov - майстор
Волтметърът показва само напрежение.
Законът на Ом не се отнася до мощността.
За твоето зарядно 50% КПД е очаквано. 96% е невъзможно.
kozl - майстор
пон яну 07, 2019 9:38 pmigteam написа:
Здравейте,
имам старо руско зарядно за акумулатори на което пише 12 волта 6 ампера. Сложих му цифров DC волт/амп/ват метър с цел да следя колко ампер-часа е заредило. Проблемът е следният амперметъра показва, че зарежда 1,8-2А, което е около 23-24 вата. Когато го замеря на вход с 220В ватметър обаче ми дава 50Вата, което е по-нормалната стойност и съм склонен да вярвам тъй като е доста точен. Пробвах с мултицет и ампреклещи всеки път отчита около 2А.
Предполагам че проблемът идва от изправения ток, въпросът е мога ли да го оправя или ако не мога, то поне мога ли да приемам че отчита точно на половина по-малко демек да умножавам стойностите по 2? :?
Благодаря
А като включиш зарядното без товар (без да зарежда акумулатора) колко отчита ватмера на входа :?
ben84 - специалист
Старото руско зарядно най-вероятно е със селенов изправител. https://ibazar.focus.bg/photosbazar/c7/ ... 0818e6.jpg

Турали са го за да има мИека характеристика зарядното. Демек ограничава тока и върху него се получава пад на напрежение така, че да не свариш акумулатора.
Забележи, как е на ребра. Туй значи, че много грее.
Най-вероятно там ти се губят доста проценти под формата на топлина.
Не е проблем това. Просто така си работят. И работят добре тия зарядни.
Нужно му е за удобство едно реле да го гаси на 14.5V и може със здраве да си го ползваш. :partyman:
iliya_i - майстор
А наясно ли си, че тока през зарядно - акумулатор не е нито постоянен, нито синусоидален, поради което, в зависимост от начина на мерене на конкретни уреди могат да ти дават най-различни стойности. Та критерия за зареден акумулатор не е нито ток, нито мощност, а напрежение. А това единствено не си измерил, щото тока умножи по 12 волта, а не по 14 и нещо.
hidrazin - майстор
вт яну 08, 2019 7:25 pmben84 написа:
Забележи, как е на ребра. Туй значи, че много грее.
Не е баш така ами само горе-долу.
Просто максималния допустим ток през квадратен сантиметър е не повече от 200 mA за най-добрите.
Иначе са много надеждни при работа след ядрен взрив - не се влияят много от радиацията.
Не се боят и от къси съединения.
Но пък си стареят. Основно когато се използват и още по-бързо при висока температура.
Тааа..... все пак ребрата са си за охлаждане. :-D
:partyman:
P.S. При прегряване се разнася страхотна смрад.
Но няма страшно. Дишайте с пълно гърди - селена е мощен антиоксидант.
За съжаление заедно със селена се изпаряват и другите метали от сплавта - кадмий и бисмут.
Бисмута ще ви излекува от Helicobacter pylori или причинителя на язвата на стомаха или дванадесетопръстника.
Е, остава само един кадмий... За десетина години нивото му в организма намалява наполовина.
Така че като дойде време за пенсия ще имате само малко кадмий в организма... :lol:
ben84 - специалист
Смърди на бдеми. Като му махнеш калая става на примитивен фотоволтаик.

:partyman:

Тема "Амперметър за зарядно за акумулатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: